Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

De ce dupa un timp nu mai merg cartelele de interfon cu cod de bare?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Salut.

Asa cum scrie si in titlu, de ce dupa un timp nu mai merg cartelele de interfon cu cod de bare? Este vorba despre acele cartele de interfon Electra, de culoare mov. Toate cartelele pe care le-am avut s-au stricat dupa aprox. 1 an; efectiv nu mai erau citite. Eu nu inteleg cum e posibil sa nu mai mearga in conditiile in care acel cod de bare este protejat in interiorul carcasei.

Multumesc.

#2
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Păi tocmai carcasa aia se zgârie, se matuiește și nu mai permite citirea corectă a codului de bare.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,606
  • Înscris: 13.03.2005
Le poti scana si apoi lista, si vor functiona din nou. Eu am laminat acel cod nou listat si merge foarte bine.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
O fi si din cauza ca sunt chinezarii ordinare si aia vor alti bani ca sa le schimbi, asa-i ?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Le polisezi usor si vor merge toate. incearca cu pasta de dinti fina.

#6
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 wertyck, on 27 iulie 2022 - 14:37, said:

Le poti scana si apoi lista, si vor functiona din nou. Eu am laminat acel cod nou listat si merge foarte bine.

Pai si cum il folsesti? Adica, il scoti la imprimanta si il laminezi dar nu va mai avea carcasa.

#7
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
S-a mai discutat aici https://forum.softpe...6#entry28772694

#8
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Cartela mea a inceput sa dea rateuri dupa 18 ani de utilizare! Am inlocuit-o cu o rezerva ce o aveam, niciodata folosita.
Vecinii mei au cartele din acealsi timp cu mine si n-am auzit sa se planga vreunul (poate au avut probleme dar n-au zis).

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
o lingi inainte s-o bagi in cititor. :P

#10
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 Peerless, on 27 iulie 2022 - 15:47, said:


Chiar cautam asa ceva. Multumesc!
Poate reusesc sa-l rescriu in altceva ca nu-mi prea place excelul ala. Eventual sa mai adaug si un numar de cate coduri sa printeze.

 wertyck, on 27 iulie 2022 - 14:37, said:

Le poti scana si apoi lista, si vor functiona din nou. Eu am laminat acel cod nou listat si merge foarte bine.

Chiar imi place solutia asta. Scuze oentru ultimul reply - n-am mai laminat nimic pana acum si nu stiu. Multumesc pt. sugestie!

#11
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Problema la aceste cartele nu este neaparat ca se matuie ci mai degraba aduna praf. Se desface capsa unde se agata la breloc apoi cartela se va desface in 2 bucati si o sa ai acces la folia cu codul de bare apoi se curata cu grija cartela. Dupa ce o pui la loc e bine sa dai cu putin silicon pe marginile care se inchid sa nu mai intre praful. Eu asa am rezolvat toate cartele si nu am probleme de ani buni.

Edited by cristi05, 29 July 2022 - 22:09.


#12
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
@initiator Cand termini programelul sa-l dai si tu pe gratis.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate