Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Recomandare exercitii grasime solduri.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Salut! Ma puteti ajuta cu un plan de exercitii fizice sau la aparate ( sala ) pentru a da jos grasimea de pe solduri?  O dieta alimentara e bine venita daca cunoasteti.

Multumesc

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Un regim sustenabil pe termen lung e singura solutie, nu doar 'binevenit'.
Uita de accentul slabirii 'pe solduri', se slabeste la modul general.
Daca pui botul la reclamele care promit sa arda grasimile fix pe sold, treaba ta.
In plus, daca ai solduri late genetic, nu e neaparat problema de grasime.
de asemenea, daca sari pe un program dur de fitness poti sa iti nenorocesti articulatiile.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 Miller034, on 30 august 2022 - 12:21, said:

un plan de exercitii fizice sau la aparate ( sala ) pentru a da jos grasimea de pe solduri?  
Nu exista asa ceva. Elimini grasimea proportional egal de pe intreg corpul. Stratul de grasime fiind mai gros la solduri, il vei elimina complet abia mai pe la sfarsit. Evident nu va mai fi asa gros,

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Poti sa doar muti grasimea de unde vrei cu exercitii dedicate acelei zone.Ideal ar fi sa umbli la calorii si alergari usoare sau macar mers.

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Regimul alimentar este solutia. Exercitiile fizice sunt foarte bune, utile si recomandate, dar nu au legatura cu ardere grasimilor de pe solduri (sau orice alta zona specifica).
Scopul final este sa consumi mai putine calorii decat are nevoie organismul tau. Sunt foarte multe metode a face asta (10000 de diete, intermitent fasting, if it fits your macros/calorie counting, etc). Esential este sa o gasesti pe cea care ti se potriveste tie cel mai bine (gusturi, obiceiuri, etc) si sa te tii de ea forever and ever.
! Nu alege diete extreme, absurde sau care necesita un efort urias ca sa le urmezi - dupa o perioada mai scurta sau mai lunga de timp vei renunta si vei spune ca e de la gene sau hormoni sau d-zeu.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Dai din solduri alergand sau plimbari zilnice, lungi. Macar 10000 pasi pe zi. Plus regimul alimentar "mancat mai putin".
Asta e ce se poate recomanda, in general. Daca vrei ceva specific, util pentru tine, solutia e mers la sala, antrenor macar o perioada si nutritionist sa-ti faca regim personalizat.

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cunoastem, dar promiti ca respecti planul minim 6 luni.

Luni

Genuflexiuni cu bara 4x12-8 repetari
Mers fandat - 3 x 12-16 pasi
Hyperextensii- 4x15
Abdomene inverse la banca declinata - 4x epuizare
Crunch- 4x epuizare
Gambe - 5x10-15

Cardio la aparat de ramat/vaslit - 30 min


Marti

Tractiuni la bara - 4x epuizare
Ramat cu gantera - 4x8x12
Impins din culcat gantere/bara - 4x 8-12
Impins din asezat gantere - 4x10-12
Fluturari laterale cu gantere - 4x12-15
Flexii biceps alternative cu gantere - 4x8-10
Flotari la paralele - 4x epuizare

Bicicleta sau alergat - 30 min

Miercuri pauza

Joi si vineri repeti de luni si marti.

Sambata si duminica pauza.


Mesele compus din o sursa de proteina ( oua fierte moi, branza semislaba, carne slaba, peste) plus legume innabusite ( vinete, dovlegei, broccoli, cartofi dulci, ceapa, morcovi, spanac). In ziua cu antrenament adaugi la doua mese si cereale integrale sau orez brun, sau paine integrala, saucartofi sau linte, mazare.

Simplu.

#8
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Daca vrei sa ramii sanatos/a, alte sporturi inafara de alergare,inot ,bicicleta si plimbari zilnice eu nu as recomanda nimanui...

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Pai ce faci pe aria de fitness si sali de forta? Vezi-ti de treaba :)

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
alergare..bicicleta ? nu cred ca stii exact despre ce voprbesti..no offence. ambele vin cu probleme.
inot e corect. oricum trebuie sa stii sa practici un sport ca sa nu te accidentezi

#11
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
pai asta de mai sus care a dat sfatul cu alergare și bicicleta cred ca e genul de persoana care asculta de medicii care zic de suplimente ca sunt periculoase

#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Multa alergare zilnic si mare atentie la ce mananci, fara prea multa paine si grasimi.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
cel mai bine faci mișcare..., uite ce recomand io:
-deschizi ușa frigiderului
-închizi ușa frigiderului
-deschizi ușa cămarei
-închizi ușa cămarei
-deschizi ușa beciului
-închizi ușa beciului

între fiecare pereche de astfel de mișcări, bei una cană de apă degresată Posted Image

știu, îți trebe voință, dar fără  voință curu tot mare rămâne... Posted Image

(scuzați franchețea)

Edited by gushpi, 31 August 2022 - 12:51.


#14
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

 smoke, on 30 august 2022 - 15:36, said:

alergare..bicicleta ? nu cred ca stii exact despre ce voprbesti..no offence. ambele vin cu probleme.

alergatul da, in mare parte, nu 100%, dar tzoagla? ce damage iti face tzoagla?

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Spatele inferior.

#16
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Am vecin de 78 de ani , cam 1,80 cu 70 de kg....ati vrea voi multi de aici sa aratati  ca el si sa alergati  la fel...fibra tot,  plin de viata, e adevarat ca alearga din 1960......concursuri peste concursuri si nu-i dai mai mult de 60-62 de ani.Ok, voi stiti , am avut si eu la anii mei colegi(m-am lasat repede) care au facut sala, forta, dupa 10 -15 ani au ajuns la proteze de solduri, injectii in genunchi...anumite coincidente, dar astea nu se intimpla acum, erau doar atunci , cind si mincarea se baza pe brinza naturala , pe oua de casa ,pui crescuti prin tot felul de curti murdare....nu ca acum cind este este totul super-super gramat  si calculat, inclusiv stimulentele de care pomenea unul pe aici.....asteptati voi citiva anisori si veti simti mai bine zis ce inseamna sali de forta....dar nu mentala.Acum nu mai sint biblioteci ca mai de mult, spor  si  puneti deoparte bani pentru medici .

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Fugi la joaca, aici suntem pasinati de tras de fiare, nimeni nu te-a invitat cu forta. Daca o sa avem probleme ne priveste.

Eu am putin peste 10 ani de tras si sportul m-a ajutat sa trec peste o hernie de disc fara operatie, hernie capatata inainte de a incepe sportul in sala de forta. Crezi ca era nevoie de unul ca tine sa vina aici ca sa ne explice ce si cum? Hai valea!

Edited by vinciun, 31 August 2022 - 17:22.


#18
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
Multumesc frumos celor care au raspuns on topic. Mi-am facut deja o idee. O zi faina ! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate