Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Android 13 - lansare oficiala

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Android 13 a sosit intr-un final.


"E oficial! Android 13 a apărut în varianta publică în cursul zilei de ieri. După ce Google au lansat beta-ul pentru developeri în februarie, a urmat cel public în aprilie. În iunie, compania a lansat ultimul beta al sistemului de operare, iar acum, două luni mai târziu, s-a lansat în sfârșit versiunea finală.

Ce feature-uri aduce Android 13?

După cum ne-am obișnuit, update-ul aduce o mulțime de îmbunătățiri foarte importante. Iată o parte din caracteristicile cu care vine Android 13:

opțiunea de a bloca accesul către cameră și microfon al aplicațiilor third-party
criptare end-to-end a conversațiilor
aplicațiile îți vor cere acum permisiunea înainte de a-ți trimite notificări
vei primi o notificare de fiecare dată când o aplicație îți consumă o cantitate considerabilă din baterie pe parcursul unei zile
suport îmbunătățit pentru limbă și text
pictogramele mai multor aplicații își adaptează acum culoarea în funcție de tema aleasă și de wallpaper

Puteți vedea lista completă a noilor feature-uri aici.

Deocamdată, acest update este disponibil doar pentru versiunile recente de Google Pixel, mai exact:
Pixel 4
Pixel 4 XL
Pixel 4A
Pixel 4A (5G)
Pixel 5
Pixel 5A
Pixel 6
Pixel 6A
Pixel 6 Pro"

https://zonait.ro/la...oid-13-noutati/

Edited by MembruAnonim, 16 August 2022 - 11:22.


#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca voiam sa-l citesc pe Cadar intram direct pe site-ul lui. Posted Image

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Cica daca migrezi la 13, nu vei mai putea face downgrade!

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

opțiunea de a bloca accesul către cameră și microfon al aplicațiilor third-party
Nu exista deja asta? Am Android 11 pe un Oneplus si pot bloca accesul catre camera la orice aplicatie, la fel si alte permisiuni.

Quote

vei primi o notificare de fiecare dată când o aplicație îți consumă o cantitate considerabilă din baterie pe parcursul unei zile
Mie imi apar notificari despre consumul de baterie la unele aplicatii si cu optiunea de a le inchide fortat... Nu era deja in Android implementata asta pana acum?

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Se pare ca eu nu o sa beneficiez de Android 13...
Din seria Galaxy S se pare ca Samsung o sa bage Android 13 doar pe urmatoarele dispozitive:

Galaxy S22 5G
Galaxy S22+ 5G
Galaxy S22 Ultra 5G
Galaxy S21 5G
Galaxy S21+ 5G
Galaxy S21 Ultra 5G
Galaxy S21 FE 5G
Galaxy S20 LTE/5G
Galaxy S20+ LTE/5G
Galaxy S20 Ultra 5G
Galaxy S20 FE LTE/5G
Galaxy S10 Lite

Eu am Samsung Galaxy S10 Plus deci nu o sa beneficiez de Android 13....
Da stiu e batran telefonul, are 3 ani jumatate, ar trebui schimbat... Pana nu imi scapa jos si ii sparg ecranul, nu am de gand sa il schimb.... Sau poate il schimb daca gasesc o superoferta gen 3000 RON S22 Ultra de BlackFriday.

Edited by mirel3003, 16 August 2022 - 12:05.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
De ce ai neaparat nevoie de Android 13?
E de asteptat sa nu faca noile OS-uri disponibile pe terminale mai vechi.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

View PostAlexEn, on 16 august 2022 - 12:34, said:

De ce ai neaparat nevoie de Android 13?
E de asteptat sa nu faca noile OS-uri disponibile pe terminale mai vechi.

Nu am nevoie... de asta am si zis, schimb telefonul doar daca crapa sau gasesc o megaoferta(S22 Ultra la 3000 RON... sansele tind spre 0% sa gasesti telefonul la pretul asta)  ....

#8
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 24.12.2010

View Postmirel3003, on 16 august 2022 - 12:00, said:

Eu am Samsung Galaxy S10 Plus deci nu o sa beneficiez de Android 13....
Da stiu e batran telefonul, are 3 ani jumatate, ar trebui schimbat

aici e lista completa samsung compatibila cu Andr13
https://www.dealntec...elease-devices/

oricum mai zic ca: "The Galaxy S10, Galaxy S10+ may not get the Android 13", asta cu may si may not e cu dus si intors. Pana nu se infige in piata nu ai de unde sa stii dar sansele sunt sa nu primeasca.

oricum mare kkt fata de A12 nu vad. Al meu note 20 primeste. Ah il mai tin inca 1 an Posted Image)

Edited by mikaell, 16 August 2022 - 12:53.


#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Exact, impotrant e sa primesti update-urile de securitate minim 5 ani (si alea pe Seria Galaxy S le primesti), ca sa fi safe pe parte de mobile banking, sa nu te trezesti cu vre-o problema de securitate.

#10
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 07.04.2021
Ca de obicei, fiecare update aduce noi inrautatiri si devine tot mai greu de evitat.
Stie cineva cum se poate dezactiva pe Pixel 5?
Tot la 2 zile primesc mesaj sa fac actualizarea cu un singur buton prin care iti dai acordul. E foarte usor sa apesi pe acel buton din greseala.

#11
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
bummer, a fost lansat android 14 alpha & beta.

#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 24.12.2010

View Postkrtyna, on 16 august 2022 - 13:28, said:

Ca de obicei, fiecare update aduce noi inrautatiri si devine tot mai greu de evitat.
Stie cineva cum se poate dezactiva pe Pixel 5?
Tot la 2 zile primesc mesaj sa fac actualizarea cu un singur buton prin care iti dai acordul. E foarte usor sa apesi pe acel buton din greseala.

eu asa am patit cand am trecut de pe A11 la A12. am reusit performanta sa evit updateul 7 luni, intr-un final am apasat din greseala si s-a updadat (im only human..). oricum citisem ca multe telefoane nu se comporta ok datorita hardwareului invechit, scade performanta si consuma bateria mai mult.  prin miracol, nu a fost cazul meu. insa acum iar o sa stau cu chilotii in cwr cand fac trecerea de la A12 la A13

Edited by mikaell, 16 August 2022 - 13:59.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmikaell, on 16 august 2022 - 13:57, said:

eu asa am patit cand am trecut de pe A11 la A12. am reusit performanta sa evit updateul 7 luni, intr-un final am apasat din greseala si s-a updadat (im only human..). oricum citisem ca multe telefoane nu se comporta ok datorita hardwareului invechit, scade performanta si consuma bateria mai mult.

Subscriu.

La un S20FE care a venit cu android 10, trecerea la android 12 i-a dat putin damage.. Se simte ca parca este infranat putin.
As vrea sa existe posibilitatea sa alegi daca vrei sa faci update sau nu. Pt ca in momentul de fata de fote cu notificarea, si exista riscul asa cum ti s-a intamplat si tie, sa apesi din greseala.

Sunt curios cum se va manifesta cu android 13.

Edited by MembruAnonim, 16 August 2022 - 18:14.


#14
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 24.12.2010
eu as vrea sa existe posibilitatea sa fac downgrade cand doresc. din pacate si din ce inteleg nu se poate, doar prin nush ce programe si daca n-ai 15 masterate si 20 de doctorate risti sa-ti footi telul si sa pierzi garantia
iar de schimbat telefonul, pentru mine cel putin e o adevarata aventura incat sa merite deranjul
nici cum nu-i bine cu tehnologia asta...

#15
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,380
  • Înscris: 16.03.2011

View Postmirel3003, on 16 august 2022 - 12:00, said:

Se pare ca eu nu o sa beneficiez de Android 13...
Din seria Galaxy S se pare ca Samsung o sa bage Android 13 doar pe urmatoarele dispozitive:

    Galaxy S22 5G
    Galaxy S22+ 5G
    Galaxy S22 Ultra 5G
    Galaxy S21 5G
    Galaxy S21+ 5G
    Galaxy S21 Ultra 5G
    Galaxy S21 FE 5G
    Galaxy S20 LTE/5G
    Galaxy S20+ LTE/5G
    Galaxy S20 Ultra 5G
    Galaxy S20 FE LTE/5G
    Galaxy S10 Lite

Eu am Samsung Galaxy S10 Plus deci nu o sa beneficiez de Android 13....
Da stiu e batran telefonul, are 3 ani jumatate, ar trebui schimbat... Pana nu imi scapa jos si ii sparg ecranul, nu am de gand sa il schimb.... Sau poate il schimb daca gasesc o superoferta gen 3000 RON S22 Ultra de BlackFriday.
Chiar n-aveti ce face cu banii? cum sa dai 3000 de lei pe un telefon?

View PostAlexEn, on 16 august 2022 - 12:34, said:

De ce ai neaparat nevoie de Android 13?
E de asteptat sa nu faca noile OS-uri disponibile pe terminale mai vechi.
Ca e cool

View Postmirel3003, on 16 august 2022 - 12:58, said:

Exact, impotrant e sa primesti update-urile de securitate minim 5 ani (si alea pe Seria Galaxy S le primesti), ca sa fi safe pe parte de mobile banking, sa nu te trezesti cu vre-o problema de securitate.
E safe oricum,android e un sistem safe,daca nu instalzi nu stiu ce pristi slabe sanse sa ai probleme

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Eu l-am asteptat pentru noul codec audio default, LC3, care inlocuieste SBC

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0IuyzVqKM-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 01.02.2003
Poti instala orice versiune de android si pe telefoane vechi de 9 ani.  Exemplu batranul Note 3:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EqQP8GJMHKg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate