Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Reparatie lemn balustrada exterioara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
M-am apucat de demontat,smirgheluit,grund anti...toate alea,plus 2 maini de vopsea. O singura bucata de lemn din toata istoria s-a degradat.
Nu pot face alta pentru ca nu am freza sa fac canalul din poza. Doar partea de jos e bulita. Cu ce pot indrepta/carpi bucatica aia? E doar de estetica.
Din experienta mea cu chitul...zic pas. Am acasa, chit ROST,KOBER si STICKY. Functioneaza doar daca pui 2mm,maxim. Poxipol? Se lipeste de lemn?
Aveti si o poza cu produsul finit Posted Image . Accept critici. Poate vopseaua ( kober ecolux kolor ) rezista mai mult decat lacul colorat pentru lemn. Lacul a tinut 6 ani. Ma rog..vreo 5 a aratat bine.

Attached Files



#2
___Dude___

___Dude___

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.05.2022
Ai două variante, una artizanală, o lucrezi tu acasă, niște rumeguș fin amestecat cu un lipici: aracet, rășină epoxidică, etc.
Cea de-a doua, mai profi scumpă, iei un pistol cu batoane poliamidice termoplaste și umpli golurile.

#3
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Nu sunt sigur daca este cea mai buna ideie, dar pot sa incerci un amestec de rumegus cu ceva adeziv (aracet), umpli lipsa de material, apoi slefuiesti usor pentru ai da forma care trebuie.
Pentru acel canal, poti sa folosesti o dalta pentru lemn, care se gaseste in majoritatea magazinelor de bricolaj, combinat cu o freza pusa in bormasina pentru spor.

#4
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Am rumegus fin fin, de la slefuitorul orbital. O sa fac azi un amestec cu aracet. Revin cu info. Multumesc.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,185
  • Înscris: 30.11.2021
Chit de lemn, cate putin, cate putin, hartie abraziva, aduci la nivel si apoi dai cu vopseaua respectiva.
Pe chitul de lemn vopseaua prinde destul de bine.
Eu m-am chinuit cu impregnantul de lemn pana sa-i dau culoare in zona respectiva.

#6
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Alt element . Nu tine reparatia .

#7
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
E doar decorativa partea aia de jos. Am umplut cu amestec de rumegus fin si aracet. Astept sa se intareasca si vad daca pot slefui putin. Intai am dat cu grund.
As face alt element... Insa canalul ala frezat, nu stiu unde sa-l fac. Firma care mi-a facut si montat balustrada e departe de mine.

#8
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Fiind in exterior , dupa ceva vreme dopul sau ma rog reparatia facuta de tine se va separa de lemn , mai ales ca n-ai experienta in chesti d-astea . Dar NA , incercarea moarte-n-are.

#9
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Aracetul amestecat cu rumegus fin, s-a intarit foarte tare. Practic e ca piatra la atingere.
Am mai completat ca sa aduc cat de cat la forma initiala lemnul. Sper sa nu se separe in timp. Fiind foarte neregulata suprafata lemnului,sper sa fi facut priza.
Revin cu poze dupa slefuire. Nu credeam ca aracetul se intareste asa. Seamana cu poxipolul la atingere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate