Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

tv samsung se deconectează de la internet

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dorup2001

dorup2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2005
Am un tv Samsung si atunci cand incerc sa conectez laptopul prin wireless display apare pe ecranul tv ca ma conectez, apoi ecran negru si ramane asa. Dupa diverse butonari, am observat ca de cate ori incerc conexiunea laptop - tv, tv-ul se deconecteaza de la internet. Am bagat ip-urile manual, degeaba. Am facut hotspot de pe telefon (asta ca sa elimin o eventuala problema de la router) si m-am conectat si cu laptopul si cu tv-ul, si din nou face la fel.
Mentionez ca am incercat si cu alt laptop si face la fel. Mai mult, daca fac cast de pe youtube pe tv-ul cu problema, merge fara probleme.

Am un alt tv samsung si cu el merge conexiunea fara probleme.
Am incercat actualizare la tv dar e cea mai noua.
Chiar nu stiu de unde sa-l apuc....

#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,031
  • Înscris: 20.12.2007
Scoate-l din priza 1 minut.

#3
dorup2001

dorup2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2005

 bog4u, on 02 septembrie 2022 - 21:23, said:

Scoate-l din priza 1 minut.
La fel face, l-am tinut vreo 7 minute. Am uitat sa zic inainte ca am dat si resetare la setarile din fabrica.

#4
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,031
  • Înscris: 20.12.2007
Mda...am si eu un samsung seria 7 care prezinta aceste simptome uneori.
Isi revine doar dupa metoda de mai sus.

#5
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 dorup2001, on 02 septembrie 2022 - 20:58, said:

...
Chiar nu stiu de unde sa-l apuc....
1.
Ai adus in discutie mai multe dispozitive (2 tv-uri + laptop),
TV-urile pot avea caracteristici diferite, cat si laptopul poate fi limitat in functie de placa de retea wifi.
...
2.
Mai multe tipuri de conexiuni (wireless display, cast youtube).
In functie de conexiune si continut, poate fi nevoie de internet sau nu.
...
Tipul de conexiune cu tv-ul este posibil sau nu in functie de anumite caracteristici sau aplicatii instalate.
3.
Continutul (fisiere locale, tot ce vezi pe ecranul telefonului sau laptopului, ori anumite site-uri) pe care vrei sa-l urmaresti pe tv,
difera in functie caracteristicele dispozitivelor si tipul de conexiune sau permisiuni de partajare.
...
Deci ca sa stii "de unde sa-l apuci", incepi cu tv-ul, serie - model - manual,
si apoi treci la celelalte.
...
L.E.
Sunt diferente intre: wireless screen mirroring, screencasting, si desktop sharing.

Edited by costeld69, 03 September 2022 - 00:20.


#6
GVBRIEL

GVBRIEL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.09.2020

 bog4u, on 02 septembrie 2022 - 21:58, said:

Mda...am si eu un samsung seria 7 care prezinta aceste simptome uneori.
Isi revine doar dupa metoda de mai sus.

La fel si la mine.
Am un Samsung cu care nu ma inteleg deloc pe tema asta - la ceva timp mereu ma trezesc cu el deconectat de la reteaua WiFi, fiind singurul device cu probleme de retea. Cand incerc sa-l conectez inapoi, ba nu gaseste nicio retea disponibila, ba ramane intr-un infinite loading cu raspuns greoi, ba imi da Unable to connect. Scosul din priza pentru scurt timp era singurul truc cu care il pacaleam, dar incepe sa nu mai tina nici schema asta. Pare o problema de conector WiFi dupa comportament, dar cum e de mult iesit din garantie, i-am urat sanatate si atat :)

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Nu inteleg la ce va trebuie conexiune (banuim WiFi si nu ethernet, ca nu specificati) a televizorului cu internetul in timp ce primeste imagine via screen mirroring (=wireless display) de la laptop. Cealalta situatie are noima: laptopul poate avea nevoie de ambele simultan - la mine merge asta daca deconectez laptopul de la router (1), il conectez wifi intai la TV (2) apoi (fara a intrerupe mirroring-ul) din nou la router (3).

Edited by __Dan__, 03 September 2022 - 01:24.


#8
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
La conectare wireles display, e normal ca tv-ul sa renunțe la internet wifi, deoarece laptopul folosește conexiunea wifi a tv-ului!
Tu redai pe TV de pe laptop sau telefon.


#9
dorup2001

dorup2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2005
Pana la urma am reusit conectarea. Dupa ce am intrat pe "connect to a wireless display" am dat click pe "find other types of devices", am selectat tv-ul cu necazul si i-am dat "remove device". Apoi se conecteaza. Pentru o noua conectare trebuie sa repet pasii.
Va multumesc pt raspunsuri.

Edited by dorup2001, 04 September 2022 - 09:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate