Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Carrier aggregation avantaje?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
redamo

redamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.02.2007
Am nevoie de un sfat, in zona rurala, cu un modem Huawei am:
Band 3: RSRP -103dBm, RSSI -77dBm, SINR 0dB
Band 20: RSRP -97dBm, RSSI -67dBm, SINR 1dB
CA 3+20: RSRP -98dBm, RSSI -67dBm, SINR -1dB

La Speedtest:
Band 3: 14.85Mbps/3.03Mbps/45ms
Band 20: 2.11Mbps/3.29Mbps/51ms
CA B3+B20: 14.55Mbps/1.66Mbps/88ms

Intrebare, pe termen lung, e preferabil sa fac lock pe B3 sau sa las CA 3+20? Ce avantaje/dezavantaje as avea daca fac lock doar pe B3 sau las CA B3+B20?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
Nu bloca nimic. Carrier agregation inseamna viteze mai mari pentru ca se aloca mai multa banda. Cat e maximul depinde de incarcare in primul rand si asta variaza. Terminalele in general favorizeaza banda mai mare dupa care frecventa, in final orice combinatie care o face ar trebui sa dea viteze mai bune agregand tot ce se poate.
In rest ai semnal cam micut pe acolo, cauta o pozitie ideala pentru modem incat sa ia semnal cat mai bun (rsrp) in b3 si astfel iti vei putea creste viteza.

Edited by andreic, 22 July 2022 - 19:04.


#3
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Și eu zic tot așa, că e preferabil să îl lași pe CA, pentru că va face față mult mai bine așa. Plus că trebuie să îi cauți o poziție din care să prindă mai mult. Am avut multă vreme routere 3g/ 4g , ultimele fiind Huawei B 310, 525, 535, deci știu despre ce este vorba. Ce model ai?

#4
redamo

redamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.02.2007

 vio73, on 22 iulie 2022 - 19:17, said:

Și eu zic tot așa, că e preferabil să îl lași pe CA, pentru că va face față mult mai bine așa. Plus că trebuie să îi cauți o poziție din care să prindă mai mult. Am avut multă vreme routere 3g/ 4g , ultimele fiind Huawei B 310, 525, 535, deci știu despre ce este vorba. Ce model ai?
Merci. Da, stiu ca e slab semnalul ca am 2 dealuri in fata antenelor (Bucovina). Pasul urmator e 2 doua antene unidirectional crosspol de la Poynting. Sunt wideband dar momentan n-am chef sa-mi fac niste Yagi singleband, plus ca nu am mare experienta cu asta...

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
CA b3+b20

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate