Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Parchetul necesita rosturi in mijloc?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
Salutare.

Am o casa noua la care vreau sa montez parchet la parter. Aici puteti vedea o schita aproximativa a parterului, impreuna cu niste dimensiuni aproximative:

Attached File  schita_casa_parchet.png   24.58K   30 downloads

Zona hasurata cu verde e cea unde vreau sa pun parchetul. Suprafata care va primi parchetul este de 44 metri-patrati.

E vorba de parchet laminat de 10mm. Intregul parter are incalzire in pardoseala. Intre sapa si parchet voi pune folie potrivita pentru incalzire in pardoseala.

Intrebarea mea e legat de rosturi de dilatatie. Am tot dezbatut acest aspect cu cateva persoane si ei imi zic ca e nevoie sa las asa ceva (+ praguri de trecere) fix prin mjlocul parchetului, tocmai datorita:
- incalzirii in pardoseala
- suprafetei destul de mari

Altii in schimb imi spun ca nu e nevoie si ca merge foarte ok si fara.

Iubita mea de asemenea vrea sa evitam cu orice pret asa ceva, pentru ca ar strica mult aspectul podelei. Si tind sa-i dau dreptate.

Vreau sa aud de la oameni priceputi la asa ceva: exista vreo problema/pericol daca NU pun astfel de rosturi in mijlocul camerei? Risc cumva sa se umfle datorita caldurii primite prin sapa?

Iar daca e obligatoriu sa pun asa ceva:
- cam cat sa fie rostul? Sunt suficienti 15mm ?
- cum sa fac sa fie cat mai discret?

Multumesc.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am montat parchet de 10mm intr-o camera de 10x6 acum 7 ani.
Nu s-a dilatat nimic. Singurul aspect a fost ca pe margini rosturile au fost un pic mai mari, dar s-au acoperit cu plinta si nu se observa.

In alta incapere, in forma similara ca a ta, dar pe o suprafata de 100mp, intr-adevar cel care a montat a insistat pe praguri de trecere in doua locuri.
Nu stiu daca suprafata total a contat mai mult sau faptul ca forma era in L ca la tine

Edited by December, 02 September 2022 - 14:55.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA
Rosturile de dilatatie + praguri de trecere sunt necesare mai ales la incaperi mari
In lipsa lor parchetul are tendinta sa "sara in sus"
Nu cred ca vrei sa-ti flambeze parchetul sub picioare
Alegerea iti apartine

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ca și pe alte subiecte, o să repet de o să mă doară gura... virtuală.
Încep cu esențialul, DA, prietena ta are dreptate.

Apoi, pentru încălzirea în pardoseală, trebuie să iei parchet făcut special pentru asta, care este făcut anume să nu se dilate/contracte exagerat de mult.

Există parchet care suportă pînă la 100 metrii lungime suprafață care nu necesită întrerupere, rostul perimetral fiind de ajuns.

Am eu acest parchet, luat special ca să fie pus în flux continuu, că nici eu NU suport întreruperile inestetice făcute de praguri, așa cum nu suportă nici prietena/iubita ta.

Daar, al meu are 14 mm!
Este rezistent la apă și foc.
Are niște ani buni deja, de cînd este montat, probleme zero.
Săptămîna trecută am mai luat două cutii, să fie, în caz de accidente/ciobiri.

Doar că este cam scumpicel, 200 lei/mp, cel puțin acum, cînd am luat rezerva actuală.

Edited by crisstonne, 02 September 2022 - 14:35.


#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcrisstonne, on 02 septembrie 2022 - 14:27, said:

...
Există parchet care suportă pînă la 100 metrii lungime suprafață care nu necesită întrerupere, rostul perimetral fiind de ajuns.
...
   corect

Sunt sali sport, magazine, spatii comerciale, birouri, vile serioase, etc. cu parchet si se poate ... dar ergonomia si calitatea  costa ... astea includ intretinerea, aspect, material, finisaj, rezistenta, eficienta energetica, usurinta in instalare si montaj, si DESIGN final ... nu iti place cum arata o sa fi nefericit, nu ii place partenerei/prietenei/sotiei (!!!) ..o sa fi si mai nefericit Posted Image

Succes

Edited by superm, 02 September 2022 - 14:40.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Adevărat, are plăci mamut ", cele mai mari de pe piață, deci, cum să ,,fugă ", cum să se ridice, cum să facă burtă așa ceva!  :roflmao:

Attached Files



#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Din cate inteleg, el are deja parchetul - laminat de 10mm
Ala se monteaza flotant
In lipsa rosturilor de dilatare = se umfla

#8
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
The thing is... parchetul a fost cumparat deja, de mai multe luni.

Scrie pe cutie ca e adecvat pentru incalzirea in pardoseala dar.... cam atat.

Nu a fost foarte scump, in jur de 80 lei / mp.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu știu ce are colegul, dar, știu că orice parchet serios, are o fișă tehnică, unde se spune și suprafața totală pe care o suportă fără rost de dilatație/fără întrerupere.

Eu de asta am luat acest parchet, pentru că în fișă spune cît suportă ca ordin de mărime/întindere, fără ,,rost de trecere ".
Asta a fost prima cerință la noi în casă, cînd am rerenovat", ca să zic așa, să nu vedem praguri de trecere, doar baia nu are parchet, în rest toată amprenta podelei are acest parchet, de cînd se intră pe ușa, pînă în cel mai îndepărtat loc față de ușa de la intrare.
Inclusiv ,,șifonierul " care este o cămăruță de fapt, fostă debare, debaraua, bucătăria, etc.

Edited by crisstonne, 02 September 2022 - 14:57.


#10
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
@crisstonne OK, buna idee. Cred ca magazinul de unde l-am luat inca vinde acel model. O sa ma duc la ei sa le cer o astfel de fisa. Mersi de idee ;)

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
eu am montat fara rost cam ce ai tu acolo, poate suprafata mai mare, si n-am probleme, tot din ala de ~80 lei mp Posted Image

Edited by laffin, 02 September 2022 - 15:09.


#12
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
OK, am gasit pe site-ul productatorului o fisa cu instructiuni de instalare. Zice ca, daca depasesti 12m x 7.5m, neaparat sa pui rosturi la mijloc. Deci e cam la limita...

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Pune liniștit, fără întrerupere  👍

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Valurile parchetului si trosnetele lui sunt infinit mai deranjante decat un prag fin la culoare, care e rotunjit si il poti ignora. Apropo, pragul e pus unde sunt usile - alea sunt mult mai vizibile - la ele nu renunti? Si chiar si fara usi, 99+% din case au peretii strambi in zona usilor si nu numai, si la tavan si peretii verticali pe langa mobilier, etc...
Apropo de trosnete, insinte de a pune parchetul e obligatoriu sa fie nivelat pavimentul, trasa sapa asa zis autonivelanta, sa nu fie burti concave si nici invers, altfel trosneste -cu cat e mai gros cu atat trosneste mai tare si 10mm e mediu deci destul sa trosneasca. Si peste sapa trebuie si 6mm pe polistiren in mod normal fara incalzire - cu incalzire trebuie si mai drept nivelata sapa...

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
:facepalm:

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am de 12mm AC5 33 si a trebuit sa-l demontez si repun pt. ca imbecilul pe care l-am contractat sa renoveze, zugravit, faianta, gresie, a facut pe dobitocu' care nu intelege ca l-am contractat pe el si pt. parchet in loc sa iau de la magazin sau din alta parte, anume ca  sa traga sapa autonivelanta daca e nevoie, si secatura imbecila a adus un montajist fara sa verifice si indrepte pavimentul.
Nici Putin si Hitler la un loc nu si-au luat atatea blesteme - trosnea chiar in mijlocul camerei si il blestemam zilnic de fiecare data cand mergeam in orice directie.

Sora-mea are de 10mm, si a contractat alti dorei, nu a pus praguri si a facut valuri de valuri trosnitoare. Si ea a trebuit sa-l scoata si sa-l repuna in toata casa...

Edited by loock, 02 September 2022 - 20:45.


#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Pff, au reușit să îl facă" pe omniscientul tuturor meseriilor, al tuturor sculelor, și pe teoriticianul care știe despre ciocolata arsă  🤭🙆

Păi nu veneam eu să te rezolv, de ce nu ai spus?!

L.E. Eu vă spun doar atît, nu vă plac pragurile, trecerile, întreruperile, nu luați parchet la oha, nu așa merg lucrurile.

FIIIȘAAA tehnică, citiți ce spune FIȘA tehnică, restul sînt lăbă.... ăăă, ,,freaca dă disc "  😉
Altfel, o să tot citim aserțiuni* (* vezi D.E.X.).

Edited by crisstonne, 02 September 2022 - 23:29.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La mine a fost prin 2004 cand era 53 lei mp de parchet de 12mm AC5 33 hidrofugat, trafic greu si fara porcaria de sanfren. E mult mai bun decat ce se gaseste acum AC6 35 cu sanfren cu parafina.
Insa n-am fost acasa, s-au ocupat ai mei.
Eu am platit parchetul dar ai mei au contractat oamenii.
Eram la job, cand l-au pus.

La sora-mea cu valurile la parchet de 10mm a fost mai recent prin 2017.
Am apucat sa-l vad valurit si apoi scos si pus iar, insa n-am fost implicat. Eu i-am proiectat mobilierul ulterior dupa ce a renovat si repus parchetul.

Edited by loock, 03 September 2022 - 22:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate