Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Problema cu date de conectare invalide la DIGI

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tavi9

tavi9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2021
Zilele trecute am trecut ONT-ul Fiberhome de la DIGI in modul bridge, si mi-am legat la el un router ASUS RT-AX86S.
Pe langa asta, am cerut si un upgrade la fiberlink 1000. Totul a functionat pe moment, dar dupa vreo 5-6 ore observ ca nu mai am internet.
Intru in admin panel-ul router-ului, si vad la status un mesaj cum ca datele de conectare de la provider sunt invalide. Am incercat restart la ONT + router, dar nu s-a rezolvat problema.
Singurul fix care a mers a fost sa sun la robotul de la DIGI, si sa cer de acolo date de conectare noi, adica resetarea parolei. Cu parola noua merge din nou pentru ceva vreme, dar dupa 5-6 ore (o data chiar si dupa 10 minute) apare problema din nou, iar vad la statusul router-ului ca am date de conectare invalide.
La sugestia unui post cu o problema similara am dezactivat remote access configuration, am dat disable la port forwarding, si am revenit la NAT type de la Full cone la symmetric. Totusi, am patit problema din nou acum cateva ore.
Aveti vreo idee de la ce ar putea fi problema? Am configurat oare gresit router-ul nou, e vreo problema de securitate (sunt atacat in vreun fel?), sau e o problema de la DIGI?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Ce problema vrei sa fie la RDS daca merge perfect cu ONT-ul lor ?  Pune-l inapoi in mod router si vei vedea ca nu-i nici o problema.  Nici suport pentru echipamentul tau nu ai daca l-ai trecut in mod bridge.

Sau da-i resetare totala la routerul ala minune al tau si refa conexiunea ppoe fara sa schimbi userul si parola ( sa le ai scrise pe foaie, evident ), daca merge e de la tine.

#3
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Routerul ala "minune" n-are termen de comparatie cu pocnitoarea RDS-ului, de aceea se si recurge la trecerea in bridge a echipamentului. Si nu, nu routerul e de vina din moment ce primeste eroare ca datele de autentificare nu sunt corecte, ci, serverele PPPoE ale RDS-ului care returneaza eroarea la incercarea de conectare.
Initiator, pune-ti din contul de client o parola custom, buna(complicata, foloseste un generator de parole), in timp ce conexiunea merge, asteapta sa te deconecteze si dupa baga datele noi, cele setate de tine. Eventual, pune si logurile routerului aici(ascunde/sterge datele sensibile).

Edited by Rares95, 20 August 2022 - 15:03.


#4
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Daca faci o captura de ecran in meniul routerului: WAN - Internet Connection (fara date legate de cont), poate aflam ca este ceva setat gresit. Altfel poate ai un router cu probleme.

#5
tavi9

tavi9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2021
Aici sunt setarile WAN si log-ul router-ului inainte si dupa sa-mi apara datele invalidate. Ca sa rezolv am sunat la digi sa-mi reseteze datele de conectare.

Attached File  Screenshot 2022-08-20 at 18.44.46.png   994.17K   34 downloads
Attached File  log.txt   158.41K   8 downloads

#6
smart_choice

smart_choice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 26.04.2018
Poti schimba parola PPPoE din meniul "Serviciile mele" in contul tau Digi.
Ce versiune firmware are routerul tau?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate