Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Hard Disk PC crapat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
M-a lasat hardul la un PC. 10 ani, si-a trait viata. Aveam sute de poze/videoclipuri cu nepoteii mei facute in ani de zile ce nu le-am salvat. Aici ma doare foarte mult de fapt...
Eu de curios am desfacut hardul sa ma uit prin el, ( ca na, poate vad io 'ceva' prin el, si il mai si repar ). Pt ca mi-am blocat neuronii, nu am inteles nimic l-am montat la loc si l-am pus inapoi pe PC.
Ma duc la un baiat foarte priceput in calculatoare care stie recupera date si ii spun ca mi-a crapat hardul si ca l-am desfacut de curios. Cand a auzit ca l-am desfacut mi-a zis foarte ferm ca el nu mai incearca sa recupereze date de pe el sub nici o forma, ceva de genul ca e compromis totul...
E asa de grav ca am scos capacul de pe hard si l-am pus la loc ?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
avand in vedere ca ca spatiul dintre platane si capetele de citire e de cativa microni, prin desfacerea capacului, tu ce crezi ca poate intra rapid?

tic toc, tic toc, tic toc ......... este vb de praf si orice alte impuritati din aer

asta ca sa nu mai zic de pretensionarea suruburilor de montaj care sigur nu le-ai pus la valoarea optima

concluzia => e bun de agatat pe perete in loc de ceas

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
da, e chiar atat de grav: hdd-ul e asamblat in atmosfera extrem de pura fara nici un fir de praf
faptul ca tu l-ai desfacut ai facut sa intre fire de praf in interior care se vor bloca intre platane si capul de citire.

daca nu il desfaceai mai aveai sanse sa recuperezi datele, dar asa desfacandu-l tocmai ai redus sansele de recuperare. daca inainte avea sanse 50% sa recuperezi acum ai redus la max 10%

si ce a facut ala e chiar corect: nu mai are rost sa isi bata capul ptr ceva ce stie ca nu se mai poate recupera !!!

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,028
  • Înscris: 06.09.2008
da, poate incerci la altii si sa NU le zici ca l-ai desfacut, dar si asa slabe sanse sa recuperezi ceva.

Credeai ca il desfaci si observi ca i-a cazut un surubel si rezolvi sau ce ? :)

#5
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postsirgoofy, on 09 septembrie 2022 - 15:46, said:

da, poate incerci la altii si sa NU le zici ca l-ai desfacut, dar si asa slabe sanse sa recuperezi ceva.
crezi ca aia sunt prosti? adica si eu ca un nestiutor tot imi dau seama ca s-a umblat in el (are un surub cu sigiliu pe el plus ca se cunoaste lacul sarit de pe suruburi), dar unul care face asta in fiecare zi?!

poate sa se duca la ala, sa ii spuna ce a facut si sa ii ceara sa incerce sa recupereze ceva daca se mai poate.
dar fara scandal si fara sa comenteze ca de ce e asa scump, ca dincolo e mai ieftin. se poate bine, dai banu' si asta e; nu se poate, iar bine, dai banul ptr munca depusa.
oricum o sa ii ceara plata in avans ptr constatare si apoi plata per GB de date recuperat

View Postsirgoofy, on 09 septembrie 2022 - 15:46, said:

da, poate incerci la altii si sa NU le zici ca l-ai desfacut, dar si asa slabe sanse sa recuperezi ceva.
Credeai ca il desfaci si observi ca i-a cazut un surubel si rezolvi sau ce ?
o fi zis ca s-a ars siguranta :D

Edited by rexx, 09 September 2022 - 15:50.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Trebuia sa postati aici inainte sa-l desfaceti. Oamenii minim informati le scot capacul doar ca sa desfaca magnetii aia misto.
Sau sa zgarie/ indoaie platanele daca se tem de o perchezitie.

Edited by __Dan__, 09 September 2022 - 16:01.


#7
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Nu stiu de ce va e asa frica de a demonta un HDD cu probleme, mai rau oricum nu prea aveti ce-i face.
Eu chiar am reusit sa recuperez date de pe un HDD urmand indicatiile de aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F5Y7BniaRXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Surprinzator, dar a functionat! Bineinteles, m-am limitat doar la a recupera informatia, hdd-ul respectiv nu l-am mai utilizat apoi.

View PostDany_Darke, on 09 septembrie 2022 - 15:45, said:

asta ca sa nu mai zic de pretensionarea suruburilor de montaj care sigur nu le-ai pus la valoarea optima

concluzia => e bun de agatat pe perete in loc de ceas

Asta cu pretensionarea e chiar tare, poate trebuia sa foloseasca cheia dinamometrica? Posted Image)
Concluzia ta e gresita, incearca intai si apoi concluzioneaza!

Edited by Klaudio, 09 September 2022 - 16:26.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststteven, on 09 septembrie 2022 - 15:35, said:

Aveam sute de poze/videoclipuri cu nepoteii mei facute in ani de zile ce nu le-am salvat.
Acum ai invatat lectia si ai backup? Istoria se repeta la un moment dat.

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
1. Backup INTOTDEAUNA pe alt HDD sau chiar 2 externe, NU conectate la PC. Plus cloud, daca nu esti impotriva lui.
2. Da, e grav ca l-ai desfacut. Neavand backup, stiind ca are probleme si totul depinde de anumite metode pentru a salva datele, nu trebuia sa faci asta.

Da, e posibil sa se poata salva din ele, totusi. Insa omul a refuzat pentru ca deja nu se mai lupta cu problemele HDDului, ci si cu altele induse de utilizator. Poate s-au atins capetele de platane, intrat praf in el care poate zgaria rau platanele (rau pentru HDD, nu neaparat ca nu ti se pare tie praf). De asta cu anumite componente precum HDD se lucreaza in medii izolate, cu atentie, etc.

Si da, recuperarea datelor e scumpa in general. Daca vrei sa incerci in alta parte, incearca.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
E gata!

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
1 - capetele chiar se ating de platane. Sa nu credeti ca distanta aia mica se tine in bratele actuatorului (muhaha), nu e posibile mcanic asa o precizie, distanta aia in mers apare cand se formeaza perna de aer prin invartirea discurilor (head fly).
2 - nu e grava contaminarea pentru recuperarea datelor, oricum aerul ajunge prin filtru odata ce se invarteste. Daca merge 1-2 ore hardul e oki, ai tras tot ce te interesa si-l arunci.

Probelma e ca de multe ori poate sa fie busite capetele mecanic sau preampul. Singura solutie e inlocuirea capetelor cu totul intr-un front de lucru special cum au companiile de recuperat date. Deasemenea trebuie sa ai capete noi speciale pentru modelul respectiv direct de la producator.
Ca sa merite treaba trebuie sa ai ceva important de recuperat... poze de familie nu prea mai sta nimeni sa recupereze.

Edited by andreic, 09 September 2022 - 17:33.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Du-l la o firma ce se ocupa cu recuperări date. Pt un preț corect îți va recupera aproape tot.
Au recuperat date de pe HDD distruse, nu doar de pe HDD sigilate.

#13
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.11.2012

View Poststteven, on 09 septembrie 2022 - 15:35, said:

M-a lasat hardul la un PC.

E asa de grav ca am scos capacul de pe hard si l-am pus la loc ?

Nu ie grav da te costa mii de lei daca nu chiar zeci de mii
Pot sa recupereze hackeri date din hardu ri arse si busite si nu se poate din al tau doar ca iai scos capacu si te ai uitat inauntru ?

Se poate la firme specializate da costu este enorm de mare

In caz ca hdd tau e vazut de un calculatorca al doilea hdd atuncea poate poti tu sa recuperezi pozele si clipurile gratis acasa
Daca nu ie vazut doar la firme speciale de recuperari date mai poti

#14
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Hei, macar te alegi cu doi magneti meseriasi!

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Poststteven, on 09 septembrie 2022 - 15:35, said:

M-a lasat hardul la un PC. 10 ani, si-a trait viata. Aveam sute de poze/videoclipuri cu nepoteii mei facute in ani de zile ce nu le-am salvat. Aici ma doare foarte mult de fapt...
Eu de curios am desfacut hardul sa ma uit prin el, ( ca na, poate vad io 'ceva' prin el, si il mai si repar ). Pt ca mi-am blocat neuronii, nu am inteles nimic l-am montat la loc si l-am pus inapoi pe PC.
Ma duc la un baiat foarte priceput in calculatoare care stie recupera date si ii spun ca mi-a crapat hardul si ca l-am desfacut de curios. Cand a auzit ca l-am desfacut mi-a zis foarte ferm ca el nu mai incearca sa recupereze date de pe el sub nici o forma, ceva de genul ca e compromis totul...
E asa de grav ca am scos capacul de pe hard si l-am pus la loc ?

Daca ai zis de nepotei e scuzabil.alta generatie alta abordare.cu tehnica moderna nu se"desface sa ma uit".e o operatie pe cord.ce inseamna a crapat?ce buget ai de recuperare?

#16
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

View Postdorin_2k, on 09 septembrie 2022 - 18:42, said:

Du-l la o firma ce se ocupa cu recuperări date. Pt un preț corect îți va recupera aproape tot.
Au recuperat date de pe HDD distruse, nu doar de pe HDD sigilate.
Multumesc, mi-ai dat sperante mari. Cineva mai jos zice ca ma poate costa zeci de mii. De preturi stii ceva ?

#17
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009
https://www.quartz.ro/preturi/

https://www.quartz.r...artea-mecanica/

Quote

In cazul disk-urilor desfacute la partea mecanica, pretul recuperarii datelor va incepe de la 300 EURO plus TVA pentru disk-urile cu capacitate de pana in 2TB (exceptie fac modelele ce folosesc tehnologia SMR) si de la 350 EURO plus TVA pentru disk-urile de peste 3TB si cele care utilizeaza tehnologia SMR.


#18
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

View Postfoxbat, on 09 septembrie 2022 - 20:30, said:

Daca ai zis de nepotei e scuzabil.alta generatie alta abordare.cu tehnica moderna nu se"desface sa ma uit".e o operatie pe cord.ce inseamna a crapat?ce buget ai de recuperare?
M-am referit ca nu mai merge deloc. Baiatul la care am lasat PC-ul si care a zis ca nu se baga l-a incercat. Ecran negru cu cateva randuri scrise in engleza. Imi pune alt hard ca am nevoie si atat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate