Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Nati Badea, nepotism la privat

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#127
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Aaaa, că nu există o televiziune unică, să dea numa’ și numa’ ce zicem noi, daaaa, mare of!

De parcă n-ați putea alege la ce să priviți!

Transformăm discuția în ceva serios - iar eu consider că nu merită.

:bye:

#128
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 MindArchitect, on 17 august 2022 - 15:52, said:

Nu mai gandi asa.
Ca asa ajung toti tampiti sefi la stat si sunt invatati de la privat.

La privat este Patronul, nevasta/sotia/gagica/amanta care devine automat si ea sefa, fara sa faca nimic, doar ca este atarnatoare, de obicei mai acra ca seful, ca am fost si eu prin cateva firme cu mii de angajati, stiu cum statea treaba, sotia era automat patroana chiar daca spala pahare.
Automat aduse rudele prin firma, soacra, orice prost cunosc, sa fie de incredere nu conteaza ca este prost de bubuie.
.....................
  Barbologie! Am dubii mari ca ai fost, iar daca ai fost, nu ai ajuns la nivelul la care sa stii ce face nevasta patronului! iar nevasta patronului cu mii de angajati (care mai repede este S.A.) nu spala pahare in fata ta!

 MindArchitect, on 17 august 2022 - 15:52, said:

..............
Eu am o cunostinta care a dat in politie, tatal lui platea anual s-al mediteze la materia de examen, doar de examen.
.................
poate ca si tu ai avea nevoie de niste meditatii!

 marius.bunu, on 17 august 2022 - 16:42, said:


Dar ai varianta sa-i dai flit serviciilor si produselor lui.

Cand mergi la Lidl nu intrebi daca nu cumva are prea multi angajati sau de ce sta Gigel la fumat in loc sa descarce marfa.
Nu o ai, pentru ca nu ii stii organigrama! ideea ramine, costurile cresc din cauza angajatilor care freaca menta!
la Lidl, de obicei rugam o casiera sa apese ''butonul magic''! acela care cheama inca un coleg la casa vecina! acuma nu prea mai este cazul, deoarece la masinute gasesc cam mereu un libera si fac eu treaba casierei!

 ericmario, on 17 august 2022 - 18:18, said:

Hopa! Avem un purtător de cuvânt printre noi!

Colegule, remarca mea nu-ți era adresată ție, de ce ai simțit nevoia să intervi?


-----------------------------

Există la noi ”intreprinderile familiale”.
Și acolo e vorba de nepotism?
Sau dacă eu am firma mea și vreau să-mi angajez toată familia, nu am voie sau ce?
De ce ar trebui să dau eu explicații cuiva despre ce se întâmplă la mine în firmă?

Ăia de la latrina3 pot la fel, să angajeze pe cine vor, e numai treaba lor.
Oricum, tot un post de rahat vor rămâne.
Daca ai avea o firma a ta, ai sti ca de fapt dai socoteala de ce se intimpla in fata multora! este o etapa dificila pentru proaspatul patron pina intelege ca bunurile si banii firmei, nu sint  si nu le trateaza ca pe cele personale! majoritatea pricep pina la urma, desi multi trec mai intai prin etapa ''m-a amendat ca n-am dat spaga inspectorului''!

#129
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010
cat de frustrat sa fii sa te frege grija ca una castiga mai mult decat navasta ta???? sa-si dea demisia sa faca corespondente pe youtube.... daca e buna au sa o caute televiziunile...simplu....ai o gandire comunista de bugetar...

Edited by wrongeu, 17 August 2022 - 21:27.


#130
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 antinari, on 17 august 2022 - 17:28, said:


Nu s-a contrazis deloc. A spus "aproape imposibil din exterior" . Sunt doua nuanțe importante, mai greu de înțeles fără desen dacă nu ai cunoștințe despre sistemul bugetar.

Scuza-ma, dar cred ca nu stii ce vorbesti.
Intr-o tara care are mari probleme cu forta de munca, mai toate companiile colaboreaza cu diferite facultati astfel incat studentii care chiar isi doresc un viitor in domeniul practicat, sa aiba o asa zisa “usa deschisa”. Fie ca vorbim de programatori, medici, mecanici auto sau jurnalisti. Nu este vorba de favoruri, nu este vorba de nepotisme. Iar recomandarile vin de multe ori chiar din partea profesorilor. Este vorba de munca serioasa, facuta de multe ori cu multe sacrificii si pe salarii mici, in speranta ca intr-o zi va fi mai bine. Si, desi pare greu de crezut sau imposibil, de multe ori oamenii care isi fac treaba si isi vad de meseria lor, pana la urma reusesc. Si stati linistiti, ca viata uneori e grea si nedreapta pentru toti. “Culmea”, chiar si pentru ei.  Am intrebat pe a doua pagina si nimeni nu a raspuns: stie cineva ce facea naty badea acum 10-15 ani, de zic unii ca a ajuns unde a ajuns, “pe pile”? Si nu e deloc un caz particular. Un inginer mecanic, mai intai este un simplu mecanic. Un doctor bun, este mai intai un rezident. Un sef de echipa sau coordonator, este mai intai un simplu muncitor. Dar na, lucrurile nu sunt mereu cum vrem noi sa fie, adica negre. Sau daca te irita la retina figura unei persoane , poti sa schimbi canalul si sa ramai la adevarul suprem stiut clar de tine. Ca na, esti roman si stii tu mai bine cum sunt lucrurile.  E foarte simplu.

#131
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

 abac, on 17 august 2022 - 09:58, said:

Nati Badea, doar pentru ca este sora lui Mircea Badea, este corespondent special Antena 3 din Italia.

"CINE E MA PROASTA ASTA???" - CV TUDOR

Edited by CUCUL, 17 August 2022 - 21:32.


#132
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 antinari, on 17 august 2022 - 18:49, said:

Ai nevoie de desen ca să găsești butonul de trimitere mesaj personal?  Sau poți posta pe forumul public în continuare, cu iluzia ca ești într-o conversație privata Posted Image
Nu nu, tu trăiești iluzia aia.

 abac, on 17 august 2022 - 19:48, said:

Gen nevasta lui Voiculescu care detine actiuni la antena 3? Chestii complet separate. Badea nu e actionar (niciunul dintre ei). El e doar un angajat care si-a adus sora sa ia bani gramada, munciti extrem de putin, aproape deloc, prin comparatie cu reporterii adevarati angajati pe bune si evaluati pe bune. Ca daca putea sa aiba actiuni, stati linistiti ca avea actiuni si nu o mai vedea nimeni la fata.

Adica mai cinstit era sa se faca traducatoare. Ca asta face, traduce articole din italiana in Romania si le prezinta ca si cum ea le-ar fi descoperit si investigat.

Ce alt reporter, de la orice alta televiziune de pe planeta, mai stiti care relateaza de pe canapeaua din sufragerie citind de pe prompter stiri muncite de altii?
Ai vrut să te angajezi la latrine și nu te-au primit?
Sau de ce te lamentezi pe forum?

Nimeni din privat nu-i obligat să te primească pe bază de merite.
Asta să-ți fie clar.
Dacă te vor, te acceptă, dacă nu le place moaca ta, nu te primesc. E simplu.

#133
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Naty badea asta a mai aparut cu succes dar mai mult fara in diverse emisiuni anonime timp de vreo 15 ani pe sticla sau in spatele ei. Acum ca i-a pus o vorba frate-su e clar, dar nu pricep consternarea ca mananca aia o paine la o firma privata. Ce naiba ati vrea sa se faca concurs ca la buget ca sa angajeze omul pe cineva ?

#134
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Intradevar e destul deranjanta treaba. Efectiv se vede ca e un post dat cu dedicatie.
Aparent individa a ramas fara venituri in Italia dupa nebunia pandemica, asa ca a apelat la familie si cunostinte sa ii faca rost de un post caldut. Si uite asa a ajuns reporter la A3, unde se vede clar ca e favorizata si impinsa in mod scarbos pe sticla.
Pana sa o bage pe ea pe post nu auzeai stiri din Italia nici daca era asasinat presedintele, acum in fiecare ora are cate o rubrica speciala, unde baga aproape exclusiv niste "stiri" penibile de tipul "o pisicuta a fost mangaiata de un turist in centrul orasului Roma", stiri care nu sunt decat ea citind ziarul local si nimic mai mult. Se vede clar ca incearca sa ii creasca venitul si baga cu bascula niste "stiri" din Italia ca sa justifice asta.
Am mai vazut si stiri din Romania cu titlul imagini spectaculoase pe cerul din orasul X... cu multe vorbe dar nici macar o imagine statica sa vedem si noi daca e asa spectaculos sau nu. La ce dracu pierzi timpul sa narezi o prostie daca nu o arati.
Se intampla si la stiri sportive, de exemplu natatie ca e la moda... toata stirea era ca Popovici a luat locul 1 la nu stiu ce rahat, dar in nici o stire nu zicea naibii cine a urcat pe podium, semn ca erau doar niste stiri platite de PR-ul lui Popovici, nu erau nicidecum stiri sportive.

#135
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Sufragerista e OK. Acum am observat ca toate "transmisiunile ei speciale" sunt inregistrate, pentru ca desi se saluta pe nume cu prezentatoarea la inceputul si la sfarsitul "transmisiunii speciale" (oare de ce imi aduce aminte acest termen?), in rest nu exista niciun fel de interactiune.

Deci fata noastra citeste frumos de pe ecranul prompterului, trimite clipul pe whatsap, cachiiiing.

Edited by abac, 04 September 2022 - 10:35.


#136
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Intrebarea corecta e de ce te uiti la ea? e pe banii tai? schimba canalul!

#137
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Da, e pe banii mei. 8 Euro pe luna pentru un singur ecran. Mai scump decat Netflix.

Si de ce sa schimb canalul? Vreau sa vad si sa comentez. Adica de ce sa nu comentez? E o tara libera in care oricine isi poate exprima ideile si convingerile fara frica de persecutie.

Edited by abac, 05 September 2022 - 06:54.


#138
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Poti sa comentezi si ca bate vintul sau e nor afara, te ajuta la fel de mult. Daca patronul isi inchidea emisia 10 minute cit vorbea aia, ca as avrea muschiul lui, sa se odihneasca serverele sau sa ia puaza de masa prezentatoarea, ce faceai? Sunt banii lui, poate sa-i arda in soba daca vrea!
Exista o singura metoda ca opinia ta sa aiba un efect: sa nu-i mai dai banii.
Asa, ii dai si bani si pierzi si timpul aici comentind, lose-lose pentru tine.

#139
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Lasa asa, comentez despre ce vreau eu, nu despre ce vrei tu. Diferenta de opinie, remember?

#140
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 abac, on 05 septembrie 2022 - 06:52, said:

Da, e pe banii mei. 8 Euro pe luna pentru un singur ecran. Mai scump decat Netflix.
Cei 8 eur pe care îi plăteşti lunar sunt pentru acoperirea cheltuielilor furnizorului de servicii tv (infrastructură tehnică, salarii, dezvoltare) Deci nu, nu e pe banii dumitale, chiar dacă în grila furnizorului plăteşti extra specific pentru postul respectiv (totuşi cred că postul respectiv e în pachetul de bază). Şi chiar dacă ar fi aşa tot treaba postului respectiv e cum îşi face programul şi cum îşi selectează angajaţii.
Ar fi pe banii dumitale dacă ai avea acţiuni la postul respectiv. Şi nici atunci nu prea ar conta dacă-ţi convine sau nu de o anume emisiune sau persoană decât dacă ai avea un procent suficient de acţiuni a.î. opinia dumitale să conteze ;)

#141
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Multumesc, dar nu e nevoie sa ma domnesti.

#142
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Noroc ca au venit stirile la ea si nu a trebuit sa se deplaseze prea mult. Sunt alegeri generale in Italia si transmite la fiecare buletin de stiri. S-a dat jos din bloc pana la sectia de votare sa faca un reportaj din parc si nu din fata peretelui alb consacrat.  

Dar tot cu camera selfie de la telefonul ieftin, adica de o calitate mizerabila. N-are bani saraca sa isi ia un telefon mai de doamne ajuta.  

Alegerile generale din Suedia din 11 Septembrie nu au fost mentionate la stiri. Nici alea din Cehia din 23-24 Septembrie.

Sa vedem daca transmite cineva alegerile parlamentare din Letonia din 1 Octombrie.

#143
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Eu cred ca nu camera telefonului e problema, ci netul vai de el de pe care transmite. Are o saracie de conexiune la net, probabil un wifi gratuit public aglomerat.
Despre alegerile din alte tari a fost liniste pentru ca erau aranjate de asa natura incat sa castige cine "trebuie". Scandal mediatic fac doar pentru tarile in care stiu ca nu pot aranja sa castige cine "trebuie".
Cat despre Italia, s-a mulat la fix pe noul ei rol de reporter, cum zici tu, au venit "stirile" la ea. In Italia era evidenta disperarea ca vor pierde alegerile extremistii de stanga din cauza ca toata propaganda media a pompat in ultima vreme la nivel mondial fakeuri in incercarea de a face sa castige partea extremei de stanga UE, dar nu le-a mers, a castigat partea adversa, oamenii s-au mai desteptat, nu mai pun botul la propaganda de extrema stanga a UE. S-au dus vremurile cand puteai castiga alegerile doar pompand propaganda prin care jigneai partea adversa strigand mUE, hotii, si alte jigniri, generatia la care mergea cu propaganda s-a maturizat, a dat de viata reala si realizeaza ca au fost prosti usor de manipulati sa permita puterii sa lucreze impotriva poporului, si in mod natural a inceput sa vrea sa ceara iar NORMALITATE si LIBERTATE, lumea s-a saturat de extremismul de stanga care vrea numai restrictii nenaturale pentru oameni pe care nici cele mai odioase regimuri totalitariste nu le-a avut. Daca extremistii de stanga mai continua razboiul contra Rusiei si contra propriei populatiei din tara, extremistii de stanga risca sa ajunga in situatia in care sa fie considerati teroristi de catre poporul care se va vedea saracit si umilit doar pentru ambitiile prostesti ale extremistilor de stanga de a incerca subjugarea de popoare impotriva vointei lor.
Extremistii de stanga au o mare problema, si anume demografia, care lucreaza contra lor, cu cat e populatia mai matura cu atat extrema stanga va pierde, deaceea si disperarea lor cu importarea de populatie din tarile sarace pe care le umple de ajutoare sociale ca sa se puiasca sa produca masa de manevra pentru ei, pentru ca tinerii sunt cel mai usor de radicalizat de catre extrema stanga... cand esti tanar si n-ai nici o grija e usor sa cazi in capcana radicalizarii pe care ti-o pun in fata, dupa ce te maturizezi si incepi sa intelegi cum functioneaza cu adevarat lumea si ca nu totul pica para malaiata cum credeai cand erai tanar deoarece parintii te protejau si iti aruncau para malaiata in gura si tu aveai impresia ca para aia iti pica in gura ca erai tu destept si intelesei sensul vietii si universului.

#144
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Bun, vad ca si-a pus fular si citeste stirile de pe prompter din fata blocului (tot inregistrat, evident). Deci citeste topicul asta (sigur i-a aparut in google).

Asa ca o rugam, daca se poate, sa cumpere si un microfon de 50 de euro, ca sa nu mai avem senzatia ca ascultam printr-o cutie de conserva legata cu o sfoara.

Adica sigur ii deconteaza CNN cheltuiala daca o face.

Multumim.

Edited by abac, 09 October 2022 - 11:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate