Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Wattpad - Creație proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022
Salutări! De curând m-am apucat să scriu la o carte, și aș dori și eu niște păreri ori sfaturi. Cartea intră la genul fantezie: elfi, vampiri, vârcolaci, vrăjitori, creaturi, războaie, și restul tacâmului. Cartea se numește Poarta Lunii, iar volumul întâi se numește Marșul Strigoilor. Doar primele trei capitole sunt gata deocamdată, dar până la sfârșitul anului vor fi gata toate. E prima carte la care lucrez, și este pentru prima dată când scriu ceva, așa că orice părere ori sfat mă vor ajuta. Mulțumesc! Lectură plăcută.

https://www.wattpad....șul-strigoilor

#2
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 19.06.2018
"Dupa care corpul ii cazu jos, lipsit de viata, ca un obiect neinsufletit."
Oooof, viaaaaataaa meaaaa!
Prea multa viata , sau mai bine spus, lipsa ei, intr o singura propozitie. Nu ca ar fi existat vreun obiect insufletit vreodata

Reciteste cu atentie ce scrii.

Nu e rau, reusesti sa creezi imagine in ochii cititorului insa prea multe adjective. Chiar asa, o cicatrice e ingrozitoare? Ca doar te ai obisnuit cu ea de atata timp, nu este de la o operatie recenta pe inima.

Apoi trebuie sa fii consecvent cu ideea. Cand soptesti "Mama" nu o faci cu un glas "cadaveric" ci incerci sa umanizezi personajul in ipostaza in care isi invoca mama. In plus, glasul nu va fi nicicand cadaveric pentru ca un cadavru nu are glas. Cadavericul este doar referitor la o imagine, nu la un sunet.

Caminul nu putea sa ajunga un cadavru in stare de putrefactie, alta imagine inconsistenta.

Asta a fost partea critica. Partea buna e ca se citeste usor si , repet, creezi imagine foarte bine. Am vorbit doar de comparatiile aiuristice dar sunt multe altele care mi au placut. Oasele moi ca niste vreascuri putrede, exact asa sunt picioarele batrane mancate de reumatism si sensibile la umezeala, o foarte buna comparatie.

Sfatul meu e sa nu te grabesti, ma rog, daca asta ti e ritmul scrisului grabeste te insa apoi sa iei la mana fiecare fraza. More is less inclusiv la scriitura.

Succes!

Edited by audiofidell, 16 September 2022 - 07:59.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Începem cu

Quote

Rhanvralii au plecat în număr mare.... ajugând pe Erana,... rhanvralii au luptat pe Erana cu monstruozitățile .... Elfii și vrăjitorii din Seliagaria le-au venit în ajutor ...  Reidar Dertakariss se trezește dintr-un somn lung și chinuitor,... - Karthmorgolia Zuurtah!

După care

Quote

Ciorile pliveau pământul proaspăt arat, ciugulind râmele ce se unduiau deasupra lospelor ieșite de pe pogonul unde, nea Vasile lucra cu spor

Parcă ceva nu se pupă

Parcă e Stăpânul Inelelor combinat cu Twilight, dar cu voice over făcut de unguru bulan

Edited by waterman, 16 September 2022 - 10:17.


#4
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022

 audiofidell, on 16 septembrie 2022 - 07:52, said:



Mulțumesc pentru timpul acordat! Chiar apreciez.

În legătură cu partea critică: am trecut de mai multe ori prin acest capitol, cu atenție, dar nu mi-am dat niciodată seama de ''micile aiureli'' scrise; poate și pentru că mie personal mi s-au părut potrivite. Mai ales partea în care am spus ''Căminul său ajunsese un cadavru ce se afla în stare de putrefacție'' - nu știu de ce, dar din punctul meu de vedere o casă poate cu siguranță să ajungă la starea de declin la care ajung și oamenii, poate e ceva greșit cu imaginația mea.
Mai e glasul cadaveric - da, aici ai dreptate; puteam găsi ceva mult mai potrivit, mai emoționant, care să ajungă la inimă: având în vedere că o invoca pe mama lui moartă, de care îi era atât de dor.
Cu cicatricea nu s-a obișnuit, că s-a pus în acest ''somn'' imediat după ce a căpătat-o: pentru el încă e proaspătă.
Acum, să fiu sincer, e mult de lucru, iar fără ajutor profesional, cu siguranță voi repeta aceleași greșeli și pe parcurs. Cam ăsta e maximul la care pot ajunge eu, dar având în vedere că scriu de plăcere, și o fac de puțin timp, cred că a ieșit destul de decent. Posted Image

Mulțumesc încă o dată.Posted Image

Edited by althea, 16 September 2022 - 12:38.


#5
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022

 waterman, on 16 septembrie 2022 - 10:16, said:


Mulțumesc că te-ai uitat peste ce-am scris. Apreciez!

Mda, probabil nu se împacă, însă nu știu dacă mă voi îndura să modific.

Edited by althea, 16 September 2022 - 12:39.
te rog nu mai lăsa tot textul mesajelor în citat, se încarcă inutil topicul


#6
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Am început să citesc, încă n-am terminat. Îți spun ce am observat până acum.
1. Îmi place că povestea are legătură și cu noi, chiar dacă e tot cu vampirii din Transilvania. Însă amesteci prea mult numele și denumirile. Așa cum spunea și waterman mai sus, nu se pupă.
2. Da, imaginile tale sunt atrăgătoare și reușești să creezi atmosferă, dar uneori exagerezi. Scrie câte un capitol, apoi corectează totul, la sânge! După ce termini primul volum, ia-o de la capăt și corectează din nou, iar și iar.
3. Acolo unde poți, scurtează! Ai grijă la exprimare. Nu te pierde în prea multe detalii și nu uita planul general al poveștii.
Dacă ți-e mai ușor, folosește un program care să te ajute să ții evidența capitolelor, scenelor, personajelor, locurilor.
4. Folosești cuvinte vechi, asta e bine, trebuie să ții cont de epocă. În felul acesta păstrezi atmosfera. Dar îți mai scapă și cuvinte moderne, aici trebuie să fii foarte atent.
5. Mai ai mult de lucrat la modul de exprimare. Unele fraze sunt ciudat gândite, pare că nu au cursivitate.
Exemple:
„... ceața se prezenta adâncă și orbitoare...” - ceața îl învăluia...
„Toamna aceasta aruncase puține precipitații peste...” - Toamna aceasta sosise cu puține ploi peste...

Fii foarte atent cum folosești timpurile verbelor!
„Bărbatul care s-a avântat în castelul Raza Lunii, nu avu nicio șansă în fața vampirului; deși, la prima vedere, păru mai vânjos și mai puternic decât prădătorul însetat.”
Reformulare:
„Bărbatul care se avântase în tenebrele castelului, nu avu nicio șansă în fața vampirului; deși, la prima vedere, părea mai vânjos și mai puternic decât prădătorul însetat.”
Nu e nevoie să specifici numele castelului, nu ajută cu nimic. Poți face asta mai târziu, când descrii ceea ce vede personajul.

„Mai avea de tras două brazde, când fratele său apăru, aducând vești din satul Hudiș, satul în care s-au născut și în care vor trăi, până când pământul îi va primi în brațele sale.”
Reformulare:
„Mai avea de tras două brazde, când fratele său apăru, aducând vești din satul Hudiș, satul în care se născuseră.”
Eu aș elimina a doua parte, nu cred să contribuie la dezvoltarea poveștii (dar nici nu cunosc urmarea, ce-i drept).

„Își mai aminti, când dă-te să urce la parter, că deținea două spade, atunci când s-a pus în sicriul de piatră. Le găsi tot acolo...”
Exprimarea e puțin confuză: așezase cele două spade lângă sicriu? De ce?
Reformulare:
„Își mai aminti, când dădu să urce treptele criptei, că avea două spade, atunci când se pusese/se întinsese în sicriul de piatră.”
Deși, eu aș modifica toată această scenă. Spui că personajul e încă buimac și îi tremură picioarele. Perfect, profită de starea în care se află și descrie cum se împiedică de cele două spade (învelite într-o pânză, să zicem). La început nu le recunoaște (aici apare descrierea lor), apoi îi revin frânturi de memorie și realizează, înspăimântat (sau nu), că îi aparțin.
În felul acesta reușești:
- să împingi povestea mai departe,
- ții cont de starea personajului,
- oferi o explicație firească pentru armele cu pricina.
Cititorul trebuie să descopere și să înțeleagă elementele poveștii în același timp cu personajul tău, altfel dispare misterul.

6. Pe măsură ce scrii, întreabă-te tot timpul dacă povestea are logică, în contextul imaginat de tine.

Încerc să citesc totul și revin. Îți urez succes!

#7
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022
Mulțumesc, Beda_Venerabilis. O să iau în considerare sfaturile când mă voi apuca la următoarele capitole, și când voi trece din nou prin cele scrise. Apreciez!

1. Nu prea înțeleg exact ce vrei să spui prin faptul că amestec numele și denumirile.
2. Problema este că nici măcar nu-mi dau seama când exagerez ori nu; și chiar dacă voi corecta totul la sânge, de nenumărate ori (ceea ce o voi și face), tot nu cred că ar ieși ceva ''profesional''. Îmi cunosc limitele. Mă pot îmbunătăți, desigur, dar într-o oarecare măsură. În plus, scriu mai mult pentru mine, nu pentru a publica, că nu am șanse cu stilul și lucrarea mea.
3. O să am grijă cu exprimarea, o să fiu mai atent.
4. Da, știu că mai am mult de lucru, și mă voi strădui să mă perfecționez; deși, încă o dată, n-o să fiu niciodată în stare să-i dau o nuanță profesională.

Mulțumesc încă o dată că ți-ai făcut timp să citești, și mulțumesc pentru sfaturi.

#8
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Tot n-am apucat să termin ce-ai scris, dar îți răspund la prima nelămurire, cea cu numele.

Karthmorgolia Zuurtah, Rhanvralia, Dertakariss sunt nume și denumiri care aparțin unui univers sau unei „culturi” complet străine de tot ceea ce știm. Iar asemenea nume trebuie să aibă o logică asemănătoare cu ceea ce cunoaștem noi, pentru a fi înțeleasă mai ușor.
Gândește-te care este originea acelor nume, ce înseamnă ele?
Numele și denumirile au o anumită origine. Gheorghe și Vasile sunt azi românești, dar la origine erau cuvinte grecești. Vlad are origini slave.
Să luăm un exemplu (păstrând atmosfera): ai un om a cărui îndeletnicire este să sape gropi și să îngrijească morminte. Oamenii l-ar fi numit pe fiul acelui om ca fiind „fiul groparului” sau „al lui groparu/groapă”. Peste timp, la adoptarea numelor de familie, porecla s-ar fi transformat în nume: Groparu sau Groapă.
Să revenim la numele alese de tine. Care este semnificația Rhanvraliei? Să presupunem că este o combinație: rhanvri (substantiv) și lia (sufix). Rhanvri - singular, rhanvra - plural, iar lia este doar o terminație. Ce înseamnă cuvântul „rhanvri”? Orice vrei, în funcție de scopurile tale. Poate însemna „înalt” sau „uriaș”, iar numele Rhanvralia s-ar putea traduce prin Țările Înalte sau Ținutul Munților Înalți. Dacă numele s-ar scrie Rhanvrilia (singular+sufix), atunci traducerea ar putea fi Țara Înaltă sau Ținutul Muntelui. Cum ar mai putea suna traducerea în română? Ai ghicit, Muntenia.

Și acum ajungem la traduceri.
Cum traducem noi Nederland? Țările de Jos sau Olanda. England este Anglia, Deutschland este Germania etc.
Nu trebuie să repeți încontinuu același nume, folosește traducerile. Să presupunem că numele Karthmorgolia Zuurtah înseamnă „Femeia cu sânge negru”. Zuurtah înseamnă femeie, karth este sânge, iar morg, negru (lia este sufixul). Desigur, nu vei folosi exact semnificația originală, ci o traducere care să sune bine și ușor de ținut minte în română: Întunecata sau Sumbra, poate Neagra. Așa o vor numi Gheorghe și Vasile. În altă limbă poate suna altfel (Darkblood Lady, Noirette, La Negra, Obscura). Dar vei folosi, în principal, traducerea în română - e mai ușor de urmărit un asemenea nume. Karthmorgolia Zuurtah va fi numele străvechi, original, în limba demult pierdută, iar în timpurile mai recente vei folosi traducerile acelui nume.
Dar, trebuie să ții evidența elementelor de limbaj, ca să nu combini o limbă cu alta. Dacă „morg” înseamnă negru în limba X, nu-l folosi cu aceeași semnificație și în limba Y - doar dacă sunt limbi înrudite, dar atunci modifici puțin cuvântul. Dacă în limba X „morg” înseamnă negru, atunci poate avea aceeași semnificație și în limbile înrudite Y și Z, dar se va scrie „morkh” și „morck”.

Te poți lega de limbi foarte vechi, dacă nu vrei să inventezi.
Dacă poți găsi așa ceva, folosește o limbă antică dintr-o altă zonă geografică decât Europa: Mesopotamia, Egipt, America de Sud, Africa. Sună exotic și străin. Doar că ai nevoie de mult timp, pentru studiu.

Sper că te-am ajutat să faci încă un pas înainte.

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 12.11.2012
@PenumbraDarkness, mai fa posturi pe Forum sa iti activezi PM-ul si da-mi un mesaj

#10
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022
@Beda_Venerabilis Of! Te-ai dus deja mult prea departe de ceea ce-mi doresc eu. Eu am scris la carte din pură pasiune pentru scris, dar, chiar dacă am timp, nu-mi doresc să studiez specific pentru carte. Mai ales că nu pot scrie la comandă, ci scriu doar atunci când am starea necesară. Nu-mi doresc să devin scriitor. Scriu pentru că mă face să mă simt bine, însă dacă aș studia, pentru carte, cel mai probabil aș renunța. Cartea aceasta e ca un fel de jurnal pentru mine, un refugiu, și doresc să rămână așa. Sunt unii care au ca pasiune fotbalul, ori gătitul, asta nu înseamnă că ajung fotbaliști profesioniști, ori bucătari  profesioniști. Așa e și-n cazul meu.

Mulțumesc totuși pentru sfaturi. Chiar mă ajută.

#11
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022
@pateu_98 Nu cred că voi reuși să postez suficient. De ce să-ți trimit mesaj? Cu ce scop?

#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 12.11.2012
@PenumbraDarkness, mai scrie aici sau pe alte Topicuri sa poti sa-mi dai PM si ai sa afli ce doresc sa iti spun in privat vizavi de

 PenumbraDarkness, on 18 septembrie 2022 - 16:41, said:

...am scris la carte din pură pasiune pentru scris, [...] scriu doar atunci când am starea necesară. Nu-mi doresc să devin scriitor. Scriu pentru că mă face să mă simt bine, [...]. Cartea aceasta e ca un fel de jurnal pentru mine, un refugiu, și doresc să rămână așa.

Nu ai nimic de pierdut !

#13
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022
@pateu_98 Dacă ai ceva de spus - spune aici!

#14
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

 PenumbraDarkness, on 18 septembrie 2022 - 16:41, said:

Of! Te-ai dus deja mult prea departe de ceea ce-mi doresc eu.

Ok, am înțeles: e doar un hobby care te relaxează. Deși, eu n-aș fi atât de categoric, lucrurile se pot schimba oricând.
Atunci termină cartea, așa cum crezi tu că e bine, apoi întoarce-te s-o discutăm. Deja aș avea foarte multe observații.
Sau poți pune întrebări, dacă ți se pare că ceva nu merge, nu funcționează cum ți-ai dori.

#15
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 12.11.2012

 PenumbraDarkness, on 18 septembrie 2022 - 20:41, said:

@pateu_98 Dacă ai ceva de spus - spune aici!
E prea public aici.
Scrie-mi facebook-ul tau sa te caut.

#16
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022
@pateu_98 Nu am pagină de facebook. Eu am cerut doa câteva păreri și sfaturi, în legătură cu ce-am scris pe wattpad; aște treburi nu mă interesează. Nu știu ce dorești, dar dacă e atât de secret încât nu poate fi discutat aici, atunci nu sunt interesat să aflu. Cu asta am încheiat. Mulțumesc!

#17
PenumbraDarkness

PenumbraDarkness

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2022
@Beda_Venerabilis Sunt surprins de interesul tău (în sensul bun). Cartea nu o să fie gata prea curând, abia ce am scris 8 capitole, dintr-un total de 19. Cartea va avea undeva, după cum preconizez eu, undeva la 190.000/200.000 de cuvinte. Și nu sunt în totalitate sigur dacă o voi posta în întregime pe wattpad. Ce mă interesa pe mine cel mai mult să aflu este dacă exprimarea este cât de cât în regulă și dacă vocabularul este suficient de bogat. În plus, poate cel mai important lucru: dacă povestea are logică. Să fiu sincer, la expimare și la vocabular mai pot lucra, însă povestea mi-e dragă așa cum este, pentru că o am minte de ceva timp și m-am obișnuit cu ea.
Am pus primele patru capitole pe wattpad, însă sunt destul de lungi. Nu trebuie să te forțezi să le citești pe de-a-ntregul (având în vedere că doar al patrulea capitol  are vreo 14.000 și ceva de cuvinte), ci doar trece prin ele, dacă îți găsești timp.
Mulțumesc!

#18
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 12.11.2012

 PenumbraDarkness, on 18 septembrie 2022 - 23:14, said:

@pateu_98
Sigur ai vazut prea multe filme de exagerezi asa

Am un proiect personal prin care incerc sa imi imbunatatesc scrisu fiinca eu n am fost la scoala sa invat sa citesc si scriu
Imi trebuie ajutor si am nevoie de o colaborare online

Imi e rusine sa spun lucrurile astea despre mine

Poti s o intrebi si pe super moderatoarea @althea aicea pe Forum despre mine ca a citit o schita la primu capitol la proiectu la care lucrez ca sa imi imbunatatesc scrisu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate