Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

camera implantabila

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
de ce nu mi-a fost recomandata de oncolog???!!
exista vreun protocol anume...?

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Implantabila in ce zona a corpului?

In alta ordine de idei: Chiar vrei asa ceva? :w00t:

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Urmeaza sa incepi chimioterapia?

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 carolinaherera, on 16 septembrie 2022 - 20:27, said:

de ce nu mi-a fost recomandata de oncolog???!!
exista vreun protocol anume...?
Nu a fost necesar in cazul tau (nici in cazul meu).
Costul este ridicat si porturile de genul asta se monteaza eclor care sunt targetati ptr tratament de durata (ani) sau in cazuri in care se administreaza chimio extrem de agresiv cu vasele de sange (conditii in care ramai fara vene pe maini in scurt timp).

#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019

 pufonel, on 16 septembrie 2022 - 21:35, said:

Implantabila in ce zona a corpului?

In alta ordine de idei: Chiar vrei asa ceva? Posted Image
eu ma intreb de ce nu ar vrea cineva

 ro_explorer, on 16 septembrie 2022 - 22:57, said:

Nu a fost necesar in cazul tau (nici in cazul meu).
Costul este ridicat si porturile de genul asta se monteaza eclor care sunt targetati ptr tratament de durata (ani) sau in cazuri in care se administreaza chimio extrem de agresiv cu vasele de sange (conditii in care ramai fara vene pe maini in scurt timp).
pai cred ca sunt in al doilea caz, pentru de la mana dreapta s-au intarit si nu se mai poate recolta de acolo
iar la stanga sunt sparte, facute praf de la cito

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Depinde unde faci tratamentul. Camera se implanteaza usor, de catre chirurg cu anestezie locala, dar asistentele din spitalul unde faci chimioterapia trebuie sa stie sa o utilizeze. Avantajul e ca nu iti distrugi venele. Dezavantajul e ca poti face infectie daca e manipulata necorespunzator - caz in care va trebui scoasa. Mai sunt si unlele restrictii - nu mai ai voie sa faci baie in cada si altele care ti le explica doctorul.

Camera trebuie curatata cu substante speciale la 2-3 luni, si intre doua tratamente inainte de scoaterea acului se baga ser cu heparina.

Pt camera se folosesc ace speciale - costa in jur de 10 -15 lei unul, dar ele pot fi lasate in camera 1 saptamana.

#7
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019

 unknown_35, on 17 septembrie 2022 - 21:33, said:

Depinde unde faci tratamentul. Camera se implanteaza usor, de catre chirurg cu anestezie locala, dar asistentele din spitalul unde faci chimioterapia trebuie sa stie sa o utilizeze. Avantajul e ca nu iti distrugi venele. Dezavantajul e ca poti face infectie daca e manipulata necorespunzator - caz in care va trebui scoasa. Mai sunt si unlele restrictii - nu mai ai voie sa faci baie in cada si altele care ti le explica doctorul.

Camera trebuie curatata cu substante speciale la 2-3 luni, si intre doua tratamente inainte de scoaterea acului se baga ser cu heparina.

Pt camera se folosesc ace speciale - costa in jur de 10 -15 lei unul, dar ele pot fi lasate in camera 1 saptamana.
multumesc mult pentru informatii !
tratamentul o sa-l fac la Universitar.
sper sa nu mai fie cazul, dar slabe sperante...

Edited by carolinaherera, 18 September 2022 - 14:08.


#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcarolinaherera, on 17 septembrie 2022 - 18:35, said:

iar la stanga sunt sparte, facute praf de la cito
Cunosc mult prea bine situatia - eu dupa 6 luni de chimio aveam ambele brate asa cum vezi in filme la junkies. Deja in ultimile 2 luni incepusera sa imi vaneze venele de pe dosul palmei. Dar .. capul sus, ca trece totul la un moment dat.

#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Trebuie avut grija de vene, ca nu stii cand vei avea nevoie de ele. Chimioterapia distruge venele mici, de asta camera se implanteaza pe o vena mai mare, care rezista agresiunii.

Mama a aflat asta cand a facut un al doilea cancer. De camera a aflat de la o colega de salon. Are venele asa de subtiri incat asistentele foloseau catetere pt bebelusi. Acum dupa 4 ani de tratamente nu ii mai gasesc vene deloc. Foloseste camera si pentru perfuziile fara citostatice - asta cand gaseste o asitenta care stie sa o foloseasca.

La Universitar ar trebui sa stie. Pentru confortul tau ti-as recomanda sa faci tratamentul la o clinica privata, e suportat prin casa de asigurari, nu trebuie sa platesti nimic in plus.

#10
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
din fericire, nu mai este nevoie de camera,
mi-au dat pastile!
de efecte nu scap oricum... - greturi etc

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Toate au efecte asemanatoare. Daca iti scad neutrofilele si hemoglobina sub limite, trebuie sa insisti sa iti dea tratament pt recuperarre. Unii doctori doar opresc tratamentul, altii ( inconstienti) iti fac perfuzii 2 zile si apoi iti continua tratamentul cu citostatice.

#12
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
da...
deci poate fi cazul de o noua linie de tratament
sau perfuzii de hidratare
plus rmn+ct la 3 luni, ambele cu substanta de contrast
ma bate gandul sa cer camera aia...nu mai suport sa ma chinuie pana gaseste o vena care si aia este vai de ea

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Poti face RMN cu camera, nu e sensibila la undele magnetice. Acul insa trebuie scos.

Pt implantare mama a mers la un spital privat din Pitesti ( acolo se operase colega de salon) cu trimitere de la medicul de familie si nu a platit nimic in plus.

#14
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
deci scoate acul? este dureros? de ce il scoate?

#15
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postcarolinaherera, on 22 septembrie 2022 - 19:41, said:

deci scoate acul? este dureros? de ce il scoate?

Acul se scoate la RMN pt ca e de metal sensibil la undele magnetice. Din ce am observar nu e durers cand il introduci sau il scoti din camera, e similar cu oepratia de recoltare de sange.

#16
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
macar nu mai simti intepaturaPosted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate