Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Extragarantie masina

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

merita extragarantia la un autoturism nou , sa zicem pana la 5 ani fata de 3 ani standard ? Ati folosit-o vreodata ?

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Verifica ce include aceasta extragarantie. Eu zic ca merita daca-i o masina relativ scumpa unde dupa garantie riscul unei reparatii ar putea fi foarte mare.

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc pentru raspuns. Masina a costat aproape 23.000 E si e cu cutie de viteze automata.

#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Verifica ce include si cine ofera extra-garantia.
Daca extra garantie data de producator - de regula merita.
Daca extra garantie data de dealer - depinde de ce ofera si de dealer.
Caz concret, am incercat sa extind garantia la un Mercedes cu suspensie pneumatica (in special din cauza suspensiei) si mi-au atras atentia ca in cazul anumitor defecte, nu vor fi considerate in contextul extra-garantiei. Motivatia lor a fost ca daca problema este cauzata de elemente de plastic sau cauciuc, acestea se considera ca sunt uzate dupa 2 ani si din aceasta cauza de obicei nu le acopera garantia extinsa.
E doar un exemplu ca sa intelegi la ce sa fii atent.

#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Depinde ce acopera extragarantia si cat de seriosi/rapizi sunt in efectuarea reparatiilor si ia in considerare ca toate interventiile trebuie facute in reprezentanta pt a beneficia de garantie. Mie la Dacia imi faceau programare dupa 2 saptamani. Evident ca din acel moment am renuntat la garantie si am reparat.o in aceeasi zi la alt service.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
1. Depinde ce include (sunt unele extragarantii care ai doar pe motor si cutie, in rest ciuciu.... si daca iti pica turbo zic ca e accesoriu motor, nu motor)
2. Costul
3. Cat e de problematic modelul
4. Cat e de serioasa firma

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,859
  • Înscris: 17.09.2003
Extragarantia este acordata de Renault (producator), include tot ce cuprinde si garantia normala, masina este un Renault Captur II, cutie de viteze automata.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 OClaudiu, on 11 august 2022 - 12:09, said:

Va multumesc pentru raspuns. Masina a costat aproape 23.000 E si e cu cutie de viteze automata.

Da merita. Dar sa includa si tot ce tine de cutie. Inclusiv ambreiaje daca are.

Daca era cu manuala era discutabil.

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am avut la 3 masini din grupul Renault dar nu am folosit-o niciodata, daca nu o aveam probabil trebuia cf legilor lui Murphy.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 OClaudiu, on 11 august 2022 - 11:40, said:

Buna ziua,

merita extragarantia la un autoturism nou , sa zicem pana la 5 ani fata de 3 ani standard ? Ati folosit-o vreodata ?

Seamana cu cei 7 ani dati de Hyundai. Doar pentru anumite piese/achipamente si doar pentru anumite conditii.
Mie mi se pare a fi inca o modalitate de a scoate niste bani din buzunarul clientilor.

Exista oare colegi de forum carora extragarantia auto le-a fost benefica?

Edited by adisz, 11 August 2022 - 17:22.


#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am avut la un Citroen c1 (3+2ani). Mi-au schimbat un cheder, fix élément din cauciuc... Si apoi la 10 ani au făcut un recall sa le schimbe pe toate :D

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 OClaudiu, on 11 august 2022 - 11:40, said:

Buna ziua,

merita extragarantia la un autoturism nou , sa zicem pana la 5 ani fata de 3 ani standard ? Ati folosit-o vreodata ?
Ce marca/model ?
Intreb pt ca la multe standard e 2 ani pt ca legea nu le da voie mai putin.
Merita pt o suma ok (2-300 euro) .
Eu am avut la masina noua (ford focus) nu a fost nevoie, dar daca stii ca o ti 5 ani si faci la ei reviziile obligatorii, merita

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate