Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Adeziv pentru lipit inox pe gresie

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

View PostVerSus_88, on 23 august 2022 - 15:06, said:

nu vreau sa mai dau gauri ca se dau extrem de greu in gresia portelanata rectificata si imi e frica sa nu crape.

Gaurile se dau de fapt extrem de usor.

Prima data lipesti o banda de mascare (hartie) pe care faci cu precizie semnul pentru gaura.

Si folosesti un burghiu pentru sticla (atentie, fara percutie) pe orice bormasina obisnuita, eu folosesc una pe acumulator.

Vezi in poza cuma arata burghiul. Dupa ce strapungi placa de gresie, daca merge greu poti continua cu unul de beton/zidarie, cu percutie.

Acum am vazut postarea lui @phoenix76

Da, oricum ai proceda sa stii ca este foarte simplu, eu am dat deja zeci de gauri in gresie si faianta, fara nici o problema.

Dar pentru diverse suporturi necesare prin bai prefer mai nou sa le lipesc.

Attached Files



#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBombalurina, on 23 august 2022 - 16:31, said:

Omul a spus ca nu vrea sa dea gauri si voi tot cu niste burghie ii dati inainte. Posted Image

Io stiu sa citesc si am si inteles ce a zis, da' chestia cu burghiele nu-i neaparat pentru initiator, daca ma intelegi unde bat Posted Image
Fiind totusi un forum, mai citesc si altii comentariile care poate ar fi folositoare.
De altfel, in acelasi post i-am trecut si un adeziv,asa cum a cerut.

#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Daca chiar nu vrei gauri, foloseste banda dubluadeziva BUNA. O marca este 3M. Vezi ca scrie si cate kile suporta.
O sa vezi cat tine cu prosoape mari si ude, dar nu e o problema. Cureti resturile si mai pui o banda.
La etajera io nu m-as risca cu banda, dar daca pui numa' plastice, poa' sa cada, ca nu se sparge nimic.
Bafta de succese!

Edited by viceroy56, 23 August 2022 - 17:26.


#22
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu stie o

View PostBombalurina, on 23 august 2022 - 16:31, said:

Omul a spus ca nu vrea sa dea gauri si voi tot cu niste burghie ii dati inainte. Posted Image
Nu stie omu' ce vrea. mai bine cu burghiu. :P

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
UHU Max Repair

Este un adeziv polimer transparent care lipeste incredibil de bine si de puternic.

Edited by abac, 23 August 2022 - 18:35.


#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Cu adeziv exista riscul sa-ti cada placa de faianta cu totul. Depinde de cum a fost fixata de meseriasi. Eu nu mi-as pune baza. Plus ca lipitura nu va fi chiar lipsita de mizerie. Plus ca nu poti demonta.
Exista biti de faianta cu care poti face gaura si in sticla daca vrei, fara s-o crapi. Deci frica de a da gauri nu e justificata.

Daca nu ai un magazin brico prin apropiere, poti da chiar si cu burghiul de beton ca are cap vidia. Prima data folosesti capul burghiului ca si punctator, apoi in masina fara percutie, viteza mica. Pentru punctare, aplici o banda de mascare de hartie inainte pe faianta, sa poti puncta precis si sa nu alunece. Ciocanesti cu un ciocan de mai multe ori, usor, sa sara aschii mici de material din ala vitrificat, pana rezulta o adancitura inainte de a baga bormasina.

Dupa ce ai trecut de placa de faianta+adeziv, poti cupla pe percutie sa continui gaurirea in beton sau ce ai acolo.. Capul de vidia e mai gros decat tulpina burghiului si nu ar trebui sa fie probleme.

Edited by maccip, 23 August 2022 - 19:27.


#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttehnics, on 23 august 2022 - 15:57, said:

nu mai bine dai gaurile fix intre rosturile dintre imbinarea placilor de gresie ?
asta daca rostul este in locul dorit si nu-i de 1mm

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Intre rosturi iese mai prost. Fuge si burghiul. E de evitat.

#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostVerSus_88, on 23 august 2022 - 15:06, said:

Salutare,
Doresc o recomandare de adeziv pentru a lipi un suport de prosop si o etajera in baie pe gresie , nu vreau sa mai dau gauri ca se dau extrem de greu in gresia portelanata rectificata si imi e frica sa nu crape.

Se dau gauri in sticla si ies foarte bine, in gresia portelanata doar stratul superficial este dur, cind trece de el este usor.
V-au arata colegii modelele si modul de lucru, la fel fac si eu, masina de gaurit usoara, turatie mica, apasare medie pe burghiu si rabdare, folositil pe cel de sticla, ala unghie, luati 2 daca va este frica si treceti prin gresie cu el, dupa aia depinde de suport, aveti caramida, mergeti cu el fara bataie, aveti beton, de preferat SDS insa de diametru mai mic decit cel cu care ati facut gaura in gresie, ideea e sa nu atinga in gresie SDS-ul.

P.S. nici nu m-am uitat la solutie cu adeziv de prins pe gresie/faianta, burghie bune sa fie!
Succes!

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBombalurina, on 23 august 2022 - 16:31, said:

Omul a spus ca nu vrea sa dea gauri si voi tot cu niste burghie ii dati inainte. Posted Image

Nici vorba.

A scris asta:
"nu vreau sa mai dau gauri ca se dau extrem de greu in gresia portelanata rectificata si imi e frica sa nu crape"

Premiza e gresita iar "solutia" nepotrivita. Ai vrea sa aprofundam in directia asta?
Nu-l va ajuta la nimic.

Suportul de prosop are un brat mare al fortei si se va desprinde. Daca era un carlig mergea lipit. Ca ala aproape ca n-are deloc brat iar forta trage direct de lipitura.
Incearca sa tii in mana o galeata plina cu apa. Odata cu mana pe langa corp si a2a oara cu mana ridicata, intinsa la orizontala.  Cam aia e diferenta.

PS. Am lipit suficiente chestii de placi ceramnice ca sa stiu ce tine si ce nu.

Suportul port prosop si suportul pt hartie igienica nu tin.

Canalele de cablu tin, carligele pentru prosop tin, un instant de apa calda a tinut pana l-am dat jos.

View Postmaccip, on 23 august 2022 - 19:32, said:

Intre rosturi iese mai prost. Fuge si burghiul. E de evitat.

Se poate da oriunde.
Dai foarte incet si merge.

Se poate eventual lipi o banda mai groasa sau in mai multe straturi in locul unde vrei sa dai ca sa nu fuga burghiul.

View Postviceroy56, on 23 august 2022 - 17:26, said:

Daca chiar nu vrei gauri, foloseste banda dubluadeziva BUNA. O marca este 3M. Vezi ca scrie si cate kile suporta.
O sa vezi cat tine cu prosoape mari si ude, dar nu e o problema. Cureti resturile si mai pui o banda.
La etajera io nu m-as risca cu banda, dar daca pui numa' plastice, poa' sa cada, ca nu se sparge nimic.
Bafta de succese!

Ai o recomandare pentru asa ceva? Pe probate.
Am vrut doar sa fixez pe pozitie niste profile de aluminiu pe placa ceramica si aderenta a fost f proasta. A trebuit sa mai dau cu niste hot glue pe muchie ca sa astea cum voiam.

Moment nu mai aveam si-mi era lene sa iau.

Edited by underb, 23 August 2022 - 20:48.


#29
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

View Postunderb, on 23 august 2022 - 20:47, said:

Suportul port prosop si suportul pt hartie igienica nu tin.

Suporturile tip bara tin fara probleme (alea facute pentru lipire). Am si unul de 80 cm deja de mai bine de un an. Astea n-au probleme cu bratul fortei.

Alea cu brate mobile au problema asta.

Suportul de hartie igienica sa nu tina? Am doua lipite, rola e mai usoara decat suportul. E drept, eu folosesc hartie normala cu trei straturi doar... Posted Image

#30
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Bison epoxy e de kkt am lipit folie Al 0,5 mm pe o piesa de zamac seara si dimineata am dezlipit-o cu mana fara prea mult efort
In schimb bison epoxy ala gri care imita metalul e ok am reparat filet si tine perfect genti auto ,din pacate nu am găsit pt îmbinarea Al-zamac cu ghinion,graba deh.

#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Daca dai cu smirghel, lipeste si aluminiu bine orice adeziv epoxidic care nu-i uscat si care uda bine.cand e in starea de pasta.
Si pe faianta ar trebui sa lipeasca bine(daca-i curata), insa nu e o solutie din alte motive.

Sunt si aia epoxidici rapizi, tip 15 minute care lipesc si aia foarte bine. Se intaresc mult mai repede si sunt o solutie practica. Unii curg, deci nu prea merg pe suprafete verticale.

Eu am acum 6 tipuri de adeziv epoxidic bicomponent pe care am facut diverse teste pe mai multe tipuri de metal, plastic.
Cand am nevoie de un adeziv, ma uit la lipitura si aleg ce pare mai adecvat. Unele au un pic de elasticitate, altele nu au.
Mai e Bison pe baza de urethan ala care e un pic plastic, deformabil u npic dupaintarire. Lipeste si ala bine si cateodata e bine ca lipitura sa aiba o plasticitate.

#32
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Pt suporți pe gresie diblu plus holtzsurub de inox si nu Pelicanol  oricum s-ar numi el ca produs comercial.Avem freze speciale pt gresie si sticla cu vârf din vidia.Pelicanol care lipea orice pe orice cu rezistenta la rupere 2t/cm2 am întâlnit dar scria pe flacon 3M si ,,for professional use only,, din păcate nu in Romania ,flacon gri metalic de introdus in pistol de silicon.Cu frezele vârf vidia 6mm am dat gauri inclusiv in oglinzi si alte alea ,e binecunoscuta superstiția ca cine sparge oglinda slash șapte ani de ghinion.Spre bucuria dușmanilor nu am spart.Succes indiferent de soluția adoptata

#33
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Recomand gama Tisken de la IKEA produse pentru baie care se fixeaza cu ventuze, au cele mai puternice ventuze pe care eu le-am incercat pana acum, bara de prosoape imi tine prosoape mari de 1m, si bara de perdea de dus telescopica care se fixeaza prin presiune la ambele capetete cand este extinsa la latimea maxima permisa de spatiu , exista de asemenea si etajere telescopice care se fixeaza la fel.



Attached File  TISKEN.jpg   60.26K   13 downloads

Attached File  ETAJERA.jpg   171.25K   12 downloads


Edited by Winc, 23 August 2022 - 23:46.


#34
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Si eu cred ca cea mai buna solutie ar fi gauritul. Daca nu , eram ieri pe la Dedeman si am vazut https://www.dedeman....80-ml/p/5000183 N-am experieta cu el, dar pare promitator

#35
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022
Nu pot sa dau like-uri, dar v-as da tuturor pentru mesajele foarte utile de aici. Inclusic tie, Wink.

#36
arttie2006

arttie2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.10.2007

View PostVerSus_88, on 23 august 2022 - 15:06, said:

Salutare,
Doresc o recomandare de adeziv pentru a lipi un suport de prosop si o etajera in baie pe gresie , nu vreau sa mai dau gauri ca se dau extrem de greu in gresia portelanata rectificata si imi e frica sa nu crape.
Recomand Sikaflex 11 FC, un adeziv foarte rezistent

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate