Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Identificare dinte dureros

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020
Salutare,

Am o punte dentara (ceramica) care sta pe molar 1 si premolar 1 (premolar 2 lipsa). Ambii dinti au nervii activi.

In ultimele saptamani am o durere care vine de la unul din acesti doi dinti (sau posibil chiar de la amandoi), in timpul zilei este suportabila si nu constanta, apare in general doar cand mananc pe partea cu pricina. Noaptea insa intensitatea durerii este mult mai mare si am fost nevoit sa iau calmante.

Cum identific de la care dinte vine durerea? Ideea e ca "radiaza" toata partea cu durere, si nu-mi pot da seama exact de unde vine... Am incercat sa pun presiune cu degetul (sa apas tare) pe ambele coroane insa nimic, nu se schimba nimic. Am mai incercat sa "ciocanesc" in ambii dinti insa la fel, durerea ramane aceeasi fara sa se schimbe in intensitate facand acest lucru.

Idei?
Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incearca cu o scobitoare, sau mai sigur cu un dentist.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
de cat timp ai lucrarea?

Edited by arg, 03 September 2022 - 01:05.


#4
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Radiografie dentara si fuguta la medicul stomatolog.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Radiografie zic și eu, apoi mergi cu ea la medicul care ți-a făcut lucrarea.

#6
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Postdanbilserial, on 02 septembrie 2022 - 18:13, said:

Salutare,

Am o punte dentara (ceramica) care sta pe molar 1 si premolar 1 (premolar 2 lipsa). Ambii dinti au nervii activi.

In ultimele saptamani am o durere care vine de la unul din acesti doi dinti (sau posibil chiar de la amandoi), in timpul zilei este suportabila si nu constanta, apare in general doar cand mananc pe partea cu pricina. Noaptea insa intensitatea durerii este mult mai mare si am fost nevoit sa iau calmante.

Cum identific de la care dinte vine durerea? Ideea e ca "radiaza" toata partea cu durere, si nu-mi pot da seama exact de unde vine... Am incercat sa pun presiune cu degetul (sa apas tare) pe ambele coroane insa nimic, nu se schimba nimic. Am mai incercat sa "ciocanesc" in ambii dinti insa la fel, durerea ramane aceeasi fara sa se schimbe in intensitate facand acest lucru.

Idei?
Multumesc.
Bati usor cu o coada de lingura/furculita in fiecare dinte si vezi care doare.

#7
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010

View Postdaybreak246, on 03 septembrie 2022 - 09:11, said:

fiecare dinte
Care dinte, al puntii? Ca ciocaniturile rezoneaza in ambele picioare.
OP, la ce ti-ar folosi care picior al puntii doare, ca daca vrei sa umbli la el trebuie sa scoti TOATA lucrarea (de-acuma puntea aia e ca un singur dinte). Daca vrei neaparat un raspuns, preseaza cu ceva, o coada de lingura, gingia in dreptul fiecarui picior si vezi unde doare.

Incearca antibiotice (ampicilina, oxacilina) inainte, e pacat sa mergi sa-ti dea lucrarea jos daca nu se misca.

#8
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Fă-ți un rulou mai subțirel (ca un filtru de țigară) dintr-un tifon ceva și încearcă sa musti strict pe fiecare dinte stâlp și vezi dacă poți identifica sursa durerii.
Radiografie musai și poate ai noroc sa se vadă ceva pe ea.
Problema se poate rezolva și fără să-ți dea jos lucrarea. Exista compozite (și) pentru porțelan.

PS: Nu știu cum dracu se fac lucrări metalo-ceramice fără extirpare...

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthellmarvel, on 03 septembrie 2022 - 11:35, said:

Incearca antibiotice (ampicilina, oxacilina) inainte, e pacat sa mergi sa-ti dea lucrarea jos daca nu se misca.

Si nu e pacat sa iei antibiotice daca nu e infectie? :/
Banuiesc ca daca merge la un stomatolog nu o sa inceapa cu dat jos lucrarea, sper.

#10
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020

View Postpasilla, on 03 septembrie 2022 - 00:43, said:

Incearca cu o scobitoare, sau mai sigur cu un dentist.

Sunt programat peste doua saptamani, momentan nu sunt in tara. Pana atunci ma gandeam sa identific exact cauza/dintele in cauza, mi-ar fi mult mai usor sa-i spun medicului exact unde doare :)

#11
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020

View Postarg, on 03 septembrie 2022 - 01:05, said:

de cat timp ai lucrarea?

3 luni, inainte de lucrarea finala am avut o lucrare provizorie timp de 2 saptamani. In prima saptamana la rece/fierbinte simteam o mica durere, insa a 2-a saptamana a disparut, probabil asa s-a decis sa nu se faca tratament pe canal.

#12
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020

View Postdaybreak246, on 03 septembrie 2022 - 09:11, said:

Bati usor cu o coada de lingura/furculita in fiecare dinte si vezi care doare.

Am incercat sa fac asta cand nu ma doare: niciun rezultat, oricat de tare ciocanesc nu doare nimic.
Daca bat pe rand in ei atunci cand doare: la unul dintre ei durerea se opreste pentru 1-2 secunde, apoi reapare...

#13
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Apasa pe gingie sub fiecare in parte. Cel putin daca e vorba de inflamatie, unul ar trebui sa doara mai tare.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,866
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdanbilserial, on 04 septembrie 2022 - 15:36, said:

Sunt programat peste doua saptamani, momentan nu sunt in tara. Pana atunci ma gandeam sa identific exact cauza/dintele in cauza, mi-ar fi mult mai usor sa-i spun medicului exact unde doare Posted Image
Vede medicul unde e problema, si de multe ori ceea ce simti tu nu e neaparat ce e si in realitate. Poate simti durere undeva, si de fapt e dintele de langa.

Edited by Hider141, 05 September 2022 - 11:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate