Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Dulceata fara zahar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,042
  • Înscris: 04.09.2018
Ma gandeam daca se poate face dulceata fara indulcitori calorici, dar dulceata, nu gemul ala fara zahar adaugat si fara sirop de struguri sau altceva, ca de aia se stie
Adica sa fie exact ca dulceata aia cu fructe in ea si la fel de dulce, si cu zeama aia care e in afara de fructe, nu tot felul de carpeli care numa dulceata nu-s.
De ex cu Stevia, si asa se reduc enorm si caloriile si carbohidratii (desi magiunul de topoloveni de prune nu are indulcitor adaugat si tot 270 kcal/100 g are, si 66 g carbo).

Am mai deschis un topic cu dulceata de visine, dar cu alta tema, nu cu asta, acolo vroiam sa stiu cum se face sa fie cat mai multe visine si mai putina zeama, mi-a raspuns un coleg de forum si a fost okey, deci nu e postat acelasi topic inca odata.

Eu nu pricep ceva, vad pe piata dulciuri care put de calorii in ele, nu am vazut mai nici un efort sa le reduca, de ex in loc de zahar poti folosi Stevia la n produse, ma refer la general. Costa mai mult, dar pui infim de putin, deci tot cam pe acolo se iese.
Medicii o tin una si buna "evita", in acelasi timp nu e convenabil, e mai bine sa nu eviti si sa nu iti faca rau.
De ex cum ar fi ciocolata fara zahar, nu cu fructoza sau sorbitol adica alti indulcitori calorici (sorbitolu are mai putine cal, dar e mai nedulce, pui mai mult si tot la acelasi kcal ca zaharu ajungi).

Desi la produsele cu grasime, daca pui stevia se reduce si volumul, si atunci ai mai multe kcal din grasimile alea pe 100 g, dar trebuie probat.

Sau rahat, nu o merge sa pui stevia in loc de zahar ?! Ca are 80 % carbo de te rupe la calorii. Ca merge f bine la produsele fara fat, cum e si la sucuri.
Eu beau Fanta zero, ma si bucur de ea, si nici nu ma ingrasa, e mai bine asa decat sa evitam.

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Vorbim de problema cu diabetul sau de ingrasat?

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
https://www.healthli...d-sugar-insulin

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pai tocmai de asta am zis sa-si faca o lista de prioritati.Ori e prioritar diabetul ori forma fizica,adiposul...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pot face orice fel de fake-uri, dar dulceata e dulceata.
Zaharul ala are si alte roluri, in afara de dulceata.
Poti folosi stevia, in combinatie cu ceva agenti de ingrosare ( pectina, guma guar/xantan, gelatina, etc.), apoi pasteurizare.

Edited by pasilla, 30 July 2022 - 21:21.


#6
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,658
  • Înscris: 16.12.2008
La dulceata,zaharul nu se pune doar pentru indulcire. El este ingredientul care "leaga" fructele cu acel sirop creat prin fierbere. Totodata, zaharul este cel care mentine fructele sa nu se destrame la fierbere cum se intampla la gemuri. Am vazut insa dulceturi facute cu adaos de gelatina si astfel s-a inlocuit o mare parte din siropul de zahar.

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,042
  • Înscris: 04.09.2018

 Melteanu, on 30 iulie 2022 - 21:06, said:

Vorbim de problema cu diabetul sau de ingrasat?
Nu discutam de diabet, ci de ingrasat. Ca la diabet se rezolva cu insulina daca vrei sa mananci orice si oricat dar in limita kcaloriilor permise (chiar daca risti oricand un hipo fatal, si de aia nu se poarta asta, dar daca esti papacios si intri pe regimul ala drastic, nu risti sa ajungi la balamuc, ci chiar ajungi zicand mai in gluma mai in serios, asa ca din doua rele, aleg pe primul), cu ingrasatul e mai dificil, ca acolo nu exista ceva care sa iei si sa poti manca oricate kcal vrei si sa nu te ingrasi.

yetiro, pai de aia am si intrebat, ca stiu ca zaharul ala are lor de legare si stiu ca fara el e mai dificil, insa daca pui gelatina sau alti leganti, oare mai e dulceata adevarata ?! E ca cealalta ? Aici e aici. Ptr ca mi se pare ca zaharu sau fructoza ori sorbitolul face dulceata veritabila, sau nu stiu ce sa zic.
Nici nu stiu daca sorbitolul leaga.
Ca asa sa iasa carpeli, nu am nevoie, ca-s destule pe piata, si culmea, cam tot hipercalorice.

Vrei dulceata adevarata ? Iei Raureni mai ales la borcane de 230 g, au fructe intregi si e f bine, dar au 65-75 % carbo si 300-350 Kcal/100 g, sau Raureni la 350 g, tot cu fructe intregi si maxim 311 kcal/100 g aia de capsuni. Alea de 230 g is mai de calitate, mai atent facute, alea mari mai dai de unele prea legate, dar merg f bine si alea. E, ca astea sa iasa ! De aia intrebam daca se poate fara zahar si altceva caloric.
Nu...toate fake-urile.

Mai sunt dulceturile alea de la Vitalia la plafar cica cu putini carbo, si kcal mai putine de ex 130-150 in loc de 300, dar eu nu cred ca au 130-150, sunt putin mai diluate si mai nedulci, dar is bunicele, dar tot nu-s ca alea ca la bunica facute.
De ex aia de visine are 120 kcal/100 g si 28 g carbo, nu prea cred ca asa este.

Edited by MinettoMatoi, 30 July 2022 - 22:05.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Se poate utiliza eritriol cu sau fara adaus de steviol.

Eritrioul arata ca zaharul si are 70% din puterea de indulcire a zaharului.
Pt. ciocolata cu lapte si alune de padure nici nu trebuie mai mult, e chiar absurd sa mai pui si steviol ( de 200X mai dulce), atata timp cat cu zahar iese prea dulce si se pun ingrediente in plus ca sa taie din dulcegarie - praf de zer in general, zeamil rar, si unele firme elvetiene mai puneau faina premium de soia selectionata cu gust neutru.

La cea neagra poti pune si steviol pe langa eritriol
57% cacao premium olandeza din care 40% unt de cacao pur NEdezodorizat e ideal pt. gust, si cu eritriol si steviol nu te mai stresezi ca bagi 43% zahar in tine, nu mai trebuie sa iei de 70, 75, 80, 85 sau aberatii totale de 99-100% care conform definitiei nici nu sunt ciocolata ci xocolatl, pt. ca ciocolata prin definitie e un amestec de masa de cacao cu zahar - se poate creste sfera de inteles si la eritriol cu steviol.

Alti indulcitori nu sunt buni, nici sintetici si nici alti alcooli dulci.
Maltitolul care e cel mai utilizat inclusiv pe multe dulciuri pe care scrie mare stevia si steviol !!!!!, e foarte pacatos la digestie, duce la balonare si alte provleme si mai grave.
Eritriolul e cel mai neutru, nici el nu e perfect dar cu masura e cel mai OK de suportat.
Aspartamul, xilitolul si altii sintetici au formule chimice aproape identice cu pesticidele...

Zaharul e compus din fructuoza si glucoza aproximativ 50:50.
Fructuoza cade mult mai greu la ficat, il omoara, deci dulciurile cu fructuoza sunt chiar mult mai nesanatoase decat cele cu zahar normal; sunt facute de imbecili nenoriciti pt. fraieri ignoranti.
La fel si cu cei care pun maltitol sau alti indulcitori si mai naspa, sintetici, - mai ales daca pe ambalaj mai si scrie mare stevia...

Edited by loock, 30 July 2022 - 22:37.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 loock, on 30 iulie 2022 - 22:31, said:

Aspartamul, xilitolul si altii sintetici au formule chimice aproape identice cu pesticidele...
Si Metanolul are formula chimica aproape identica cu Etanolul. Ce sa spun !
Aspartamul este absolut safe pentru consum, chiar daca o parte se metabolizeaza in Metanol.

Oricum dulceata se face cu adaos de zahar. Nu e nociva, consumata in cantitati normale. Excesul dauneaza, ca orice aliment.

Edited by pasilla, 30 July 2022 - 22:46.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Mai e un aspect important.
Toate fructele cu exceptia avocado si semiexceptia tomate, contin natural multe glucide, multa fructuoza. Si tomatele au dar mai putin.
Deci in dulceata si gem, magiun, marmelada de fructe, nu scapi de bomba de zahar oricum.
Si cu eritriol si steviol, fructele sunt incompatibile cu alimentatia keto.
Poti manca o lingura de mure sau de coacaze, sau de afine, dar NU cate o lingura din fiecare, iti alegi una si atat.
Un banal mar are 17 grame de net carb si e printre cele mai putin dulci..., si e deja suficient sa te arunce din kitoza, mai ales ca mai bagi si alti carbohidrati oricum, chiar si alimentele low net carb contin 4-5-6% net carb, si la keto normal e maxim 5% net carb ( unii oameni suporta pana la 10% dar sunt exceptii si nu te bazezi pe asta daca vrei sa acapi de DT2 si rezistenta la insulina...)

De cand ti-am scris anul trecut despre clean-keto combinat cu OMAD, pana acum trebuia sa fi deja vindecat daca tineai cont.

Edited by loock, 30 July 2022 - 23:01.


#11
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Orice gem ai face, cu orice fel de îndulcitor vrei tu nu are cum sa aibă calorii puține pentru ca fructele conțin foarte multa apa - prin fierbere apa aia se evapora și evident ca produsul final are mult mai multe calorii la 100 g decât fructul crud

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,529
  • Înscris: 04.05.2006
Iei Green sugar pentru dulceata și ai rezolvat dilema. Dar te costa

 spider8, on 30 iulie 2022 - 23:53, said:

Orice gem ai face, cu orice fel de îndulcitor vrei tu nu are cum sa aibă calorii puține pentru ca fructele conțin foarte multa apa - prin fierbere apa aia se evapora și evident ca produsul final are mult mai multe calorii la 100 g decât fructul crud

La gem da, la dulceata nu-i așa, pentru ca se fierb fructele doar 10-15 minute in siropul de zahăr. Se și folosește in medie raport 1:1, deci la 100g de dulceata ai 50g zahar

#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,311
  • Înscris: 05.04.2011

 MinettoMatoi, on 30 iulie 2022 - 21:02, said:

Ma gandeam daca se poate face dulceata fara indulcitori calorici, dar dulceata...
Nu, nu se poate face; nici miere fara calorii; trebuie s-o mâncam în mici cantitati, sau o facem cadou Posted Image

 loock, on 30 iulie 2022 - 22:49, said:

Toate fructele cu exceptia avocado si semiexceptia tomate, contin natural multe glucide, multa fructuoza. Si tomatele au dar mai putin.
Multi considera tomatele legume, când sunt de fapt fructe Posted Image

#14
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 richelieu, on 31 iulie 2022 - 00:45, said:

La gem da, la dulceata nu-i așa, pentru ca se fierb fructele doar 10-15 minute in siropul de zahăr. Se și folosește in medie raport 1:1, deci la 100g de dulceata ai 50g zahar

Bănuiesc că nici nu ai citit topicul, pentru că dacă ai fi citit ai fi văzut că inițiatorul spune așa :

 MinettoMatoi, on 30 iulie 2022 - 21:02, said:

Ma gandeam daca se poate face dulceata fara indulcitori calorici, dar dulceata, nu gemul ala fara zahar adaugat si fara sirop de struguri sau altceva, ca de aia se stie
Adica sa fie exact ca dulceata aia cu fructe in ea si la fel de dulce, si cu zeama aia care e in afara de fructe, nu tot felul de carpeli care numa dulceata nu-s.
De ex cu Stevia, si asa se reduc enorm si caloriile si carbohidratii

Eu îi spun așa :

 spider8, on 30 iulie 2022 - 23:53, said:

Orice gem ai face, cu orice fel de îndulcitor vrei tu nu are cum sa aibă calorii puține pentru ca fructele conțin foarte multa apa - prin fierbere apa aia se evapora și evident ca produsul final are mult mai multe calorii la 100 g decât fructul crud

Și apoi vii tu și spui așa :

 richelieu, on 31 iulie 2022 - 00:45, said:

La gem da, la dulceata nu-i așa, pentru ca se fierb fructele doar 10-15 minute in siropul de zahăr. Se și folosește in medie raport 1:1, deci la 100g de dulceata ai 50g zahar


Adică inițiatorul întreabă cum să facă gem/dulceață fără zahar și cu calorii puține dar să fie bună - iar tu tu îi răspunzi că trebuie să pună 50 g zahăr la 100 g dulceață.

Ce pot zice decât că da, ai dreptate, nimeni nu s-a gândit încă la asta - poți face dulceață fără zahăr și cu puține calorii cu o singură condiție - să pui zahăr !!!!!!!!!! (doar că atunci dulceața fără zahăr o să aibă zahăr și calorii multe................. stai că m-am încurcat, cred că nu am înțeles eu bine, trebuie să mai citesc o dată...........

Edited by spider8, 31 July 2022 - 06:26.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
Zaharul in dulceata mai are un rol - e si conservant.

Daca il inlocuiesti cu altcvea va trebui sa pui si ceva conervant. In final vei pune mai mult chimicale.

P.S. Vezi ca si Stevia in exces, ca si alti indulcitori genereaza probleme. de obicei digestive.

Si legat de ciocolata fara zahar... mama ce buna e aia amara... 100% cacao... dureqaza un pic pana te obisnuiesti dar nu ma ipoti reveni la ceva cu lapte de ex.

#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Daca esti mare amator de gemuri chiar nu e asa de greu sa ti le prepari singur, ai nevoie doar de recipientul adecvat. Cele din comert au in general pulpa de prune sau de mere, zahar, indulcitori si arome. Pe vremuri nu gaseai iarna fructe si de aceea se preparau gemuri, acum le gasesti si oricat de nesanatoase ar fi cele din supermarket tot sunt mai bune decat bomba calorica fructe+zahar.

Eu fac socata de cateva ori cand apare socul, primavara. Am constatat ca daca pun doar putin zahar se gelifica si nu e grozav, indiferent daca pun drojdie sau lamaie. Cea mai buna a iesit doar din apa, soc si zahar, insa m-am ingrozit cat zahar a trebuit sa pun ca sa iasa, desi am facut-o cat mai putin dulce. A fost fun ca dupa vreo saptamana de stat socata la frigider am constatat ca eram foarte vesel dupa un pahar mai mare si aveam o moleseala placuta in picioare :D .

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,213
  • Înscris: 15.05.2008
Da mananci zilnic dulceata,baga cativa km in plus cand mananci si le impaci amandoua

#18
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Problemele devin grave cind din cauza varstei capacitatea de efort scade dar obiceiurile alimentare raman...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate