Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Achiziție coasă electrică

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Post_R_A_D_U, on 29 august 2022 - 11:28, said:

Ești naiv rău dacă tu crezi că poți găsi așa ușor forță de muncă. Am oferit 200 lei pe zi + 3 mese, acum 2 ani, în plină pandemie,  la diferite treburi de uz casnic și gospodăresc, treburi ce se întindeau pe minim 10 zile. Ghici ce? Nu am găsit... Am făcut treaba cu fi-miu...
Sunt orice Posted Image , numai naiv nu ! Am trecut prin asta , acum ma bazez doar pe mine , nici macar pe pustii care mai vin pe la mine ca dau si astia o buleala...iti strica si sculele de regreti dupa !!! Se mai si accidenteaza usor !
Deh , de la ''ochii in telefoane'' pana la motocoasa si drujba e distanta mare Posted Image !
Chiar si astia ''umflati'' pe la sala , lesina daca le pui un sac de ciment in spate !

Edited by Alltrack, 29 August 2022 - 11:40.


#38
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
De aia au aparut saci de ciment la 20kg.

Discu cu doua taisuri e pentru iarba si buruieni

#39
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,668
  • Înscris: 31.01.2010
Nope, legislatia de SSM spune ceva cu greutatea maxima pe care o poate ridica o persoana si e mai mare decit 20Kg.
Aveti aici:
https://www.iprotect...-muncii/nspm-62

Edited by Ion_Bumbu, 29 August 2022 - 18:44.


#40
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Legislatia spune una, realitatea alta. Am vazut in direct cand a picat unu dupa ce i-au pus un sac de porumb in spate. Barbat de 25 de ani

#41
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,141
  • Înscris: 16.10.2018
Gata, acum am ajuns de la reprezentanță de unde am ridicat comanda făcută ieri + proba drăcoveniei. Abia aștept să-i dau mâine ”o pedală în lan” că de cosit, am cosit destul azi, pe ciment,Posted Image  în reprezentanță... Am achiziționat  separat tamburul ăla de taie cu fir gata echipat de fabrică + încă 20m fir + 1L ulei și am primit cadou o pereche de ochelari + o protecție pentru nu știu ce, vedeți  pozele:
Am rugat băieții de la service să lase echipată drigăria cu fir iar cuțitul l-am băgat la chimir pentru chestii mai delicate. :D

De acum, orice chestie o vom discuta, analiza și vom trage concluzii pe topicul dedicat.
Vă mulțumesc tuturor pentru suportul acordat, vă doresc numai bine!

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,668
  • Înscris: 31.01.2010
Fain, s-o folositi sanatos.
Eu am pus de la inceput amestec 1:33 deci cam 30mL ulei la litrul de benzina.
Ulei am folosit la ea ce a nimerit, Stihl, Makita, Jonsered, Mobil, totul este sa respecte norma de min JASO FC.

#43
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
S-o "porti" sanatos!
Sa nu te puna ala cu coarne ca motocoasa sa folosesti cutitul ala din dotare/poza la taiat buruian mai gros de 1 cm! Si numai buruian VERDE.
La cele lemnoase musai disc cu 40-60-80 dinti, ca la circular, eventual vidia.
Vezi ca sunt si discuri de tabla, negre, in general cu peste 60 dinti, fara ceapraz. Alea ie discuri pentru iarba/lastaris, nu bagi la "lemnoase", ca nu ie bune!.
Pentru lucrarile ce le-ai descris, iei disc "tip vidia", cu pastile de carbura metalica.
ASA arata un disc de motocoasa cu flanc dublu.
Astea cu flanc dublu sunt cu 20 dinti.
Cu flanc simplu sunt cu 40 si cu 80 dinti.
Mai sunt si discuri cu lant de drujba, dar io n-am folosit, nu mi se pare OK.

#44
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,141
  • Înscris: 16.10.2018

View PostIon_Bumbu, on 30 august 2022 - 19:22, said:

Fain, s-o folositi sanatos.
Eu am pus de la inceput amestec 1:33 deci cam 30mL ulei la litrul de benzina.
Ulei am folosit la ea ce a nimerit, Stihl, Makita, Jonsered, Mobil, totul este sa respecte norma de min JASO FC.
Mulțumesc frumos!
Experiența mea cu Stihl este destul de mică, dețin din 2012 un ferestrău MS 260 și un pulverizator SR 430. Pulverizatorul a fost folosit de 10-12 ori, am un măr și o boltă mică de viță de vie.
Cu MS 260 am tăiat și răstăiat, atât la mine cât și la toți prietenii (peste 200 mc lemn de fag și salcâm cu grosimi de până la 135 cm în diametru) iar singurele probleme le-am avut acum 2 ani din cauza uleiului și a benzinei.
Prima dată, mi s-au făcut dungi pe piston din cauză că am luat 2 l de benzină ”gata făcută” de la un papagal care se lăuda că știe cu ce se mănâncă fenomenul. Am un prieten care mi-a horuit cilindrul și remediat pistonul, a schimbat segmenții și a mers fără probleme.
A doua chestie nasoală am pățit-o ieri, când am găsit furtunul de alimenare făcut gumă. Benzina folosită de un peco no name posibil să fie gazolină. Am achiziționat azi de la reprezentanța Stihl și acest furtun+filtrul  din cap de carburant, mâine sper să îl schimb.
De fiecare dată am folosit un amestec de cca 25 ml la L de benzină iar între anii 2012-2018 am folosit doar ulei Stihl HP Ultra (verde-albăstrui). Dacă dvs recomandați 30 ml la L de benzină, așa voi face. Azi, cei de la reprezentanță mi-au făcut plinul cu amestec de 20ml/L.

View Postviceroy56, on 30 august 2022 - 19:38, said:

Vezi ca sunt si discuri de tabla, negre, in general cu peste 60 dinti, fara ceapraz. Alea ie discuri pentru iarba/lastaris, nu bagi la "lemnoase", ca nu ie bune!.
Pentru lucrarile ce le-ai descris, iei disc "tip vidia", cu pastile de carbura metalica.
ASA arata un disc de motocoasa cu flanc dublu.
Astea cu flanc dublu sunt cu 20 dinti.
Cu flanc simplu sunt cu 40 si cu 80 dinti.
Mai sunt si discuri cu lant de drujba, dar io n-am folosit, nu mi se pare OK.
Săru” mâna, dacă știam asta, îl luam de azi dar nu au intrat zilele-n sac, dau fuguța și fac achiziția mintenaș. Numai bine!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate