Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa alba lunguiata - P+1, structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#37
shosholyna

shosholyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.09.2021

 edi100000, on 18 august 2022 - 20:20, said:

Interesant jurnal. Ce buget ai pentru casa? Nu de alta, dar o sa vezi in practica ca este o diferenta maaaare intre cat ai bugetat si realitate.
Incerc sa cred ca in 200.000 euro se va incadra, dar nu bag mana-n foc..in principiu nu avem un buget fix, vom cheltui ce avem, cand ramanem fara, vom mai vinde niste proprietati, si daca vom ramane iar fara, vom face un credit atunci, cu cat ne mai trebuie. Cam asta e planul...din avion, asa...Se mai arunca cineva la o estimare de buget si vedem la final cine a fost cel mai aproape??

#38
shosholyna

shosholyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.09.2021

 iladi, on 18 august 2022 - 19:55, said:

Beeeeton
Beeetooon si ultima linie, cu costul...eu m-am inverzit un picut cand am ajuns la ultima linie...sincer nu ma asteptam sa coste atat de mult un put forat (e drept ca adanc, apa faina, beneficiar multumit).

#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Asta e. Eu când am făcut foraj s-au oprit la 25 de metrii. Ani de zile am fugit în pijama sa desfund filtrul de nisip. Acum am țevi ca la Ploiesti, un IBC, încă o pompa și am ajuns la o treime din bugetul tau și apă destulă tot nu am.

#40
shosholyna

shosholyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.09.2021
Jurnal de bord.
In data stelara 20 oct 2022 am ridicat Autorizatia de Costruire! Posted Image Posted Image Posted Image

Cum n-avem stare (mai mult eu), am inceput sa ne gandim la pasul urmator, bransamentul electric.
Aici avem nevoie de putin ajutor, daca se poate…
Noi am vrea sa cerem racordare temporara in solutie definitiva (ca sa nu platim 2 lucrari, una de santier si alta dupa), dar pe site-ul E-Distributie am gasit asta:
Ce înseamnă racordarea temporară și racordarea temporară în soluție definitivă?
Poți cere racordarea temporară dacă ai nevoie de energie electrică pentru organizarea de șantier, în cazul realizării unei construcții.
Doar în situația în care vei avea nevoie de o putere sub 30 kW pentru viitorul loc de consum, poți solicita racordarea temporară în soluție definitivă. Dacă ești în această situație, ai trecut deja prin procesul de racordare și îți lipsește doar contorul.
Când soliciți acest racord nou definitiv, branșamentul temporar pe care l-ai obținut pentru organizarea de șantier se păstrează, iar ceea ce urmează este montarea contorului în instalația temporară în soluție definitivă.”

Nu imi dau seama daca se refera la “Putere instalata” sau la “Putere simultan absorbita”, noi in proiectul de electrice avem:
- Putere instalata: 53kW (avem in proiect o pompa de caldura aer-apa de 23kW, noi am spera ca e ok si una de 16kW, de la Nibe, F2105)
- Putere ceruta: 31.8kW
Se pricepe oare cineva pe aici sa ne indrume ce sa completam pe cererea atasata astfel incat sa se aprobe? Sa fie sub 30 kW? (si eventual dupa finalizarea constructiei, mai revenim noi la ei cu o noua cerere de spor de putere, daca e cazul? – avand in vedere ca noi oricum vom avea si panouri fotovoltaice, si baterii, poate 30kW este suficient..zic)

Attached Files



#41
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Pompă de căldură de 23 de kw?.... Putere instalată de 53 de kw? Citisem că peste 30 kva, este posibil să apară niște costuri foarte mari (branșament direct din punctul de transformare, posibil transformator nou etc). Eu am cerut maximul din rețea. Am primit 23 de kw.  Dar am cerut definitiv. A durat 14 luni......

#42
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Daca iti izolezi casa asa cum trebuie nu vad rostul unei pompe de caldura atat de mari. In mod normal vei avea nevoie de binisor sub 10 KW. Mai bine investesti diferenta in PV-uri + sistem de baterii.

#43
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

 shosholyna, on 21 octombrie 2022 - 10:29, said:

Nu imi dau seama daca se refera la “Putere instalata” sau la “Putere simultan absorbita”, noi in proiectul de electrice avem:
- Putere instalata: 53kW (avem in proiect o pompa de caldura aer-apa de 23kW, noi am spera ca e ok si una de 16kW, de la Nibe, F2105)
- Putere ceruta: 31.8kW
La puterea activa simultan absorbita

#44
shosholyna

shosholyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.09.2021
Status update 7nov.
Momentan stau...pentru ca n-am curent, si ma indoiesc ca se poate demara vreo constructie fara acest element esential. Nici put nu pot sa fac pentru ca...n-am curent.
Sincer, la cum se misca lucrurile, incep sa cred ca poate nici in primavara nu e un termen rezonabil de demarare a santierului..poate in vara viitoare, poate in toamna?Posted Image

Am depus cererea de bransament prin platforma E-Distibutie Muntenia pentru 50kw Pi, 30 kW putere simultan absorbita, impreuna cu toate documentele scanate, si momentan sta undeva intre pasul 2 si 3, bransament de santier in solutie definitiva (ca am Autorizatia de Costruire).

Situatia in teren este asa: lotul are pe o parte un drum privat, pe care vecinii au curent trifazat dar tras aerian pe niste stalpi (fragili dupa parerea mea) din lemn. Pe partea cealalta a lotului insa, se afla niste stalpi mari de beton, proaspat instalati, o frumusete. Vecinii de pe drumul privat au toti contoarele la capatul drumului privat, si de acolo probabil fiecare cum s-a descurcat, dar eu nu vreau asa o treaba, ci una facuta ca lumea, cu fir ingropat, asa ca as dori sa fiu bransata de pe partea cealalta a lotului.
In plus, drumul privat este asfaltat, vecinii nu vor fi de acord sa il sparga, ca e facut pe banii lor, iar drumul din partea cealalta este din pamant, si tocmai (vara asta) s-a tras pe acolo si canalizare cu camin de bransament individual la fiecare lot, inclusiv pentru mine, deci banuiesc ca e drum public..
Stie cumva cineva cum pot sa trimit la e-distributie o sugestie privind stalpul la care doresc bransarea impreuna cu pozitionarea lui pe planul de situatie si cu poze concludente, sa le ataseze la cererea deschisa? (ca in platforma nu ma lasa sa mai incarc nimic...)

Attached Files



#45
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postshosholyna, on 07 noiembrie 2022 - 10:40, said:

Momentan stau...pentru ca n-am curent, si ma indoiesc ca se poate demara vreo constructie fara acest element esential.

Eu am avut racordul la retea mult dupa ce am inceput lucrarile, era casa ridicata si acoperita cu vidiwall.  La ce crezi ca-ti trebuie acum curentul?

#46
shosholyna

shosholyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.09.2021

View Postiladi, on 07 noiembrie 2022 - 12:07, said:

Eu am avut racordul la retea mult dupa ce am inceput lucrarile, era casa ridicata si acoperita cu vidiwall.  La ce crezi ca-ti trebuie acum curentul?
Nu stiu, asa ni s-a spus... ca pentru santier trebuie sa ai apa si curent. Bransament la reteaua publica de apa/canal se face doar dupa ce exista constructia, deci pentru santier, trebuie put (care oricum era pe lista, pentru udarea gradinii ulterior, ca apa publica e scumpa, nu se cade sa uzi iarba cu ea). Pentru put, ni s-a cerut curent 380 siguranta 32A (On-drill). Pentru fundatie si montaj structura metalica, si inchideri, ma gandesc ca la fel, sunt tot felul de unelte pe care oamenii le folosesc...unelte care au nevoie de curent...nu??? (doar n-o fi totul pe baterii?). In plus, curentul trebuie si pentru ceva iluminat al santierului, o camera de luat vederi acolo, pentru siguranta...gandesc eu ceva gresit? Se poate santier fara curent si fara apa?

#47
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Inchiriezi generator trifazic 20kW pentru ziua in care se face forajul. Ai apa. Ceri curent monofazic imprumut de la un vecin ingaduitor si te intelegi cu el cum ii vei plati. Altfel cumperi generator monofazic pentru santier.

#48
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Sa o luam pe rand.

Daca nu esti obligata sa ai racord electric pentru AC (nu stiu cum e acum, eu n-am avut nevoie), atunci:

- putul se foreaza cu o masina, nu ai nevoie de 380 V si siguranta de 32 A ca sa-l faci. Iar pentru scos apa se poate face cu un simplu generator
- pentru fundatie iti trebuie buldo-excavator, merge cu motorina
- uneltele, da, surpriza, merg cu acumulatori. Se incarca de la generator.
- camera? ca sa faci ce cu dansa?

Tocmai ti-am zis ca  eu am avut curent

- dupa ce au turnat fundatia
- dupa ce au anvelopat constructia

Da, am mai tras o tura sa le aduc cate un bidon de benzina pentru generator, dar in rest...

View Postbobitzaaa, on 07 noiembrie 2022 - 13:42, said:

Inchiriezi generator trifazic 20kW pentru ziua in care se face forajul.

Eu nu am avut asa ceva. Au venit cu o ditai dihania de camion si pana sa vin eu, era gata. Era doar un compresor cu motor pentru scos nisipul care a mers in jur de 1 zi.

#49
shosholyna

shosholyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.09.2021
N-am mai scris de mult, asa ca revin cu update-uri, in ordine cronologica a evenimentelor:
- 1. Am obtinut autorizatia de constructie
- 2. Am obtinut respingere ATR de la E-Distibutie, vor extindere retea, nu imi e clar de ce, lotul avand stalpi si pe o parte si pe alta, posibil din cauza ca am cerut putere instalata 30kW trifazic si e prea mult. Vom apela la o firma locala sa vedem ce solutii sunt, ce putere maxima putem cere si in functie de asta regandim sistemele.
- 3. Am obtinut preturi detaliate de la tot, fundatie, acoperis, geamuri, structura, finisaje, pompa de caldura, gard, etc...am pus totul cap la cap siiii....au iesit 300 mii euro, dragii mei....foaaarte departe de estimatul nostru de 200 mii euro...

Dupa pasul 3, am facut consiliu de familie, si dupa mai multe discutii ne-am pus urmatoarele intrebari existentiale:
- oare chiar ne trebuie o casa atat de mare??
- oare daca reusim sa o terminam si va dura 5-7 ani pana atunci, pentru ca nu avem banii astia si va trebui sa o facem pe etape, nu cumva cand va fi gata copilul nu va mai dori sa se mute cu noi si ne vom trezi doi singurei intr-o casa de 300mp suprafata construita?
- daca facem un credit si o terminam mai repede, in cativa ani nu vom fi oare in aceeasi situatie ca mai sus - tot doi singurei platind un credit pentru o casa prea mare?
- naveta pentru dus copilul la scoala zilnic dimineata nu va fi o povara?
- costurile incalzirii si intretinerii unei case atat de mari vor mai fi suportabile pentru noi si peste 10-20 de ani? daca nu vor mai fi, putem vinde astfel incat sa ne scoatem cheltuielile, pretul zonei permite?

Dupa aceste profunde ganduri, am ajuns la concluzia ca nu, nu ne trebuie o casa atat de mare, si nici nu trebuie sa ne mutam definitiv in ea, putem face o casa mai micuta, in care sa stam la inceput in weekenduri si vacante, si apoi cand om vedea, ori copilul va pleca spre alte zari, ori va veni cu noi dar va fi suficient de mare ca sa faca singur naveta in oras la studii, in orice caz vom ramane cu o casa mai mica in care sa experimentam "viata la tara" si idilicul pomului inflorit, al legumei din curte si al trandafirilor de pe alee.

In concluzie, am luat legatura cu un alt arhitect, pentru a ne face un alt proiect, mai mic. Parca presimtind desfasurarea evenimentelor, cand am ridicat Autorizatia de Construire, dna de la Urbanism ne-a spus zambind ca presimte ca ne vom vedea in maxim 1 an cu un alt proiect, mai mic Posted Image . Neincrezatori in presimtirile ei, am intrebat totusi daca ar fi sa fie asa, ce ar implica asta? si ne-a spus ca daca facem un alt proiect MAI MIC in termenul Autorizatiei existente, se poate face modificare de tema, si raman valabile toate avizele scoase, si toate taxele platite, trebuie practic doar sa venim cu un nou proiect catre ei in termen. Totul e sa fie mai mic decat cel autorizat.

So...acum asteptam sa demaram efectiv noul proiect cu noul arhitect (daca o mai raspunde la mailuri, ca momentan nu raspunde, dar presupun ca e omul la ski dupa anul nou si nu mai insist, dar daca tot nimic, o sa cautam altul..), si sa vedem ce va iesi. In orice caz, prima conditie va fi "suprafata maxima contruita totata 200mp, incluziv terase". Macar atat am invatat, sa nu mai adaugam idei si camere pana cand ies 300mp construiti.Posted Image

Over and Out de pe fronul de est.
Un inceput de an cu spor sa aveti!

#50
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Mult și 200 mp pentru 3 persoane . Mă bucur că vei reface proiectul pentru că arată haios. Mai bine ceva micuț și drăguț.

#51
mrt88

mrt88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 24.08.2020
Felicitari pentru decizia inteleapta de a renunta la 300 de mp!

#52
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Cand vei lasa la 135mp - 150mp util vei avel inca un set de felicitari :P

#53
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Asa ziceam si eu, pe la 140-150mp utili e mai mult decât suficient pt 2-3 persoane. Daca-i suprafata mai mare, posibil sa vezi anumite camere doar cand le aspiri sau ștergi praful.

Pana la urma, unu cuplu sta intr-un singur dormitor, folosește în 90% din cazuri o singura baie, petrece restul timpului în camera de zi sau bucătărie. Dacă e un copil atunci mai trebuie un dormitor.

Eu daca as lua-o de la capăt as face livingul și bucătăria mai mari, dormitoare mai mici în demisol (nu la etaj).. spații vitrate mai mari..cu coeficient termic pe măsură.

Din 3 dormitoare, dorm în unu, altu e birou acu, al 3-lea e pt guests, deci 16mp costruiti pt musafiri cu folosire efectiva de 4-5 ori pe an.

Aa.. si as face demisol cu parter și nu parter +.etaj, cu partea tehnica-ct în demisol. Bine, la mine panta terenului ma 'forteaza' sa am demisol.

Edited by manghels, 13 January 2023 - 20:01.


#54
shosholyna

shosholyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.09.2021
Buna dimineata si bine v-am regasit!
Notam cu emotie in jurnal data stelara 6 iunie 2023 - ziua 1 a constructiei. Posted Image

Ce s-a mai intamplat intre timp?
- Am modificat proiectele, acum avem o casa doar parter (trebuie modificat titlul?), cu toate autorizatiile si hartiile modificate si aprobate (observatie utila daca aveti nevoie - modificarea regimului de inaltime necesita toate hartiile facute din nou, dar macar taxele platite pentru autorizatia intiala si toate avizele raman valabile). Suprafata construita totala s-a redus la 200mp, suprafata utila la 150mp. Ne simtim increzatori ca e suficient pentru familia noastra si vom avea costrui mai mici.
- Am colaborat foarte bine cu firma de electrice locala, avem toate aprobarile pentru curent 20kW trifazic, in 10 zile se face lucrarea, cost 2500 lei de la stalp la gard, aprox 20000 lei lucrarea in interiorul lotului pana in dreptul camerei tehnice unde va fi tabloul interior, cu 2 cutii de distributie, 2 impamantari, sapaturi de 50-60m lungime, tot.
- Am forat put la 70m, cu on-drill, cost 5500 eur fara echipare, va urma si echiparea dupa ce vom avea curent
- S-a vorbit de toaleta ecologica, va urma sper maine, aprox 500 ron/luna cu golire si igienizare saptamanala
- S-au semnat contractele pentru structura metalica si pentru fundatie

Si....a inceput distractia. Suntem emotionati si speriati deopotriva, speram sa iesim cu nervii intregi din aceasta aventura in care ne-am bagat.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate