Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

COLUMBIA

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Salutare.
Am căutat ceva informații despre excursii făcute de voi prin Columbia, dar nu am găsit mai nimic.
De aceea am creat acest topic în speranța că, cei care au foat p-acolo, vor împărtăși din experienta lor.
Voi pleca peste câteva luni, cu serviciul, în Columbia. Ma interesa în mod deosebit:
- cea mai buna varianta de zbor pana în Bogota;
- cea mai buna varianta de comunicare Columbia - România și aici ma refer la rețea de telefonie, cartela, net, etc;
- cu ce valuta este indicat sa merg acolo;
- cum este clima acolo;
- ce zone ar trebui evitate, cel puțin în Bogota, dar și în Columbia;
- sunt sigure taxiurile in Bogota;
- orice alta informație care poate ajuta.
Va mulțumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Daca zici ca nu ai gasit mai nimic pe forum iti ramane varianta intrebarilor puse direct angajatorului (sau celui care iti faciliteaza serviciul in Columbia).

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt destule site-uri unde poți găsi aceste informații. Aici mă îndoiesc că vei găsi prea mulți care să fi fost în Columbia.

Încearcă întâi pe Trip Advisor, unele întrebări sigur sunt acoperite acolo.

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
E plin gogu de informatii si tu te-ai gasit pe un forum unde nu a fost nimeni?
Eu cel mai aproape de Columbia am fost in Panama. Urmatoarea ar fi fost Columbia sau Peru dar a venit pandemia si am facut altele.
Tara e frumoasa, eu m-as fi dus cu familia (copil, nevasta). Ca sa vezi mai mult ar fi bine sa inchiriezi o masina.
In toata America Latina trebuie sa fii atent putin, dar nu asculta la povestile sperioase.
In Bogota stiu ca e relativ racoare ca e sus, la altitudine, am vazut in Narcos Posted Image. Toate tarile din zona au orase prin Anzi unde e racoare si jos e foarte cald.

Edited by vrajitoruldinoz, 27 July 2022 - 08:52.


#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
https://www.google.c...sclient=gws-wiz

https://www.nomadicm...el-tips/bogota/

https://www.nomadicm...ia-travel-tips/

(ai reușit! ai găsit un fraier să caute pt tine! :P )

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 NADGOB12, on 27 iulie 2022 - 06:52, said:

- cea mai buna varianta de zbor pana în Bogota: nu iti pot spune acest lucru, deoarece conteaza foarte mult cand vrei sa pleci etc. De la Bucuresti la Bogota ai multe companii care zboara, dar vei avea mereu o escala. De zburat zbori partial cu Tarom, KLM, Airfrance, Delta, Lufthansa, etc. Escala o ai in general in Paris, Amsterdam, Frankfurt, Madrid.

- cea mai buna varianta de comunicare Columbia - România și aici ma refer la rețea de telefonie, cartela, net, etc; cel mai avantajos este sa iti cumperi o cartela locala de la Movistar sau Claro cu mult internet si vorbesti prin internet. In rest nu ai sanse sa vorbesti la telefon normal la un tarif civilizat. Cartele cu internet mult si suni prin Whatsapp spre exemplu.

- cu ce valuta este indicat sa merg acolo; teoretic nu conteaza, poti schimba bani oriunde. Daca ai dolari este mai avantajos, dar si euro poti schimba oriunde. La aeroport schimbi si tu 50 de euro de siguranta si restul ii schimbi la un schimb valutar in oras. Iti recomand maxim 50 de euro (echivalent) cash la tine tot timpul si restul pe un card (Revolut, Transferwise, etc.) cu change in pesos.

- cum este clima acolo; nu am inteles exact unde locuiesti, dar banuiesc ca in Bogota. Pai vara la noi este toamna/primavara la ei, si iarna la noi este vara la ei. Spre exemplu actual ploua foarte mult, cu temperaturi undeva la 10-15 grade. Sub 10 grade foarte rar, sub 0 aproape niciodata. Zapada odata la 50 de ani.

- ce zone ar trebui evitate, cel puțin în Bogota, dar și în Columbia; evita tot ce tine de favelas, asta doar daca nu cumva mergi cu un ghid acolo si fara bunuri valorice la tine. In rest Columbia este ok, dar poti mereu sa ai ghinion sa te talhareasca cine sau ceva de genul. Eu nu am avut niciodata probleme in Columbia si am vazut Bogota, Medelin, Santa Marta, Monteria, Barranquilla, Cartagena. Mai dubios este noapte pe strazi, ca mai dai peste gasti de "mici-gangster" care se pot lua de tine si te talharesc si sa nu uiti in Columbia foarte multi oameni au arme (pistoale si arme automate) la ei.

- sunt sigure taxiurile in Bogota; da si nu, daca o sa ai cartela locala atunci bagi adresa in google maps si verifici si tu drumul. Daca pe maps iti arata 5km si ala merge 10km cu tine, atunci iti dai seama care e nebunia. In Bogoata ai Uber si transportul in comun este bine pus la punct. Daca vorbesti si spaniola pe langa asta, este un avantaj si mai mare. Riscul cel mai mare este sa te faca la cursa si sa te ocoleasca sa platesti dublu, dar chiar si asa taxiurile sunt ieftine acolo.

- orice alta informație care poate ajuta. in rest cauti pe Google, ca ai destule informatii acolo.



#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 NADGOB12, on 27 iulie 2022 - 06:52, said:

- cea mai buna varianta de zbor pana în Bogota;


Angajatorul se preocupa de asta, nu tu.  Eu de regula cand plecam (in Europa) , imi gaseau cele mai ieftine zboruri si binenteles la clasa Economic.

Daca tu esti manager sau ceva, e posibil sa iti ia la o clasa superioara.

#8
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Interesant , viata ,preturile , cum sint ?multumesc....imi sta in gind o  perioada prin una din tarile   sudice

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In America de Sud dureaza putin pana sa te obisnuiesti cu mentalitatea lor. Putine dintre aceste tari au o mentalitate cat de cat moderan (sau cel putin sa se apropie de gandirea noastra). Aici ti-as recomanda Uruguay, Chile sau Costa Rica.

In restul tariilor predomina o mentalitate de tipul: "putina munca, putin efort, combinatii". Criminalitatea este cam peste tot destul de ridicata si intodeauna o sa iti fie teama sa umbli cu o camera digitala la gat sau cu telefonul iPhone in mana pe strada.

Birocratia m-a speriat in toata America de Sud. Daca ai ceva de rezolvat cu statul, mai bine nu.

In rest oamenii sunt de treaba. Le face placere sa vorbeasca si sa interactioneze cu strainii. Sunt foarte calzi si te invita imediat la ei acasa sa mananci si sa bei ceva cu ei (mai ales in zonele rurale).

Femeile nu sunt atat de frumoase cum avem noi impresia ("latinele sunt bombe cu picioare"). Din contra majoritatea sunt chiar uratele, dar sunt foarte pasionate de straini (aici nu stiu daca datorita baniilor sau pur si simplu le plac).

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 NADGOB12, on 27 iulie 2022 - 06:52, said:

...
Ia legatura cu Catalin de la BackPackYourLife, el a fost de multe ori pe-acolo, are sau a avut si iubita din Columbia, asa ca ar trebui sa iti poata raspunde la nelamuriri. Iti las mai joc conturile lui de pe FB/Insta/Twitter:
https://www.facebook...ckPackYourLife/
https://www.instagra...yourlife/?hl=en
https://twitter.com/...kurlife?lang=en

Edited by Hider141, 27 July 2022 - 13:16.


#11
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 business11, on 27 iulie 2022 - 12:35, said:

Femeile nu sunt atat de frumoase cum avem noi impresia (
da , nu sunt asiatice slăbuțe si nici blonde cu ochi albaștri ca si in lumea slava.
Dar din toata america latina ....Colombia nu are rival ....si mai lasă-ma cu poveștile cum ca Venezuela a câștigat nustiu cate concursuri de miss.

 NADGOB12, on 27 iulie 2022 - 06:52, said:

- cu ce valuta este indicat sa merg acolo;
este indicat sa scoți bani de la ATM si sa cumperi (de la casa de schimb valutar) EURO la intoarcerea in tara.
Cauta doar ce curs de schimb au ei la casa de schimb valutar.
Evident nu e indicat sa mergi cu un card in lei de la nustiu ce banca obscura din Romania.
(daca faci schema asta ....sa ai doar grija la aeroport ...cum justifici scoaterea din tara a 9999 euro. Controalele la aeroport - iesire din Columbia sunt extrem de minuțioase , cu întrebări extrem de personale )

Edited by quantico2708, 29 July 2022 - 08:59.


#12
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 NADGOB12, on 27 iulie 2022 - 06:52, said:


- ce zone ar trebui evitate, cel puțin în Bogota, dar și în Columbia;
- sunt sigure taxiurile in Bogota;

-ar trebui evitat mersul pe jos ..... te identifica fiind strain imediat si riști sa fii jefuit. Jafurile (nu furturile) sunt cel mai mare pericol in Columbia.
-e mai sigur sa folosești Uber si alte serv. ride sharing.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 quantico2708, on 29 iulie 2022 - 08:58, said:

da , nu sunt asiatice slăbuțe si nici blonde cu ochi albaștri ca si in lumea slava.
Dar din toata america latina ....Colombia nu are rival ....si mai lasă-ma cu poveștile cum ca Venezuela a câștigat nustiu cate concursuri de miss.


Nu imi plac nici asiaticele, nici blondele cu ochi albastri. Dar intr-adevar in America de Sud cele mai dragute sunt cele din Columbia si dupa parerea mea si cele mai deschise la minte.

#14
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 NADGOB12, on 27 iulie 2022 - 06:52, said:


- orice alta informație care poate ajuta.

o metoda sigur de a enerva orice columbian este sa folosești "Columbia" in loc de "Colombia" . Ei pur si simplu nu inteleg ca numele unei tari este diferit de la limba la limba. O sa te intrebe de unde esti ... tu vei zice Romania ...el te va corecta Rumania. Noaptea mintii ...
Cand cineva zice ca in "aiti" e saracie ...nu se refera la IT ....ci la Haiti. Medellin nu e "Medelin" ci "Medejin"

 NADGOB12, on 27 iulie 2022 - 06:52, said:

Salutare.

- cea mai buna varianta de comunicare Columbia - România și aici ma refer la rețea de telefonie, cartela, net, etc;

internet si whatsapp . Cartele prepaid (prepago) .....trebuie activate cu pașaportul si ai nevoie si de telefonul in care o vei folosi ca sa bage IMEI in baza de date . E indicat sa cumperi de la un centru comercial.


Daca vrei sa bei Coca Cola ...sa nu ceri Cola ....si nici Coca . Ceri Coca Cola.

Nu iti lasi bautura nesupravegheata .... pentru ca "burundanga".

Unele restaurante adauga "propina" fara sa te intrebe. Trimiti inapoi nota de plata si ceri fara "propina" . Bacsis lasi cat vrei tu . Tre sa le scoata cineva asta din cap.

 marco68, on 27 iulie 2022 - 12:07, said:

Interesant , viata ,preturile , cum sint ?multumesc....imi sta in gind o  perioada prin una din tarile   sudice
preturile sunt cam la nivel de RO. Unele lucruri mai scumpe ....orice e importat . Unele mai ieftine .

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Medein sau cu l foarte moale ma, cum medejin?

#16
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 vrajitoruldinoz, on 29 iulie 2022 - 22:54, said:

Medein sau cu l foarte moale ma, cum medejin?
in spaniola e Medein ....in spaniola americii de sud e medejin
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BvuS9iK1Czc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://youtu.be/zhsjx47-URo?t=193

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Uite pe asta nu o știam, am mai învățat ceva. N-am auzit pe nicăieri j, dar nici cine știe ce spaniola nu știu.




#18
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008

 quantico2708, on 29 iulie 2022 - 10:00, said:

internet si whatsapp . Cartele prepaid (prepago) .....trebuie activate cu pașaportul si ai nevoie si de telefonul in care o vei folosi ca sa bage IMEI in baza de date . E indicat sa cumperi de la un centru comercial.
Inteleg ca n-are sens sa gasesc o cartela prepaid pe aici de la un coulombian pentru ca pana nu baga un vanzator autorizat IEMEI-ul in sistem nu o sa mearga?
Asa-i la toti operatorii lor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate