Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

persoane intretinere

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Am o persoana mai in varsta pe scara care alta treaba nu are decat sa contorizeze unele apartamente fiecare cat sta (in ce zile adica), pentru ca, zice ea, sunt unii care nu declara corect nr de persoane.
Conform dansei, trebuie sa lipsesti 15 zile consecutive (deci consecutive) ca sa poti fi trecut fara acea persoana. Eu locuiesc singur si de exemplu lipsesc o saptamana, apoi vin 4 zile (interesant, chiar si le noteaza pe foaie cand m-a vazut mai exact:)), apoi lipsesc iar inca 12 zile, iar restul sunt prezent. In total sunt 19 zile de absenta.
Cand plec, plec cate o saptamana deci nu o zi da, 2 nu, si tot asa. Problema e ca mai vin din cand in cand si sunt nevoit sa stau 2-3 zile pana la urmatoarea plecare mai lunga iar asta nu ii convine dansei, ca nu plec 15 zile consecutive.
In legea asociatiei de proprietari eu n-am gasit prevederea asta cum ca zilele trebuie sa fie consecutive.
Nu sunt genul care sa mint sau ceva, mereu cand am stat mai mult de jumatate de luna m-am trecut corect, cu 1 persoana, lucrul asta se vede si in consumul de apa pe care il dau lunar versus cand nu stau (si cand consum 1 - max.2 metri cubi de apa).
Ce as putea sa ii zic doamnei respective? Pana la urma daca nu ma crede, sa ma urmareasca in fiecare zi sau sa monteze camere in bloc si sa vada la final de luna cat am stat.
Voi cum vedeti aspectul asta dpdv legal? Nu prea am luat contact pana acum cu legea asociatiilor de proprietari, nu stiu cand s-a mai modificat (DACA s-a modificat), etc

Edited by Talkabout, 27 July 2022 - 20:27.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi ce a stabilit adunarea generală a asociației de proprietari.
15 zile e minim, dar se poate si mai mult.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 11.08.2003
Legea 196/2018, art 82:
(5) Dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște în acest sens, comitetul executiv
stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc
temporar, minimum 15 zile pe lună, și stabilește perioada pentru care proprietarii, respectiv
chiriașii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană și care
trebuie să fie de cel puțin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.

Apoi, toata agitatia asta e pentru cat, 20-30 de lei?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Plangere pentru hartuire...

#5
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Talkabout, on 27 iulie 2022 - 20:21, said:

Am o persoana mai in varsta pe scara care alta treaba nu are decat sa contorizeze unele apartamente fiecare cat sta (in ce zile adica), pentru ca, zice ea, sunt unii care nu declara corect nr de persoane.
Conform dansei, trebuie sa lipsesti 15 zile consecutive (deci consecutive) ca sa poti fi trecut fara acea persoana. Eu locuiesc singur si de exemplu lipsesc o saptamana, apoi vin 4 zile (interesant, chiar si le noteaza pe foaie cand m-a vazut mai exact:)), apoi lipsesc iar inca 12 zile, iar restul sunt prezent. In total sunt 19 zile de absenta.
Cand plec, plec cate o saptamana deci nu o zi da, 2 nu, si tot asa. Problema e ca mai vin din cand in cand si sunt nevoit sa stau 2-3 zile pana la urmatoarea plecare mai lunga iar asta nu ii convine dansei, ca nu plec 15 zile consecutive.
In legea asociatiei de proprietari eu n-am gasit prevederea asta cum ca zilele trebuie sa fie consecutive.
Nu sunt genul care sa mint sau ceva, mereu cand am stat mai mult de jumatate de luna m-am trecut corect, cu 1 persoana, lucrul asta se vede si in consumul de apa pe care il dau lunar versus cand nu stau (si cand consum 1 - max.2 metri cubi de apa).
Ce as putea sa ii zic doamnei respective? Pana la urma daca nu ma crede, sa ma urmareasca in fiecare zi sau sa monteze camere in bloc si sa vada la final de luna cat am stat.
Voi cum vedeti aspectul asta dpdv legal? Nu prea am luat contact pana acum cu legea asociatiilor de proprietari, nu stiu cand s-a mai modificat (DACA s-a modificat), etc
La noi se trece minim o persoana la intretinere chiar daca nu sta nimeni sau se sta f putin (ex stau la o adresa cateva zile pe luna - max 2  weekenduri) platesc o persoana la intretinere (mai mult pt femeia de servici, ca tot avem contorizat gaz, apa, electricitate)

#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 sorin147, on 27 iulie 2022 - 21:08, said:

Legea 196/2018, art 82:
(5) Dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște în acest sens, comitetul executiv
stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc
temporar, minimum 15 zile pe lună, și stabilește perioada pentru care proprietarii, respectiv
chiriașii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană și care
trebuie să fie de cel puțin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.

Apoi, toata agitatia asta e pentru cat, 20-30 de lei?
Nu a stabilit nimic comitetul executiv, doamna asta ma trimite sa citesc legea, pe care am citit-o.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ccdsah, on 27 iulie 2022 - 21:19, said:

La noi se trece minim o persoana la intretinere chiar daca nu sta nimeni sau se sta f putin (ex stau la o adresa cateva zile pe luna - max 2  weekenduri) platesc o persoana la intretinere (mai mult pt femeia de servici, ca tot avem contorizat gaz, apa, electricitate)
Asta ar trebui sa fie normalitatea.

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 ccdsah, on 27 iulie 2022 - 21:19, said:


La noi se trece minim o persoana la intretinere chiar daca nu sta nimeni sau se sta f putin (ex stau la o adresa cateva zile pe luna - max 2  weekenduri) platesc o persoana la intretinere (mai mult pt femeia de servici, ca tot avem contorizat gaz, apa, electricitate)
Aici avem separare de gaz si contoare de apa individuale toti, deci nu s-ar aplica ce zici.
Oricum si cand sunt trecut cu 0 persoane, ceva ceva tot platesc (niste mici cheltuieli comune, electricitatea pe scara, femeia de servici, gunoiul etc).

Edited by Talkabout, 27 July 2022 - 21:37.


#9
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.09.2015
Eu pe cinstite, nu te inteleg, de ce te stresezi atat incat sa-ti irosesti secunde pretioase din viata sa te certi cu o baba pentru 15-20 de lei pe luna cat sunt cheltuielile pe nr de persoane. Nu e viata suficient de stresanta si asa.

 Lex404, on 27 iulie 2022 - 21:09, said:

Plangere pentru hartuire...
Cred ca te-ai uitat la prea multe filme americane

#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Talkabout, on 27 iulie 2022 - 21:36, said:

Oricum si cand sunt trecut cu 0 persoane, ceva ceva tot platesc (niste mici cheltuieli comune, electricitatea pe scara, femeia de servici, gunoiul etc).
Citește, te rog, Legea:

Attached Files


Edited by Mircel, 27 July 2022 - 22:16.


#11
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 Mircel, on 27 iulie 2022 - 22:15, said:


Citește, te rog, Legea:
Am citit-o. Nu pe toata, doar unde a fost de interes. Nu scrie nicaieri ca zilele trebuie sa fie consecutive iar adunarea generala nu a hotarat altfel

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cazul asta nu vad ce probleme ai. Te porti frumos cu doamna respectiva si atat.

#13
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 pasilla, on 27 iulie 2022 - 22:55, said:

In cazul asta nu vad ce probleme ai. Te porti frumos cu doamna respectiva si atat.
Sa ma port frumos ca sa fiu trecut cu 0 persoane, este?

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este :lol: Ce treaba are persoana respectiva cu admnistratia blocului ?

#15
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 pasilla, on 27 iulie 2022 - 23:09, said:

Este :lol: Ce treaba are persoana respectiva cu admnistratia blocului ?
Ea e mana-n mana cu doamna administrator, raporteaza tot, cred ca are si vreo functie in comitetul .. cutare, habar n am cum se cheama.

#16
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

 Talkabout, on 27 iulie 2022 - 23:05, said:

Sa ma port frumos ca sa fiu trecut cu 0 persoane, este?
Pe ce lume? traiti?
15 zile consecutive inseamna o persoana IN plus la intretinere.
Minim una, si in plus fara numar. Sunt cazuri in care in apartamentul respectiv "locuiesc" simultan sau aleatoriu 11 sau mai multe persoane.
Implicit asta inseamna trafic in spatiile comune. Prin urmare apartamentul respectiv trebuie sa plateasca suplimentar pentru curatenie sau utilizarea liftului, etc.....

#17
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

 tioopedi, on 27 iulie 2022 - 23:57, said:


Pe ce lume? traiti?
15 zile consecutive inseamna o persoana IN plus la intretinere.
Minim una, si in plus fara numar. Sunt cazuri in care in apartamentul respectiv "locuiesc" simultan sau aleatoriu 11 sau mai multe persoane.
Implicit asta inseamna trafic in spatiile comune. Prin urmare apartamentul respectiv trebuie sa plateasca suplimentar pentru curatenie sau utilizarea liftului, etc.....
Esti pe bune? Zi-mi ca nu.
O persoana care lipseste mai mult de 15 zile / luna are dreptul sa se scoata de la intretinere. Legea in vigoare nu prevede ca zilele de absenta trebuie sa fie consecutive

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Talkabout, on 28 iulie 2022 - 00:21, said:

O persoana care lipseste mai mult de 15 zile / luna are dreptul sa se scoata de la intretinere.
Poate avea dreptul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate