Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

35mm sau 50mm

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sorbal

sorbal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.08.2019
Va salut!
Doresc un obiectiv pentru fotografia de strada si portrete si nu sunt hotarat ce sa aleg, 35mm sau 50mm.
Detin un canon d5 III.
Am observat ca e o diferenta de pret considerabila intre cele doua....


#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca as vrea neaparat o focala fixa as alege 35 mm.
Pana la urma, este o problema doar de cat vrei sa investesti si raportul costuri/beneficii. Tu sti daca merita sau nu.
PS. Nu as cumpara sh decat dintr-un magazin/persoana de incredere.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt mai multe.

50-ul bun e cel cu f 1.4, EF 50 f1.4 USM
La flare e praf, dar in rest e bun.
Exista si cu f1.8 care are AF mult mai slab la precizie, diafragma pentagonala, etc.
Exista inca unul tot cu f1.8, EF 50 f1.8 STM care e bunicel daca vrei mai ieftin decat f1.4, e optimizat pt video cu diafragma stepless.
Exista si EF 50 f1.2 L dar cu AF lent din cauza DOFului mic
Exista si EF 50 cu f 1 si cu  f 1.1, scoase din productie de mult timp.

La 35 exista si cu f2 bunicel optic, nu extraordinar dar decent si f2 e OK pt FF35, altfel e cam plasticos. Avea si baioneta din plastic, exista si cu baioneta metalica. Asta e accesibil.
Cel scump e EF 35 f1.4 L , care insa permite mai lejer separarea subiectului cu DOF mic, mai ales pe FF35, si nu doar la close focus.

Pt. portret se foloseste si EF 85 f1.4.
Au asteptat canonistii zeci de ani EF 85 f1.4. Zeci de ani nu au avut decat f1.8 si f 1.2.  Saracii, doar 1.2 ....

Recomandarea mea e sa le iei pe toate 3 cu f1.4, si 35 si 50 si 85, mai ales daca esti canonist, dar si daca daca ai fi fan nikon sau pentax sau altceva, daca tragi si cu Canon uneori, tot are rost sa le iei pe toate 3 EFurile cu f1.4.

Edited by nicolaie, 31 August 2022 - 12:14.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Pentru fotografia de stradă eu prefer zumurile.
Pentru versatilitate și viteză.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postsorbal, on 28 august 2022 - 16:07, said:

Va salut!
Doresc un obiectiv pentru fotografia de strada si portrete si nu sunt hotarat ce sa aleg, 35mm sau 50mm.
Detin un canon d5 III.
Am observat ca e o diferenta de pret considerabila intre cele doua....

Un unchi de al meu nu stia ce sa faca, sa se faca filatelist sau lingvist, asa ca a ales calea de mijloc: da limbi la timbre...

Asa ca, pe principiul caii de mijloc, https://www.fotohobb...hs00008338.html ... 40mm f2.8 e ieftin, compact, sharp de la f2.8, are un unghi de cuprindere mai util decat 50mm dar nici prea larg... Sunt rare obiectivele in focala asta dar sunt extrem de utile la fotografia de strada...

Edited by StefanSC, 28 August 2022 - 23:13.


#6
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Si eu votez tot pentru un obiectiv de zoom, iar cand va permite bugetul un set mai mare de obiective fixe.

Edited by reventon, 29 August 2022 - 16:42.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postreventon, on 29 august 2022 - 16:41, said:

Si eu votez tot pentru un obiectiv de zoom, iar cand va permite bugetul un set mai mare de obiective fixe.

un zum bun face la bani cât multe fixe.

Dar nu din cauză de bani prefer eu zumurile.

Avantajul zumului e că ai mai multe șanse să prinzi momentul și să încadrezi cum vrei din prima.
Asta e valabil la orice stil de fotografie de acțiune.
În loc să te moșmondești să schimbi obiective ai timp să încadrezi și să aștepți momentul perfect.

Celor care vor să zică că poți ”face zum cu picioarele” eu le zic că nu-i același lucru, cu picioarele schimbi perspectiva.

View Postloock, on 28 august 2022 - 17:44, said:

Exista si EF 50 f1.2 L dar cu AF lent din cauza DOFului mic, DOF criminal de mic.
HA HA!
Mult noroc să folosești obiectivul ăsta la un subiect care se mișcă cât de puțin.

View Postloock, on 28 august 2022 - 17:44, said:

Pt. portret se foloseste si EF 85 f1.4.
de ce musai 85mm? de ce musai f/1.4?

Eu folosesc la portrete și 15mm ochi de pește și 200mm. Și orice altă focală între.
Depinde de ce ce vrei să obții și de condiții.

Edited by DaculScoril0, 29 August 2022 - 21:00.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu subliniam dezavantajele, nu-i recomandam asa ceva, am si scris ca bun e cel cu F1.4.

(Mie imi place si EF 50 f1 din anii '90, care pe eos 1 oricare de la 1 old pana la ultimul DX, da rezultate foarte faine daca sti ce sa faci cu el)

Pe de alta parte EF 35 f1.4 L II costa 11000 RON la f64 cu parasolarul inclus in pret.
I-am scris ca exista si 35 f2 bunicel - mai ales cu baioneta metalica nu de plastic, dar nu cred ca intreba de el.
EF 50 f1.4 USM costa 2100 RON  fara parasolar care mai costa inca 120 RON, deci 2220 total.
EF 85 f 1.4 L IS USM ( nu f 1.2 ) costa 9000 RON, in mod normal cu parasolarul inclus in pret. Apropo, daca-l pierzi sau nu-l ai, parasolarul  Canon ET-83E pt EF 85 f1.4 nu prea e in stocuri si costa 50 USD la BH in state cu lipsa stoc...

Si daca mai pui inca doua fixe comparabile, ca or fi wideuri luminoase de 28 si 24, ca uwa oricum sunt mai bune optic pe zoom, ca o fi si un 200 f 2 sau chiar f2.8
sau/si 300 f4 sa nu fiu rau sa zic 200 f1.8 si 300 f2.8, sa iasa asa cum ai scris 5 fixe pr un zoom, ce sa sa zic - nu sunt curios care e zoomul ala pt ca stiu ca nu exista.
Nici macar un zoom Angenieux care ar putea sa coste cat 5 fixe, si cu T2.8 sau si mau luminos, nu se poate compara cu 35 f1.4, 50 f1.4, 85 f 1.4 etc., dar inafara de pret ar mai avea doua asemanari cu fixele, ar avea o greutate si o marime comparabila cu cele 5 fixe luminoase mari insumate toate gramada..., si asta fara sa se apropie de performanta optica a fixelor la rezolutie.

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pentru fotografia de strada s-a preferat, istoric vorbind, focala de 35 de mm pentru ca aduce mai mult fundal in jurul subiectului decat 50 ul. Din vremurile alea, ale fotografilor ce mergeau cu Leica M3 si 35 mm la pandit cadre, au trecut ceva ani dar principiile au ramas tot cam aceleasi, poti fotografia street si cu 500 mm, dar vei spune doar povestea subiectului, fara a include imprejurimile

Una din cele mai faimoase fotografii fotojurnalistice, sau sa ii zicem de street, Afgan Girl, a lui McCurry, a fost facuta cu 105 mm deci se poate si mai lung cu mentiunea ca o dai mai mult in fotojurnalism si portretistica decat in street

Totusi, pentru cat mai multa poeste, se recomanda un obiectiv cat mai micut si discret si ceva mai wide decat focala normala de 45- 50 mm

Variante sunt multe, ai 35 f1.8 IS de la tamron, ai 35 f/2 de la canon, diferite obiective tt artisan, viltrox, etc

Nu stiu despre ce 50 si 35 vorbesti tu in postul initial, probabil ai comarat 50 1.4 canon, un obiectiv care cred ca se produce de prin anii 90 si nu a mai fost updatat de atunci, un obiectiv de regula detestat de catre canonisti, comparat cu 35 1.4 L II, o bijuterie optica lansata de cativa ani

Nu are rost sa le compari la fel cum nu are rost sa cumperi un obiectiv de 10.000 de ron si 1 kg pentru street, sa te observe toata lumea sau sa iti dea Romel in cap sa ti-l fure, daca te vei gasi prin vreun cartier mai interesant pentru street dar si pentru ciordeala

Daca vrei sa te bagi serios pe street cauta sa iei niste scule foarte discrete si dupa care sa nu plangi, as recomanda un Fuji Xpro 2 cu un fuji 23 f2

Edited by nicolaie, 31 August 2022 - 12:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate