Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Extragarantie masina

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

merita extragarantia la un autoturism nou , sa zicem pana la 5 ani fata de 3 ani standard ? Ati folosit-o vreodata ?

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Verifica ce include aceasta extragarantie. Eu zic ca merita daca-i o masina relativ scumpa unde dupa garantie riscul unei reparatii ar putea fi foarte mare.

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc pentru raspuns. Masina a costat aproape 23.000 E si e cu cutie de viteze automata.

#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 16.07.2008
Verifica ce include si cine ofera extra-garantia.
Daca extra garantie data de producator - de regula merita.
Daca extra garantie data de dealer - depinde de ce ofera si de dealer.
Caz concret, am incercat sa extind garantia la un Mercedes cu suspensie pneumatica (in special din cauza suspensiei) si mi-au atras atentia ca in cazul anumitor defecte, nu vor fi considerate in contextul extra-garantiei. Motivatia lor a fost ca daca problema este cauzata de elemente de plastic sau cauciuc, acestea se considera ca sunt uzate dupa 2 ani si din aceasta cauza de obicei nu le acopera garantia extinsa.
E doar un exemplu ca sa intelegi la ce sa fii atent.

#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021
Depinde ce acopera extragarantia si cat de seriosi/rapizi sunt in efectuarea reparatiilor si ia in considerare ca toate interventiile trebuie facute in reprezentanta pt a beneficia de garantie. Mie la Dacia imi faceau programare dupa 2 saptamani. Evident ca din acel moment am renuntat la garantie si am reparat.o in aceeasi zi la alt service.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 04.10.2007
1. Depinde ce include (sunt unele extragarantii care ai doar pe motor si cutie, in rest ciuciu.... si daca iti pica turbo zic ca e accesoriu motor, nu motor)
2. Costul
3. Cat e de problematic modelul
4. Cat e de serioasa firma

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Extragarantia este acordata de Renault (producator), include tot ce cuprinde si garantia normala, masina este un Renault Captur II, cutie de viteze automata.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 OClaudiu, on 11 august 2022 - 12:09, said:

Va multumesc pentru raspuns. Masina a costat aproape 23.000 E si e cu cutie de viteze automata.

Da merita. Dar sa includa si tot ce tine de cutie. Inclusiv ambreiaje daca are.

Daca era cu manuala era discutabil.

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,759
  • Înscris: 25.11.2009
Am avut la 3 masini din grupul Renault dar nu am folosit-o niciodata, daca nu o aveam probabil trebuia cf legilor lui Murphy.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,875
  • Înscris: 07.11.2006

 OClaudiu, on 11 august 2022 - 11:40, said:

Buna ziua,

merita extragarantia la un autoturism nou , sa zicem pana la 5 ani fata de 3 ani standard ? Ati folosit-o vreodata ?

Seamana cu cei 7 ani dati de Hyundai. Doar pentru anumite piese/achipamente si doar pentru anumite conditii.
Mie mi se pare a fi inca o modalitate de a scoate niste bani din buzunarul clientilor.

Exista oare colegi de forum carora extragarantia auto le-a fost benefica?

Edited by adisz, 11 August 2022 - 17:22.


#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,032
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am avut la un Citroen c1 (3+2ani). Mi-au schimbat un cheder, fix élément din cauciuc... Si apoi la 10 ani au făcut un recall sa le schimbe pe toate :D

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007

 OClaudiu, on 11 august 2022 - 11:40, said:

Buna ziua,

merita extragarantia la un autoturism nou , sa zicem pana la 5 ani fata de 3 ani standard ? Ati folosit-o vreodata ?
Ce marca/model ?
Intreb pt ca la multe standard e 2 ani pt ca legea nu le da voie mai putin.
Merita pt o suma ok (2-300 euro) .
Eu am avut la masina noua (ford focus) nu a fost nevoie, dar daca stii ca o ti 5 ani si faci la ei reviziile obligatorii, merita

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate