Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Mac Shortcuts

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Hello,

Proaspăt posesor de Mac, câteva întrebări:

1. Cum deschid Finderul din shortcut? Dacă sunt în aceasta fereastra și scriu pe forum, dar vreau sa deschid finderul, îmi deschide cu Command-N o alta fereastra în Safari.
2. Cum navighez mai rapid între mai multe ferestre de Finder? La Command - Tab îmi arata o singura fereastra în bara rapida de switch
3. Când deschid o poza dintr-un folder, nu pot naviga prin poze cu right or left arrow. (??)
4. Nu reușesc sa fac ferestrele cât ecranul de mare, dar nu în modul ala de full screen cu butonul verde. Nu exista varianta de la windows cu double click pe fereastra? Aici când dau double click are o reacție ciudata și îmi duce fereastra intr-o margine a ecranului.
5. La Finder sa dau back? Sa mă duc în folderul anterior din Shortcuts?

Mulțumesc

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
1.  options + cmd + space
2. folosesti taburi. cmd + t
3. selectezi pozele, le deschizi cu preview si poti naviga prin ele.
4. tii apasat options si butonul verde de full screen se transforma in +
5. cmd + up/down

Edited by laffin, 10 August 2022 - 15:42.


#3
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
1. Pe lângă ce a zis colegul, mie mi se pare mai comod cmd + tab și selectez Finder, iar apoi cmd + n deschid o instanță
2. Dacă ai mai multe ferestre și nu tab-uri, cmd + ` (backtick) va schimba fereastra din cele deschise - asta este valabil la toate aplicațiile pe care le ai deschise în mai multe instanțe (ex Chrome)
4. La majoritatea aplicațiilor merge cu dublu-click pe header-ul app-ului. Când nu merge, eu poziționez fereastra într-un colț și o trag manual de colțul opus până ocupă cât am eu nevoie din ecran sau chiar tot ecranul.
5. cmd + ⬆︎ (săgeată sus)

#4
arsradu

arsradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007
La nr 4, efectul pe care il vrei presupun ca e acela din Windows, in care ai fereastra full-screen, dar ai in continuare acces usor la butoanele de Min/Max/Close.

Pe Mac, ca sa obtii acel efect, long press Option si dublu click pe unul dintre colturile ferestrei.

La unele aplicatii (Maps de exemplu), optiunea Zoom chiar pune aplicatia in full-screen, ca pe Windows. In alte aplicatii (de exemplu Safari), nu. Pentru cazul asta, se poate folosi varianta de mai sus.

Edited by arsradu, 10 August 2022 - 18:09.


#5
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,111
  • Înscris: 11.01.2009

Vizualizare mesajReKo, pe 10 august 2022 - 15:26, a scris:

2. Cum navighez mai rapid între mai multe ferestre de Finder? La Command - Tab îmi arata o singura fereastra în bara rapida de switch
3. Când deschid o poza dintr-un folder, nu pot naviga prin poze cu right or left arrow. (??)
5. La Finder sa dau back? Sa mă duc în folderul anterior din Shortcuts?


2. Cmd + ` (back-tick) cicleaza prin toate ferestrele unei aplicatii
3. Poti folosi Quick Look apasant Space; apoi folosesti tastele directionale normale pentru a selecta urmatoarele elemente (sus-jos in modul lista)
5. Intri in folder cu Cmd + sageata jos sau Cmd + O (la fel deschizi fisiere); iesi cu Cmd + sageata sus; ca sa te intorci la folderul precendent, poti folosi Cmd + [ (paranteza dreapta) si ca sa te intorci de unde te-ai intors (forward in history), Cmd + ]

#6
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Va mulțumesc pentru răspunsuri 🙏

#7
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Când dau copy paste de pe un hard extern, nu îmi mai apare pop-ul acela cu transferul, nu apare nimic, pur și simplu îmi apare ceasul ala în finder și atât. Înainte îmi apărea, știe cineva cum fac sa revină pop-ul ala sa văd și eu ce copiez?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate