Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Combina frigorifica stricata dupa 2,5 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

 mihaiC1, on 09 august 2022 - 15:52, said:

Nu a stricat nimic , deja nea omu' ia spus ca trebuie lasat la dezghetat dar nu ia spus (poate nu stia!) ca "drena de condens" e obturata ( cine nu stie obturat = partial infundat/ blocat !!)..
Alti meseriasi sa ia banul dau vina pe "senzor de gheata cu lipitura rece".. eu nu am auzit de asa ceva !
E deajuns sa se infunde tzava' de evacuare a condensului cu grasimi si alte impuritati Posted Image in 2 ani "cate un pic, pic.." Posted Image Se intampla si la firme de firma unde costa de 5 ori mai mult numai frigiderul !!
EU chiar nu mai înțeleg... Am un side BY side de la Gorenje de 2 ani și nu numai că nu a văzut vreodată scos din priză să se dezghețe, dar nu a făcut vreodată măcar un gram de gheață.....Si ce să vezi, mai este și MADE IN CHINA 😁😁😁

#38
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Ca sa intelegi : EXPLOATAREA DEFECTUOASA A APARATULUI !
PS E indicat cel putin de doua ori pe an sa IGIENIZEZI frigiderul si congelatorul.. Posted Image

Edited by mihaiC1, 11 August 2022 - 14:17.


#39
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

 mihaiC1, on 11 august 2022 - 14:07, said:

Ca sa intelegi : EXPLOATAREA DEFECTUOASA A APARATULUI !
PS E indicat cel putin de doua ori pe an sa IGIENIZEZI frigiderul si congelatorul.. Posted Image
Și ce treabă are igiena cu gheața sau scosul din priză...??? Eu îl igienizez lunar cu o soluție de la SANO (este foarte bună) dar nu îl opresc în acest timp. Pur și simplu scot din el ce este, il șterg, pun la loc și asta este...

#40
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Solutia aia odata cu condensul patrunde si in spate curatand instalatia.. Posted Image Te mai miri ca functioneaza ?!?

Edited by mihaiC1, 11 August 2022 - 14:48.


#41
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

 mihaiC1, on 11 august 2022 - 14:45, said:

Solutia aia odata cu condensul patrunde si in spate curatand instalatia.. Posted Image Te mai miri ca functioneaza ?!?
cred că nu știi ce vorbești... Nu este primul frigider curățat cu asa ceva și îți garantez că nu pățește nimic... An frigider care funcționează de 20 de ani și este curățat doar cu asa ceva... LA tine problema este că ești doar un utilizator obișnuit care "citește manualul de utilizare 😁😁", pe când pe aici mai sunt și "utilizatori" care știu cu ce se mănâncă frigotehnia... Oricum ești liber sa faci ce vrei cu lucrul tău..

#42
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Daca zici tu ca nu stiu cu ce se "mananca frigotehnia"... Daca tu stii de ce ma contrezi fara argumente ?? Sau faci reclama la produsul ala ?!
PS Nu mai cita imediat dupa post! Poluezi !

Edited by mihaiC1, 11 August 2022 - 15:05.


#43
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Las-o așa prietene, folosește-te de BEKO tău cum crezi de cuviință, dar faza cu ușa deschisă și mâncarea caldă m-a dat pe spate 😁😁😁. Vezi ca la astea noi ălea sunt povești... PS.. sa nu spui că îți speli frigiderul cu apă și oțet, că leșin 😁😁😁😁

#44
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Aceiasi ideie proasta ca si a initiatorului : "Vezi ca la astea noi ălea sunt povești..." "faza cu ușa deschisă și mâncarea caldă m-a dat pe spate" ! Se clasifica printre cele mai mari tampenii scrise de un "cunoscator" !
PS Si BICARBONAT DE SODIU/ POTASIU Posted Image

Edited by mihaiC1, 11 August 2022 - 15:26.


#45
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
https://www.google.c...IITcAtjzPHu5qrH PT deșteptul din tine.. SĂ NU zici ca este un site becredibil... Să-mi spui și mie unde scrie ca se strică frigiderul 😁😁😁😁

#46
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
  • Dacă sunteți nevoit să stocați alimentele calde, sigilați recipientul cu un capac
Vă va ajuta să evitați condensarea și formarea de gheață.
  • Răcirea recipientului prin a-l introduce sub un jet de apă rece accelerează și răcirea mâncării
Puteți pune și recipientul/capacul/caserola în apă rece, eventual cu gheață. Orice ați face, nu lăsați să ajungă apa în mâncare.
  • Refrigerați corect și nu umpleți frigiderul cu recipiente, astfel încât circulația aerului să fie garantată și toată mâncarea să fie răcită în mod optim

Edited by mihaiC1, 11 August 2022 - 16:20.


#47
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Și ce treabă are cu stricatul..??? Ai afirmat că dacă bagi fierbinte sau cald în el, se strică... În afara de a face condens sau gheață nu pățește nimic... Poate cauți tu un articol unde scrie explicit că frigiderul se defectează dacă pui cald în el 😁😁😁

Faptul că atât BEKO cât și ARCTIC fabrică niște petarde de electrocasnice nu înseamnă că trebuie să bagi în aceeași oală și alți producători... PS intră pe areea dedicata mașinilor de spalat rufe BEKO, să vezi acolo jale cu ele...

#48
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008

 mihaiC1, on 09 august 2022 - 15:52, said:

Nu a stricat nimic !
Nu caut nimic .. cunosc fenomenul oamenilor indolenti, superficiali si eu poate fac un ban usor dupa prostia lor Posted Image
PS Sanchi ! Am si masina de spalat cu motor frantuzesc! de 5 ani si anul asta i-am schimbat periile. Un gorenje nu l-au tinut rulmetii nici 2 ani si 1 luna Posted Image acum 7 ani !!

Edited by mihaiC1, 11 August 2022 - 16:37.


#49
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 mihaiC1, on 09 august 2022 - 15:52, said:

Alti meseriasi sa ia banul dau vina pe "senzor de gheata cu lipitura rece".. eu nu am auzit de asa ceva !


n-au vrut sa ia bani ca a fost treaba de 2 minute fiind cica problema comuna.
n-am vazut, deci nu exista, nice.
poate ar trebui sa mai citesti una-alta si sa vezi cum unele aparate de racire folosesc sonde termice pe condensori, in special pe cel rece.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t77uJC6JaOQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] vezi asta, ca sa nu mai zici ca n-ai auzit de asa ceva.

Edited by _-livio-_, 13 August 2022 - 07:01.


#50
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Daca zici tu.. ramane "senzor de gheata" ! Posted Image
PS "sonda" era pusa la un vaporizator ! Posted Image "condensori" e numai unul in exemplu din clip!Posted Image

Edited by mihaiC1, 13 August 2022 - 09:09.


#51
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
aia si e, rolul lui e sa detecteze cand s-a adunat prea multa gheata in zona tocmai pt a nu se intampla minunea din filmare.
vaporizator, condensor, same shit, nu despre asta e povestea aici asa ca nu e cazul sa te dai rotund.

#52
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Ala e senzorul termostatului electronic ...
Aici e era vorba ca a supraincarcat un vaporizator cu condens si mizerie, intiatorul. Cam greu sa se strice in 2,5 ani un "senzor" Posted Image
PS Las-o moarta ca esti varza degerata in frigider!
PS2 Pt. stiinta ta "senzorul" nu poti sa-l schimbi in 2 min. Posted Image Poate multi nu stiu ca frigiderul are niste picioare de reglaj ...

Edited by mihaiC1, 13 August 2022 - 09:35.


#53
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
termostatul e mai sus in frigider, fix cum e si la modelul din clip, e acelasi sistem ca la unitatea exterioara a AC-urilor split.
e, uite ca mai e si o alta posibilitate pe care globul de cristal nu ti-a aratat-o, varsta e irelevanta, al socrilor s-a manifestat dupa 2 ani si 2 luni.
poate, dar nici tu nu esti departe.
n-a fost schimbat nici un senzor, ci refacuta una din lipituri, dar nah, daca e greu cu un filmulet de cateva minute e clar ca si cu cititul e problema...

#54
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
"e acelasi sistem ca la unitatea exterioara a AC-urilor split" ?!?!
Sigur la CONDENSATORUL  unui FRIGIDER se formeaza GHEATA Posted Image!! Poate nu stiai ca pentanul din frigidere nu functioneza sub 7-8 grade C temperatura ambientala!..
PS Probleme grave au aia care habar nu au dar insista in prostie..

Edited by mihaiC1, 13 August 2022 - 12:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate