Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Aer condiționat 9000 btu 🥶

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Da, vreau să am bază în el și pentru încălzire, să fie acolo, nu că sînt panicat sau alte aiureli.

Am un Osaka, și vreau să zic că a fost folosit și pe încălzire, se descurcă onorabil, am înțeles că este făcut de Gree.

Numai că, pentru dormitor vreau ceva extra, nu super extra, dar ceva care să nu permită dezvoltarea alergenilor, eu îi simt ușor, sînt sensibil la căile respiratorii.

Adică, nu este un moft.

View PostAroundYou, on 11 octombrie 2022 - 22:37, said:

... s-acolo nu prea ai voie sa dai gherle.
Am găsit ceva cu Seer 7.3, Scop 4.6.
Înțeleg că este foarte bun.

#56
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Masina de spalat ai ales-o mai usor decat aerul conditionat.

#57
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

View Postcrisstonne, on 11 octombrie 2022 - 23:33, said:

Da, vreau să am bază în el și pentru încălzire, să fie acolo, nu că sînt panicat sau alte aiureli.

Am un Osaka, și vreau să zic că a fost folosit și pe încălzire, se descurcă onorabil, am înțeles că este făcut de Gree.

Numai că, pentru dormitor vreau ceva extra, nu super extra, dar ceva care să nu permită dezvoltarea alergenilor, eu îi simt ușor, sînt sensibil la căile respiratorii.

Adică, nu este un moft.


Am găsit ceva cu Seer 7.3, Scop 4.6.
Înțeleg că este foarte bun.
Nustiu ce anume e asta de care zici, ca nu ne-ai spus marca si modelul, ca sa intelegem si noi cat de bun o fi pe cat spui ca ai inteles tu...
Ce pot sa mai zic, s-apoi probabil ca ma voi opri de a comenta prea mult, este doar ca, si pentru incalzire (atentie!!! nu incalzire primara ci doar asa de backup, sa fie acolo cum zici si tu) si pentru un dormitor, tinand cont de multi factori pe care mi-i stabilisem nu demult cand am fost si eu in postura de a alege ceva, optiunile pe care le-as avea eu ar fi foarte putine... Iti voi da doar cateva modele sa le studiezi, precum MitsubishiElectric seria AP, Daikin Perfera, Toshiba Edge, la preturi probabil in jur sau mai putin de 4000 lei in perioada similara a anului trecut.
De aparate optimizate pt incalzire nici nu-ti zic, fiindca asa ceva de la marci serioase costa o caruta de bani si nu le-ar avea in vedere decat cei ce se asteapta sa-si faca si incalzire primara cu ele.
O problema pe care trebuie s-o aiba toti in vedere este nu neaparat faptul ca pot merge pan' la nustiu cate minus grade dar si ca unitatile exterioare trebuie montate in locuri vizibile si usor accesibile, sa le tina sub urmarire sa nu le inghete tavitele si gaura de scurgere, etc. Sau daca nu te intereseaza cum merge ci doar sa faca caldura iarna la multe grade minus, atunci poti cauta si la chineji, mai ieftine, variante optimizate pt incalzire (insa aici e cu dus si'ntors dpmdv fiindca io as prefera mai degraba un aparat cu softuri corect facute si sa-i instalez apoi rezistente contra inghetului tavitei decat sa dau multi bani pt un orezar care sa ma enerveze poate in functionarea sa).
Cat despre "care sa nu permita dezvoltarea alergenilor" asta e alta poveste. Orice AC in functionarea pe racire dezvolta mucegai, mai mult sau mai putin, in raport de mai multe conditii, iar pt asta singura chestie este sa-i facem tactic curatari si igienizari. Alea cu ca se spala singure nustiu cat de cu-adevarat fac asta...iar in tavita oricum se poate dezvolta mucegaiul  si fara solutii speciale de curatare nu faci nimic... nici de alea care cica neutralizeaza cu nush 'ce alte tehnologii nustiu sa-ti spun. Oricum, eu as acorda mai multa atentie la cat de buna e scula in sine si mai putin la briz-brizuri. Io mi-am luat unul care zice ca are o tehnologie smechera de neutralizare a diverselor, crede-ma ca nu-mi pot da seama daca cu adevarat face ceva iar daca e sa vorbim de mucegai, in conditiile casei mele, a facut inca din prima vara, dupa primele utilizari pe racire... si tot o curatare cu solutii specifice a facut treaba.

#58
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Despre Mitsu" este vorba, și cred că rămîn la marca asta.

Încălzirea să fie ,,acolo ", am spus, nimic special, în caz de ceva să ,,amorțească " temperatura.

Cel vechi de îl am, a fost folosit doar într-un an, pe încălzire, cîteva nopți, cînd a fost o avarie.
Deci, pentru incidente dinastea de durată mică am nevoie să încălzească, nimic special, nu sîntem friguroși ca alții.

Am curățat aerul vechi, nu am probleme să mă descurc cu tehnica, am unelte destule.
Practic, nu caut nimic cu briz brizuri, ceva normal, DAR, peste zona de jos".

#59
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAroundYou, on 12 octombrie 2022 - 07:47, said:

... seria AP...
Am găsit ceva, văd că pot funcționa cu R32 dar și cu R410.
Ori, există la alegere, unități pe R32 și unități pe R410.

Dacă ai sugestie de magazin, poți să îmi spui, eventual în privat, dacă nu vrei aici, sau, o captură de ecran cu magazinul/produsul recomandat.
Pot să fie de 7000 sau 9000 btu, nu mai mari de atît.
Mulțumesc.

Attached Files



#60
vergilcl

vergilcl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.02.2012

View Postcrisstonne, on 12 octombrie 2022 - 13:27, said:


Am găsit ceva, văd că pot funcționa cu R32 dar și cu R410.
Ori, există la alegere, unități pe R32 și unități pe R410.

Dacă ai sugestie de magazin, poți să îmi spui, eventual în privat, dacă nu vrei aici, sau, o captură de ecran cu magazinul/produsul recomandat.
Pot să fie de 7000 sau 9000 btu, nu mai mari de atît.
Mulțumesc.
Acolo este doar unitatea interioara....fara unitatea exterioara.

#61
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvergilcl, on 12 octombrie 2022 - 16:43, said:

Acolo este doar unitatea interioara....fara unitatea exterioara.
Clar, știu.
Am postat pentru exemplificare, ca să îmi spună colegul dacă asta este gama la care se referă.
De asta îl întreb pe colegul, să văd ce variante îmi dă și el  ☺️

#62
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

View Postcrisstonne, on 12 octombrie 2022 - 13:27, said:

Dacă ai sugestie de magazin, poți să îmi spui, eventual în privat, dacă nu vrei aici, sau, o captură de ecran cu magazinul/produsul recomandat.
Pot să fie de 7000 sau 9000 btu, nu mai mari de atît.
Mulțumesc.
N-am ce sugestii sa-ti dau, doar pot sa-ti zic urmatoarele:
-inca preturile sunt un pic cam mari, este loc, cred, sa mai scada... poate in urmatoarea perioada, de blackfriday sau chiar si dupa; de ex, acum gasim AP-ul de 9k btu la pret mai mare decat cat gaseam AP-ul de 12k btu in perioada similara anului trecut... insa, e posibil si ca preturile sa nu scada prea mult dat fiind si ca mai toate lucrurile s-au scumpit in general, mai vedem ce-o fi;
-exista un magazin online unde se poate negocia (putin) pretul, respectiv "torn-climatizare.ro", am cumparat in urma cu cativa ani de la ei si realmente mi-au facut un mic discount fata de pretul afisat... tot ei mi-au dat si firma cu care colaborau in zona mea pt instalare, firma de care am ramas multumit.
-si in orasul in care locuiesti, oricare ar fi ala, sigur sunt magazine ce se ocupa cu climatizare si care au in oferta marca de aer conditionat pe care ai ales-o, etc, si unde ai putea gasi sa-ti ofere un pret foarte corect, unde mai pui si faptul ca e misto sa ai toate serviciile oferite de acelasi (vanzare, instalare, garantie, post-garantie, etc);
-acum, din ce vad la repezeala, cele mai mici preturi la AP par sa fie la instarom.ro( au si showroom in Bucuresti)... tot instarom par si singurii unde gasesti (pe stoc probabil) si AP-uri de 7000k btu...in rest cam rar vezi sa aduca cineva aparate de 7k inafara de daikin... asta insa nu inseamna ca daca vrei de la torn-hvac nu-ti vor face si ei asemenea preturi...poti incerca sa vorbesti... Eu parca as mai sta un pic sa vad cum vor fi preturile in preajma blackfriday;
-tot de pe online si climatico e magazin serios... pacat insa ca (in caz ca nu ai un frigotehnist pe care sa te bazezi ca-ti face o instalare ca la carte) nustii daca cei cu care colaboreaza si-ti trimite pt instalare or face treaba buna sau nu... Oricum, cu oricine ai instala, trebe sa stai cu pusca langa tine... sa nu-ti intre in casa fara pompa de vid profesionala, sa respecte cu strictete si in mod absolut toate cerintele producatorului pentru instalare (vid, minim 3 metri de tubulatura sau cat scrie la manual, citesti tu manualul inainte si stai pe ei sa nu-ti faca ce vor ei si cum vor ei, etc)... daca o ard in balarii, pur si simplu ii dai afara si le si spui dinainte ca vrei instalare perfecta, altfel nu dai un ban.
-pui de 7k sau de 9k nu doar in raport de marimea dormitorului ci si de necesar/pierderi etc.

PS: Preturile cele mai mici de azi pt un AP de 7 sau de 9 sunt in jur de 3800-3900 lei.

#63
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Înseamnă că trebuie să mai sap, unde am găsit eu, se duce pe la 5500 lei.

Da, clar, aștept, așa am făcut și cînd am pus primul aer, nu am grabă.

Am zis să îl iau în ianuarie/februarie, pînă atunci mă informez temeinic, de asta am deschis subiectul așa devreme, să cristalizez niște idei/informații.
Mersi de sfaturi @AroundYou 👍

L.E. Plus că, ce discutăm pe aici ajută și pe alții, mai sînt colegi interesați de subiect.
Cine are de dat sfaturi, nume de firme de montaj, serioase, mărci de aer de calitate, & alte secrete care se pot desecretiza  🤭... să curgă discuția.
Eu locuiesc în B. în sectorul 1, poate cunoașteți montatori serioși.
Spor  ✌️

#64
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

View Postcrisstonne, on 12 octombrie 2022 - 18:46, said:

Înseamnă că trebuie să mai sap, unde am găsit eu, se duce pe la 5500 lei.
Da, clar, aștept, așa am făcut și cînd am pus primul aer, nu am grabă.
Am zis să îl iau în ianuarie/februarie, pînă atunci mă informez temeinic, de asta am deschis subiectul așa devreme, să cristalizez niște idei/informații.
Pai la 5000 si ceva de lei deja iei scula aia bengoasa ce ti-a propus-o un alt coleg, MSZ-FT25VGK + MUZ-FT25VGHZ, optimizat pt incalzire, etc. Posted Image Doar ca ala (nu am sta sa citesc prea multe) am impresia ca nu are trepte ceva mai silentioase ale ventilatorului (decat aia "silent" care e fix degeaba pt incalzire).

Parerea mea e ca cea mai buna perioada de achizitie pt aer conditionat e asta din jurul lui blackfriday si dupa pt vreo luna inca... apoi, incet-incet, stocurile se epuizeaza si ori nu mai gasesti intotdeauna disponibilitati ori, ori... Nu mai tin minte cate luni se pastreaza preturile cele mai joase dar clar nu as astepta pana dupa ianuarie, zic si io...

Edited by AroundYou, 12 October 2022 - 19:23.


#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ba da, așa a fost data trecută.
În comerț se fluieră a pagubă, în ianuarie/februarie, la aere" este chiar mai rău.
Plus că, la montatori le lipsesc chiftelele din burtă, în perioada aia, abia așteaptă un ciubuc, că nu se pleacă cu mîna goală de la lucrare, de la mine nu a plecat nimeni, poate doar dacă chiar este măgar patentat, atunci schimb foaia  😉

#66
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am găsit ceva la @Torn, dar site-ul este criminal de greu de folosit, de pe telefon  :fear:
O porcărie mai rar văzută.

#67
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eu am postat pe topicul tau cand ai cautat aer conditionat. Tu nu ai postat pe topicul meu cand am cautat masina de spalat rufe. Eu am luat masina, tu nu ai gasit aer. Vezi diferenta?

#68
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Văd.
Tu mă urmărești pe mine ce fac, eu pe tine nu  😂

#69
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si te mai intrebi dde ce nu gasesti aerul conditionat perfect...

#70
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu, nu mă întreb așa ceva  😂

#71
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Aviz celor care au nevoie de
informații pe domeniu.

Attached Files



#72
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ca să nu rămînă neterminată discuția din subiect, spun ce am luat după o profundă chibzuință  😂

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate