Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

anulare amenzi formular la intrarea in tara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
handocad

handocad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2010
La data de 07.01.2022 am fost sanctionat de catre DSP Harghita cu amendă de 3000 de lei pentru ca nu am completat formularul la intrarea in tara. Amenda am contestat-o la Judecatorie. Judecătoria mi-a admis în parte contestația și a transformat amenda de 3000 lei in amenda de 500 lei. Primarisa mi-a comunicat ca sunt dator si la data de 22.08.2022 a emis un titlu executoriu pentru suma de 500 de lei pentru că, deh, hotărâre judecătorească. Mi s-a comunicat, deocamdată verbal, de la primărie că nu pot anula amenda (conform cu oug 22/2022, respectiv legea nr. 257/2022 ) deoarece există o sentință judecătorească. Ce am de făcut? Cum pot scăpa de acest titlu executoriu emis de Primărie?

#2
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
tot la tribunal. primaria nu poate anula hotararea judecatoriei.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ce rapid s-a mișcat judecătoria în cazul tău... Se știa că se vrea anularea amenzilor, majoritatea instanțelor au dat termene lungi la contestații.

Asta e soluția:

Quote

Dacă, totuşi, statul va încerca executarea silită a acestora, jusițiabilii vor putea contesta executarea invocând decontravenţionalizarea, respectiv abrogarea dispoziţiilor legale în baza cărora au fost sancţionaţi, abrogare care produce efecte retroactive.

În această situaţie, se poate formula o cerere întemeiată pe prevederile art. 32 alin. (2) din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001, prin care să se solicite constatarea decontravenţionalizării, cu consecinţa imposibilităţii continuării executării pentru sancţiunea sau diferenţa de sancţiune rămasă neexecutată la data intervenţiei legii de decontravenţionalizare.

În acelaşi timp, se poate promova şi o cerere de ordonanţă preşedinţială în vederea suspendării executării sancţiunii până la soluţionarea litigiului principal.
https://www.juridice...ionalizare.html

#4
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Aici e perversitatea.
Ca se anuleaza doar la cerere, adica doar dupa ce mai pierzi timp si bani prin instanta.

Edited by althea, 30 August 2022 - 03:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate