Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

IP Static pe conexiune mobila?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
YQZS

YQZS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.03.2022
Buna ziua! Nu sunt sigur ca este aria corecta fapt pentru care rog moderatorul sa mute unde ii este locul! Am nevoie de o conexiune de internet, intr-o locație unde internetul poate fi doar pe cartela. (fără posibilitate cablu). Internetul este necesar pentru un program de contabilitate. Mi se cere IP static. Am cerut la RCS, la Orange, cei doi mari din zona respectiva. Nu au soluție tehnica pentru așa ceva. Recomandarea a fost doar sa cumpăr o cartela cu număr cu internet nelimitat, sa o introduc intr-un router smart si sa folosesc internetul așa cum este. Cert este ca partenerul cere IP static pentru programul lui de contabilitate. Alte detalii nu cunosc, eu fiind la nivelul utilizatorului final. Bag in priza, apăs pe buton si ...am rezolvat problema. Va rog sa mă învățați cum trebuie sa procedez. Multumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pe firma de obicei  se mai poate si IP Static, dar daca nu exista ca solutie decta cartela de telefon atunci nu se poate sigur.
Orange - pe partea de Romtelecom - telefon fix era singura care mai oferea contra cost IP fix. Pe mobil nu se poate.

Deci partenerul sa caute alte solutii in afara de Ip Static - gen DNS Dinamic.

#3
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
In urma cu vreo 6 ani aveam la o firma internet "mobil" Vodafone, cu ip static, ca linie backup la server. Era un router 3G cu cartela. Cred ca au si acum la firma abonament nou de la Vodafone tot pe cartela si cu router, dar nu am verificat daca mai e ip static pentru ca nu era nevoie. Intreaba si la Vodafone ce optiuni ai.

Edited by solitaryman, 04 September 2022 - 07:04.


#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Despre ce program de conta este vorba?
Daca nu se accepta solutii de tip dyndns, ai putea inchiria un windows in cloud, cu IP fix, il accesezi prin remote desktop si instalezi acolo programul.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Cauta alt program de contabilitate mai bine, ce nu are cerinte absurde.  Dar probabil nu iti cere neaparat IP static accesibil din exterior, ci trebuie ca ip-ul tau sa fie in vreun whitelist de al lor,  pentru protectia serverelor lor. Ma rog, programatori de duminica ...

Se poate trece conexiunea printr-un vpn sau proxy la nevoie si adaugat ip-ul ala in whitelist.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Terminați cu dyndns sau alte chestii de genul fiindcă nu sunt o soluție atunci cand n-ai "ip public"!

In rest, la o conexiune mobilă e aproape imposibil sa mai obții ip public. Singura șansă e sa ai o flotă măricică de numere si sa-i ceri sa te ajute persoanei delegate pe contul tau.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Hai sa stabilim ceva.

Calculatorul "de pe varful muntelui" are instalat un client pentru un program de contabilitate, care se conecteaza la un server?
Cel care are serverul probabil din motive de securitate, cere IP fix pt firewall, deoarece nu a auzit de VPN.

Solutie exista la dilema ta.
Stiu sigur ca Orange are IP fix pentru clientii persoane juridice si cred ca era o taxa de 5EUR+TVA/luna.

Quote

Însă, începând din aprilie 2019 ne aflăm în imposibilitatea de a aloca IP-uri fixe pentru APN-urile LANT și LANT-FIX. Numerotația aferentă IP-urilor fixe a fost epuizată la nivel mondial, motiv pentru care solicitările privind alocarea și activarea IP-urilor fixe pentru APN-urile LANT și LANT-FIX nu mai este posibilă.

Am avut eu ani buni.
Acea cartela o introduci intr-un router cu suport GSMsi ai internet.

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Exact ce ziceam. Se mai ofera doar cu derogări. Apn-ul este lant.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Nu se mai ofera IP-uri statice pentru conexiunile mobile. La persoana fizice 100%. La persoane juridice doar in anumite cazuri exceptionale (firme de paza cu flote de mii de SIM-uri, etc) se ofera asa ceva.

Pe scurt nu se poate ce iti cere firma de contabilitate, dar oricum cer o chestie "invechita" pentru ca soft-ul/solutia lor este invechita.

#10
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Am obtinut eu la Vodafone pe PF chiar anul trecut doua abonamente de net fix 4G cu ip public. APN-ul este ipfix.vodafone.ro. Pe PJ ma gandesc ca merge mai repede, la mine a durat cam o saptamana. Ei sunt singurii care sunt mai flexibili. Costa 3 euro pe luna si se adauga la costul abonamentului.
Orange nu ofera nici batuti, nici sa platesc dublu. RDS nicio sansa pe mobil la PF, nu am idee la PJ iar de Telekom partea de business pare ca se rezuma doar la Net nelimitat si atat, fara extraoptiuni.

#11
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Prin iulie am avut de rezolvat o situație similară la un client (trebuia să forwardez niște porturi spre niște echipamente) într-o locație în care nu era disponibilă nici o conexiune fixă de internet. Clientul avea Net Fix 4G de la Orange (pe PJ) dar când a cerut IP fix a primit răspuns că nu se poate. A rezolvat însă cu Telekom, a primit un router TP-Link cu SIM și IP public static (l-am activat setând APN b2b.telekom.ro pe router). Nu știu însă cât plătește...

#12
YQZS

YQZS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.03.2022
Mulțumesc pentru răspunsuri! O sa informez partenerul sa își schimbe programul(sau modul de lucru cu acel program) sau sa studieze soluția cu windows in cloud. Încă odată va mulțumesc pentru ajutor.

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

 l0calh0st, on 04 septembrie 2022 - 09:30, said:

nu am idee la PJ iar de Telekom partea de business pare ca se rezuma doar la Net nelimitat si atat, fara extraoptiuni.
La PF sigur nu se poate nici la Telekom.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate