Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Achiziție sursă

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Vreau să-mi cumpăr următoarea sursă pe motiv că cea curentă(EverPower PH-400) urlă și face ca toate cele(are 2 ventilatoare) și pur și simplu n-o mai suport.

Se pune întrebarea care-i faza cu acel format ATX2 care se specifică la Seasonic.
Diferența dintre ATX și ATX2 este doar de poziționare a fan-urilor și atât ? Nu mă pricep...

Am văzut că S12 are fanul deasupra, la cum arată carcasa mea asta ar însemna ca fanul să sufle în "tavan" fix în carcasă.

Aveți cumva vreo recomandare de o sursă ATX quiet, eu am tot găsit numai atx2 :(.

Mulțumesc.

#2
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
nu stiu sa-ti spun deosebirile,dar ATX2 e peste ATX si nu se refera la pozitionarea fanurilor...
iar sursa aia e o sursa buna si silentioasa,dupa cum au recomandat-o altii pe alte topicuri(Burebista stie multe,ask him)
bafta

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003
Intradevar Burebista stie mai multe...E si un topic pe-aici cu surse & stuff, deschis de mine...ar pute fi util.
  ATX 2 cred ca se refera la Standardul ATX v. 2, care e mult mai strict decat ATX 1.

  Eu am un Enermax Liberty si sunt mai mult decat multumita de aceasta sursa. Silentioasa, puternica, etc...

#4
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

View Postezekio, on Apr 7 2006, 14:40, said:

Vreau să-mi cumpăr următoarea sursă pe motiv că cea curentă(EverPower PH-400) urlă și face ca toate cele(are 2 ventilatoare) și pur și simplu n-o mai suport.

Se pune întrebarea care-i faza cu acel format ATX2 care se specifică la Seasonic.
Diferența dintre ATX și ATX2 este doar de poziționare a fan-urilor și atât ? Nu mă pricep...

Am văzut că S12 are fanul deasupra, la cum arată carcasa mea asta ar însemna ca fanul să sufle în "tavan" fix în carcasă.

Aveți cumva vreo recomandare de o sursă ATX quiet, eu am tot găsit numai atx2 :(.

Mulțumesc.
se pune cu ventilatorul in jos (trage aer din calc si il da afara prin sursa)

#5
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
ezekio, e cea mai bună sursă pe care poți să o cumperi cu 250 RON. Dacă vrei te poți uita aici că tocmai am vorbit pe marginea ei, și nu mai vreau s-o iau de la început. :D
Dacă mai ai răbdare fo' 3 săptămâni baieții de la extreme-computers o să aducă revizia A3 care are și cablu PCI-E (printre altele).
Într-adevăr shiva are dreptate, e vorba de standardul ATX12V v2.0.

LE: shiva mă bucur că-ți place Liberty-ul. ;)

Edited by burebista, 08 April 2006 - 09:45.


#6
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Mulțumesc pt. răspunsuri.
Săpt viitoare fac pasul :)

#7
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Nu stiu cit de buna este sursa eu la aceeiasi bani am cumparatSursa de 460W si sunt foarte multumit. Fan-ul acela e ciudat cum functioneaza...am senzatia ca trage aer de afara si il baga in carcasa. ATX 12V V2.0 are 24 de pini din care 4 sunt detasabili (se folosesc la platformele mai noi LGA etc ...sunt inca o alimentare de 12V). Vezi la specificatiile sursei sa vezi ca are alimentare PCI Expres, 2 SATA etc. ca sa nu mai zic de nivelul de zgomot care e <17db. Poti incerca si ceva de la Silverstone dar sunt ceva mai scumpe. <_<

#8
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
voodooeye_69, banuiesc ca nu stii cit de buna e sursa ThermalFake, nu?

Edited by burebista, 08 April 2006 - 20:58.


#9
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

View Postvoodooeye_69, on Apr 8 2006, 19:47, said:

Nu stiu cit de buna este sursa eu la aceeiasi bani am cumparatSursa de 460W si sunt foarte multumit. Fan-ul acela e ciudat cum functioneaza...am senzatia ca trage aer de afara si il baga in carcasa. ATX 12V V2.0 are 24 de pini din care 4 sunt detasabili (se folosesc la platformele mai noi LGA etc ...sunt inca o alimentare de 12V). Vezi la specificatiile sursei sa vezi ca are alimentare PCI Expres, 2 SATA etc. ca sa nu mai zic de nivelul de zgomot care e <17db. Poti incerca si ceva de la Silverstone dar sunt ceva mai scumpe. <_<
:lol:  trage aer din carcasa si il da afara. sursa vine pusa cu ventilatorul in jos. . inca n,am vazut surse care trag aer de afara si il sufla in carcasa direct pe cooleru de la procesor  :first:

#10
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005

View PostDanny1, on Apr 9 2006, 01:06, said:

:lol:  trage aer din carcasa si il da afara. sursa vine pusa cu ventilatorul in jos. . inca n,am vazut surse care trag aer de afara si il sufla in carcasa direct pe cooleru de la procesor  :first:
Nu stiu dar nici in afara nu se simte sa iasa aer si ventilatorul merge. E foarte ciudat circuitul de aer pe care il face nu mi-am pus problema cum merge ca nu ma intereseaza si ...burebista nu cred ca e un Fake :)  O am acasa in PC si iti spun ca se merita.

#11
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

View Postvoodooeye_69, on Apr 9 2006, 09:20, said:

Nu stiu dar nici in afara nu se simte sa iasa aer si ventilatorul merge. E foarte ciudat circuitul de aer pe care il face nu mi-am pus problema cum merge ca nu ma intereseaza si ...burebista nu cred ca e un Fake :)  O am acasa in PC si iti spun ca se merita.
uitete la ventilator, cum e pus... o sa,ti dai seama daca baga aer sau scoate. e o tampenie sa arunce aeru cald peste cooleru de la procesor, nu cred ca sineva ar fi facut o astfel de sursa

#12
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 15.06.2005
Da intradevar trage aer din carcasa si il baga in sursa. Ciudat este ca nu se simte la iesirea din sursa acel curent de aer pe care il fac sursele cu ventilator de 80 care scot aerul din sursa in exterior. Asta m-a derutat, dar nici nu am dat importanta prea mare. Nu sunt un tip curios din fire daca lucrurile merg bine le las asa. Totusi pentru multumirea unora voi testa zilele astea sursa in sarcina sa vad daca are macar 400-420W sa fiu sigur ca nu e un Fake  <_<  desi nu cred ca e.

#13
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
Burebista e un hard-name pe topicuri de genul asta...
:P
eu as merge pe mana lui...
el nu zice ca sursa ta e Fake...ci doar ca nu are asa de mare valoare,cu tot cu brand pe ea
bafta

#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
Mulțam' de apreciere mascotel.  :worthy:
Ai înțeles perfect ce vroiam să spun.  ;)

#15
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Am luat un Seasonic S12 500W  :naughty:
Ce pot zice decât că :surprise: e criminal de silențioasă. Nici nu știu cum de-am rezistat cu râșnița aia cu 2 fan-uri de cacao.

Acum se mai aude doar coolerul cum se turează din când în când dar îl nenorocesc eu și pe ăla și pun unul mai de doamne ajută.

Mulțumesc tuturor pt. input !  :peacefingers:

#16
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
congrats! tot ss am si eu (super tornado de 400W) sunt f. bune ss-urile .. o sa vezi ca e si mai rece decat celelalte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate