Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Soba din tabla pentru atelier.

HIT and RUN - (Fuga dupa adevar)

Proiect Erasmus -Vaccin si test pcr
 Identificare dioda zenner

Cont SPV pentru PFA?

Spalare instalatie termica

afisare eroare centrala termica e...
 Probleme cu un PDF in Adobe Reader

NHA,NBA

Scartait placute frana

Contract imprumut PFA
 Comoditatea se plateste(si in Ung...

Hayu Romania (serviciul de stream...

Scoatere bani pensie privata obli...

izolatie planseu regim DIY

Instalatie incalzire bloc din 1986

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

53rg1u

53rg1u

Junior Member

• Grup: Members
Va salut,

Recent am renovat un apartament intr-un bloc cu 4 etaje din 1986 (din prefabricate) in Cluj.

Fiind ultimul apartament racordat la termoficare pe scara mea, m-am debransat, am taiat tevile de incalzire si am blindat la subsol.

Dar mai ramane o dilema: stie cineva daca e posibil ca si coloanele de incalzire sa comunice cu scara cealalta? Am intrebat impreuna cu instalatorul pe la vecinul de la etajul 4 dar el a zis ca nu stie… dupa multe insistente ne-a aratat putin prin casa dar nu ne-am dat seama din cauza perdelelor si domnul era putin ametit… in fine.

S-a mai lovit cineva de chestia asta? A trebuit sa blindeze doar la subsol? Gen coloanele care urca din subsol sunt unice per scara?

Mersi.

kopac

kopac

Senior Member

• Grup: Senior Members
debransatii, specia cea mai viabila din Romania.

yo9hrb

yo9hrb

Active Member

De regula nu comunica, instalatiile sunt pe scara. Scara vecina are subsol tehnic?

baribalu

baribalu

Senior Member

Daca ai noroc te-ai scos. Daca nu si o sa inceapa vre-un vecin de scara sau vecin de apartament sa faca reclamatii ca nu are caldura, ai de refacut instalatia pe banii tai.

shiva

shiva

Nameless hero. Professional bug slayer mom.

View Post53rg1u, on 22 septembrie 2022 - 16:48, said:

[...]S-a mai lovit cineva de chestia asta? A trebuit sa blindeze doar la subsol? Gen coloanele care urca din subsol sunt unice per scara?[...]

Da' robineți nu erau în beci? Cel puțin 1 pe tur?
La mine au blindat prin casă și atât; au zis că cei de la termoficare o să blindeze în beci după ce iau ceasul de-acolo. Chestie necesară pentru hîrțogăria aferentă ce trebuie predată la administrație. Chiar azi a venit tanti de la Termoficare să verifice debranșarea și să-mi lase hârtia necesară.

Iar pentru a tăia coloanele principale de prin casă ne-au recomandat să luăm semnături de la vecinii de deasupra (ca să fim relativ acoperiți).

Edited by shiva, 22 September 2022 - 18:02.

chflorin

chflorin

Active Member

View Postyo9hrb, on 22 septembrie 2022 - 16:58, said:

De regula nu comunica, instalatiile sunt pe scara.

Aerisirea este uneori comuna .

Edited by chflorin, 22 September 2022 - 18:05.

AlexD2

AlexD2

Senior Member

Din ce am inteles initiatorul era singurul care a mai ramas la termoficare pe scara respectiva, restul erau debranati si probabil cu centrale individuale si de asta s-a putut debransa de la subsol bindand fiecare coloana. Dca blindarea a fost nedistructiva instalatia se poate reface usor la nevoie. Dar intreb: la cluj nu este nevoie de un proiect de debransare , fiecare o face asa de capul lui ?.

dannvlas

dannvlas

Member

Da, e posibil ca teava care te deserveste pe tine sa deserveasca si un vecin. Or fi scari diferite  dar sunt despartite doar de un perete. Daca e asa, trebuie sa vezi niste tevi orizontale intre coloanele tale si zid.

53rg1u

53rg1u

Junior Member

View Postyo9hrb, on 22 septembrie 2022 - 16:58, said:

De regula nu comunica, instalatiile sunt pe scara. Scara vecina are subsol tehnic?

Da, am fost si in subsolul tehnic de la scara vecina si s-a uitat instalatorul pe acolo ca sa isi faca o idee de traseul tevilor. Traseul e fix la fel si in scara cealalta, adica vin 2 tevi (probabil tur si retur) de la centrala mare si pe urma se rasfireaza si urca in sus spre apartamente. In scara cealalta mai este doar o singura persoana pe termoficare.

View Postshiva, on 22 septembrie 2022 - 18:00, said:

Da' robineți nu erau în beci? Cel puțin 1 pe tur?

Ba da, erau sau sunt 2 robineti. Instalatorul a taiat tevile si le-a pus dop si intr-un capat si in celalalt.

Edited by 53rg1u, 22 September 2022 - 22:11.

53rg1u

53rg1u

Junior Member

View Postdannvlas, on 22 septembrie 2022 - 20:03, said:

Daca e asa, trebuie sa vezi niste tevi orizontale intre coloanele tale si zid.

Eu nu am avut nici o teava orizontala care sa treaca spre scara cealalta, ci doar spre alt apartament din scara mea.

Edited by 53rg1u, 22 September 2022 - 22:32.

shiva

shiva

View PostAlexD2, on 22 septembrie 2022 - 18:54, said:

[...]Dar intreb: la cluj nu este nevoie de un proiect de debransare , fiecare o face asa de capul lui ?.

Este http://www.termonapo...ura-debransare/

De unde mirarea mea că a blindat direct în beci (probabil instalatorul care realizează instalația CT); contractorii Termonapoca care fac debranșarea o fac în casă. Pentru tăiat țevi prin beci e "altă lucrare pe alți bani". Aduni hârtiile necesare de la vecini și asociație, le trimiți pe mail, primești factura pe mail, plătești online (nr de calorifere + racordurile de apă caldă ~ 1000 de lei) și aștepți o săpt. să te sune când vin cu debranșarea. Vin tătarii și-ți dau foc la casă și apoi mai aștepți 2 săpt. să vină cineva de la Termonapoca să verifice și să-ți dea hârtia magică care o duci la asociație, împreună cu ceasurile de apă caldă.

Altfel, platești termoficare în continuare. Deja au început probele la instalația de cartier; nu știu dacă se mai avizează debranșări.

Edited by shiva, 22 September 2022 - 22:56.

53rg1u

53rg1u

Junior Member

View Postshiva, on 22 septembrie 2022 - 22:53, said:

Altfel, platești termoficare în continuare. Deja au început probele la instalația de cartier; nu știu dacă se mai avizează debranșări.

Eu debransarea am facut-o, am PV-ul de la Termonapoca sau Compania de Apa sau cum s-o numi. Dar nu l-as numi proiect, e o cerere doar.

Iar pentru blindatul de la subsol nu mi-a spus nimeni ca trebuie facut vreun anume proiect, nici de la asociatie cand am mers cu cererea si mi-au scris pe ea ca e ultimul apartament racordat, nici cei 4 instalatori cu care am discutat, nici cei care au venit de la termoficare sa imi taie tevile de la calorifere.

¯\_(ツ)_/¯

53rg1u

53rg1u

Junior Member

View Postshiva, on 22 septembrie 2022 - 22:53, said:

împreună cu ceasurile de apă caldă

Ceasurile de apa calda nici nu cred ca le mai am, am facut doar poza la ele si probabil le-au aruncat muncitorii. Iar PV-ul doar acum am aflat sunand pe cineva si reconfirmand ce ai spus tu: ca trebuie sa predau o copie la asociatie... nu mi-a explicat nimeni toata procedura cap-coada desi am intrebat pe oricine am putut iar pe site-ul de la Termonapoca nu scrie ce trebuie sa faci dupa ce te debransezi. Trebuie tot sa aflu cioturi de informatii, uneori cand poate e prea tarziu. Nu imi mai iau in viata mea apartament in bloc vechi...

Edited by 53rg1u, 23 September 2022 - 10:20.

shiva

shiva

View Post53rg1u, on 23 septembrie 2022 - 09:17, said:

[...]blindatul de la subsol nu mi-a spus nimeni ca trebuie facut vreun anume proiect[..]

Blindarea pe tur în beci o fac cei de la Termoficare când vin să ia ceasul de pe scară. Pe retur, faci tu dacă vrei (noi am închis doar robineții) - ca să nu mai intre apă în instalație. Ideal, să ai și semnăturile vecinilor de pe scară pt. blindarea din beci.

Poate ajunge să trimiți poza și scanarea PV-ului pe mail la administrație. Dă-le un telefon.

Edited by shiva, 23 September 2022 - 10:55.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate