Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

rosetta2 installed without notification

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Tessera24

Tessera24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.09.2021
Bună ziua! Acum ceva timp am ales să trec la un sistem nou de operare, macOS. Așa că acum folosesc un MacBook air m1, 512 GB și 8 GB ram. Sunt extrem de mulțumit de el. Totul rulează excelent, nu se încinge decât dacă îl solicit foarte mult și autonomia este extraordinară.
Însă, am încercat să instalez Audacity, o aplicație care nu rulează nativ pe apple silicon, ceea ce înseamnă că are nevoie de Rosetta pentru a funcționa. Însă, atunci când am deschis-o nu mi-a apărut dialogul de instalare Rosetta. Inițial m-am gândit că poate între timp Audacity fusese actualizată pentru a funcționa nativ pe m1. Dar am verificat proprietățile și este tot pentru Intel. Ceea ce înseamnă că Rosetta s-a instalat singur, în fundal.
O mențiune importantă este că până atunci nu am folosit nicio altă aplicație care nu rulează nativ pe m1, așa că nu aveam cum să instalez Rosetta. Firește că nu e nicio problemă că este instalat acum pe Mac-ul meu, dar eram curios. Cum de s-a instalat fără notificare? Am intrat recent și în programul beta pentru Ventura și m-am gândit că poate intrând în program s-a instalat automat și Rosetta. Însă, am decis să vă cer părerea. Am într-adevăr dreptate atunci când zic că înscriindu-mă în beta Rosetta a fost instalată automat pe Mac-ul meu? Sau dacă nu, aveți voi o altă părere? Mi se pare un pic ciudat. Doar atât.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://support.appl.../en-au/HT211861

Quote

How to install Rosetta
Rosetta 2 is only available on Mac computers with Apple silicon.
You'll be asked to install Rosetta the first time you open an app that needs Rosetta. Click Install, then enter your username and password to allow the installation process to proceed.


Ai instalat tu și n-ai fost atent.
Mici șanse să se fi instalat singură cumva, ar fi cerut parola.

Attached File  Screenshot 2022-07-28 at 16-01-41 If you need to install Rosetta on your Mac.png   105.65K   51 downloads

Edited by waterman, 28 July 2022 - 15:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate