Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Boala ciudata de 8 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
Salut! De 8 ani am o boala ciudata am fost la majoritatea spitalelor  din Bucuresti si nimeni nu stie de la ce ma degradez constant de 8 ani, in toti anii cat am fost la spitale mi-a gasit doar doua hemangioame in ficat si anul asta trigliceride marite 207 in rest toate bune si cele de boli autoimune, am dureri articulare mi se distrug la propriu majoritatea cartilajelor chiar si la glezne am facut coxartroza la sold gonoartoza la ambii genunchi artroza la glezne imi trosnesc majoritatea articulatiilor la simt uscate parca nu mai am pic de colagen in corp la frig mainile devin palide degetele stafidite mi se blocheaza un degete la mana dreapta le simt rigide de parca sunt mort de 2 ani cum se fac la culoare si am doar 44 de ani sunt barbat am postat aici poate are cineva o idee. Nu fumez si nu consum alcool.

Attached Files


Edited by Cagula, 18 September 2022 - 17:31.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ar fi util sa scrii și ce analize/investigații/tratamente ai făcut în cei 8 ani.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
Din poze pare sa fie vorba de un sindrom Raynaud.

#4
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
Analize facute recent. https://ibb.co/gVCgVRx

https://ibb.co/D9MF2JB

https://ibb.co/HgqRgsH

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
Nu exista analize specifice care sa diagnosticheze Raynaud-ul, diagnosticul e clinic si prin proba terapeutica (blocante calciu, vasodilatatoare etc).

#6
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009

View PostKarhu, on 18 septembrie 2022 - 18:26, said:

Nu exista analize specifice care sa diagnosticheze Raynaud-ul, diagnosticul e clinic si prin proba terapeutica (blocante calciu, vasodilatatoare etc).
  Ajung invalid si nu aflu ce boala am,  mi-a distrus pana si ligamentele de la genunchi am facut entezopatie imi simt articulatia larga. Ma plimba de la unii la altii de la reumatologie ma trimite la gastro sa nu am ceva organic la gastro ca nu am nimic ma trimite iar la reumatologie de la endocrinologie tot la reumatologie. Din 2014 ma chinuie boala asta si simt cum ma degradez dupa ce am facut ambele doze de vaccin anti covid s-a accelerat tot la cateva luni mi-a distrus ambii genunchi

Edited by Cagula, 18 September 2022 - 18:34.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
La reumatologie trebuia sa-si dea seama de Raynaud (e ceva la nivel de medicina de familie, nu e o chestie dificila de diagnosticat).

Si nu prea are ce legatura sa aiba cu genunchii. Acolo ortopedul se poate pronunta. Probabil s-a facut RMN si exista un diagnostic. Dar cum ziceam, e alta treaba.

#8
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009

View PostKarhu, on 18 septembrie 2022 - 18:37, said:

La reumatologie trebuia sa-si dea seama de Raynaud (e ceva la nivel de medicina de familie, nu e o chestie dificila de diagnosticat).

Si nu prea are ce legatura sa aiba cu genunchii. Acolo ortopedul se poate pronunta. Probabil s-a facut RMN si exista un diagnostic. Dar cum ziceam, e alta treaba.

La rmn se vede efectul dar cauza de ce se distrug articulatiile majoritatea nu se stie inca

#9
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
sindrom Raynaud zic si eu ca ai .

#10
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Probabil ai artroza la nivelul mai multor articulatii. Cauzele artrozei nu prea se cunosc, poate fi si ereditar.

#11
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017
Bei cafea, daca da de care... filtru/ibric, espressor sau capsule? Consumi multa carne si produse de origine animala? Consumi produse care contin zahar in cantitati mari?

#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View PostCagula, on 18 septembrie 2022 - 17:29, said:

... nimeni nu stie de la ce ma degradez constant de 8 ani...
De pe la vârsta de  30 de ani începem sa ne "degradam constant" (scade masa osoasa, uzura articulara- mai accelerata la sportivi-, probleme dentare, etc)


Evita frigul la extremitati, manânca mai putin gras (trigliceridele sunt prezente si în uleiurile vegetale gen cel de masline, si ai si colesterolul total un pic cam mare- nu ti-au facut LDL colesterol?))

#13
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Aș investiga pentru început ce se întamplă pe intestin. Deci valori pentru anticorpii la gluten - că el deschide bariera intestinală, dacă mai rămân fonduri și disbioza intestinală.
Desigur toate acestea înainte de a elimina glutenul. După ce a fost exclusă boala celiacă, ar trebui o dietă de eliminare, aia dă verdictul final.
Zero bullshit diet - gluten, lactate, soia, zahăr, uleiuri, prăjeli samd.

Pe de altă parte poate fi folosit BPC-157, este un peptid care repară diverse prin organism, caz particular ligamente/ tendoane, lista e mai lungă.
La fel merită avute în vedere dozele mari de serrapeptase. Am luat în mod regulat 1.200.000 SPU/zi, însă cei cu abcese dentare sau pungi de puroi ar trebui temporar să evite.
Să nu uit de Fucoidan, are la rândul lui o listă cu efecte de autovindecare pentru nenumărate boli.

Pentru tot ce am scris sunt nenumărate cercetări online, este de ajuns o simplă căutare.

Edited by NelsonMandela, 18 September 2022 - 23:01.


#14
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009

View Poststalker2142, on 18 septembrie 2022 - 20:59, said:

Bei cafea, daca da de care... filtru/ibric, espressor sau capsule? Consumi multa carne si produse de origine animala? Consumi produse care contin zahar in cantitati mari?

Nu beau cafea, zahar deloc, lactate mai consum branza

View PostVictor5, on 18 septembrie 2022 - 21:13, said:

De pe la vârsta de  30 de ani începem sa ne "degradam constant" (scade masa osoasa, uzura articulara- mai accelerata la sportivi-, probleme dentare, etc)


Evita frigul la extremitati, manânca mai putin gras (trigliceridele sunt prezente si în uleiurile vegetale gen cel de masline, si ai si colesterolul total un pic cam mare- nu ti-au facut LDL colesterol?))

LDL colesterol nu dar cred ca trebuie facut si ala

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNelsonMandela, on 18 septembrie 2022 - 22:59, said:

...
Totusi, nu-ti dai seama ca aberatiile tale nu au nicio legatura cu subiectul dezbatut?
STOP!

#16
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View PostKarhu, on 19 septembrie 2022 - 13:45, said:

Uitasem de topicul ăsta.
@Karhu, apreciez că investești timp în moderarea forumului. De data asta vorbeam din amintiri, dar între timp mi-am făcut tema.
Autorul a zis că are o problemă cu colagenul.
BPC 157's effect on healing

Quote

In our work we tested the influence of BPC 157 on: granulation tissue and collagen formation, on angiogenesis as well as on tensile strength development, using three experimental rat models: 1) skin incisional wounds; 2) colon-colon anastomoses; and 3) angiogenesis model with synthetic sponge implantation. The specimens were histologically assessed for collagen, reticulin and blood vessels using scoring and morphometry. In all experiments significant differences between BPC 157-treated animals and controls were found, showing a strong, promoting involvement of BPC in the healing process.
În al doilea rând, dacă e vorba de autoimunitate, cum rămâne cu abordarea pe care Alessio Fasano a facut-o publica deja prin 2006:
Surprises From Celiac Disease - Scientific American 2009

Quote

Surprisingly, essentially the same trio—an environmental trigger, a genetic susceptibility and a “leaky gut”—seems to underlie other autoimmune disorders as well. This finding raises the possibility that new treatments for CD may also ameliorate other conditions.

Păi toate alea tocmai asta fac, reetanșează mucoasa intestinală, scad inflamația și sunt studii cu grămada.
BPC-157, the Orally Available Peptide That Repairs Tendon, Muscle, Intestines, Teeth, Bone and More in Vitro & Vivo
  • counter the damaging effects of NSAIDs on the gut lining so effectively that scientists call BPC 157 "a NSAIDs antidote" one of which they say that "no other single agent has portrayed a similar array of effects" (Sikiric. 2013),
  • repair the damage that's done by inflammatory bowel disease within days of oral administration in µg or ng doses in a rodent model of IBS (Vuksic. 2007),

Iar Fucoidan are mecanisme multiple, directe sau indirecte. Articolul face trimitere către diverse studii.

#17
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009

View PostNelsonMandela, on 23 septembrie 2022 - 06:41, said:

Uitasem de topicul ăsta.
@Karhu, apreciez că investești timp în moderarea forumului. De data asta vorbeam din amintiri, dar între timp mi-am făcut tema.
Autorul a zis că are o problemă cu colagenul.
BPC 157's effect on healing

În al doilea rând, dacă e vorba de autoimunitate, cum rămâne cu abordarea pe care Alessio Fasano a facut-o publica deja prin 2006:
Surprises From Celiac Disease - Scientific American 2009


Păi toate alea tocmai asta fac, reetanșează mucoasa intestinală, scad inflamația și sunt studii cu grămada.
BPC-157, the Orally Available Peptide That Repairs Tendon, Muscle, Intestines, Teeth, Bone and More in Vitro & Vivo
  • counter the damaging effects of NSAIDs on the gut lining so effectively that scientists call BPC 157 "a NSAIDs antidote" one of which they say that "no other single agent has portrayed a similar array of effects" (Sikiric. 2013),
  • repair the damage that's done by inflammatory bowel disease within days of oral administration in µg or ng doses in a rodent model of IBS (Vuksic. 2007),
Iar Fucoidan are mecanisme multiple, directe sau indirecte. Articolul face trimitere către diverse studii.

NelsonMandela ai folosit tu personal BPC 157 ?

#18
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Toate câte am scris le-am testat personal, mai puțin ăsta. Am aflat de el dupa ce am rămas fără loc de muncă. Dar cineva cu poliartrită mi-a spus că după o săptămână pe BPC, funcționa cu totul altfel, disperarea bolii cronice s-a evaporat ca și cum nu ar fi fost.

Edited by NelsonMandela, 24 September 2022 - 15:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate