Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Via Transilvanica

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Americanii au ceva de genu pe nume Pacific Crest Trail, traseu despre care avem si un film bazat pe fapte reale cu Reese Witherspoon: Wild, de cand am vazut filmul mi-am zis ca si in Ro am putea avea un traseu care sa strabata tara si sa devina un fel de atractie turistica, mai ales ca si spaniolii au El Camino de Santiago, cu o tenta mai religioasa dar un traseu pe care multi incearca sa il faca in fiecare an, e un film si despre ruta asta: The Way

Nu pot decat sa zic: Wow, ce proiect frumos! Intr-un final cineva s-a gandit ca e ceva ce se poate si la noi! Mai multe detalii AICI

Poate ca unii deja stiti de acest proiect care se pare ca e aproape gata cu traseul marcat cum trebuie pe aproape toata lungimea, traseu ce pleaca de la Drobeta Turnu Severin si ajunge la Putna... sau viceversa, nu e doar un sens.
E ceva ce deja imi da de gandit sa fac traseul asta undeva in urmatorii 3 ani pt ca deja incepusem sa i-au in serios sa fac El Camino de Santiago.
Daca unii deja a-ti experimentat ceva din traseul asta ar fi fain sa aud parerile voastre.

Edited by Engineer_xxl, 22 July 2022 - 16:24.


#2
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Am experimentat anul trecut si vom face si anul acesta o parte din el.E interesant in schimb echipamentul depinde de zona pe care urmeaza sa o faci.Nu e nevoie neaparat de bocanci poti merge linistit cu adidasi de alergare montana.Nu e chiar pentru oricine orice zona.Sunt si zone lungi de vreo 25 sau chiar 30 km.Cumva ar trebui sa faci neaparat ceva miscare pe zi vreo 10000 de pasi macar inainte de a te apuca de un astfel de traseu,recomandarea mea ar fi sa iti iei si bete de treking ajuta la rucsaci sa ii cari mai usor cat te mai protejezi de cainii de la stana daca te intalnesti cu unii si ciobanul nu e asa rapid sa ii opreasca.Noi am facut o parte de la Vatra Dornei la Bistrita Bargaului. Anul acesta incercam sa facem mai mult de la Resita la Drobeta Turnu Severin sau de la Bistrita la Odorheiul Secuiesc.

#3
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Daca  vrei sa afli alte informatii poti intrebi ceva mai specific.
Ca hidratare poti sa iei niste rucsaci ce au posibilitate de a adauga apa asa https://www.decathlo...6516?mc=8542253 Ai optiune de 1-2 sau chiar 3 l daca ai nevoie.Eventual pentru zile mai calduroase se poate utiliza separat o sticla mica de juma de litru la care poti sa ii pui ceva de genul asta https://www.trisport...0g-isostar-html sau daca nu vrei asa se gaseste Litorsal.Pentru a preveni anumite bataturi  la picioare sa utilizezi si sosete cu degete
Uite aici un exemplu https://www.decathlo...e/_/R-p-308500.

Exista si pagina de facebook pentru a vedea pe unde mai merge lumea si cu ce probleme s-au mai intalnit.

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017
E demarat de mult proiectul, e implicata si organizatia Tasuleasa si inclusiv Tibi Useriu in acest proiect.
Haideti la aer.

#5
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007
E gata:
https://www.viatransilvanica.com/

#6
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View PostNexus11, on 22 iulie 2022 - 20:48, said:

Daca  vrei sa afli alte informatii poti intrebi ceva mai specific.
Ca hidratare poti sa iei niste rucsaci ce au posibilitate de a adauga apa asa https://www.decathlo...6516?mc=8542253 Ai optiune de 1-2 sau chiar 3 l daca ai nevoie.Eventual pentru zile mai calduroase se poate utiliza separat o sticla mica de juma de litru la care poti sa ii pui ceva de genul asta https://www.trisport...0g-isostar-html sau daca nu vrei asa se gaseste Litorsal.Pentru a preveni anumite bataturi  la picioare sa utilizezi si sosete cu degete
Uite aici un exemplu https://www.decathlo...e/_/R-p-308500.

Exista si pagina de facebook pentru a vedea pe unde mai merge lumea si cu ce probleme s-au mai intalnit.

Merci de de sfaturi, in principiu am mai facut drumetii si as avea idee de echipament, doar ca nu am facut niciodata drumetii lungi, daca ma decid sa fac traseul asta va fi o drumetie de vreo 2 saptamani si asa multe zile nu am fost niciodata...
Sper ca in timp lucrurile sa mai evolueze cu acest traseu cu un ghid mai bine definit si mi-ar fi placut sa se faca ceva cu stampile pe drum cu punctele prin care treci, la fel ca la cele 2 trasee mentionate in primul meu post, cu siguranta ar atrage interes si ar incuraja oamenii sa faca traseul si sa adune cat mai multe check pointuri.
Attached File  294990539_1193699997839621_7943984813834205907_n.jpg   446.45K   29 downloads

#7
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
@Engineer_xxl Pai ai stampile.Poti comanda si un carnet in care pui stampilele sau daca ai fost in anumite zone deja si nu ai avut carnetul se poate comanda cu tot cu stampilele din zonele respective. https://shop.viatran...a-transilvanica

Ghidul e destul de bine definit in anumite zone.Nu stiu ce ai dori sa cauti mai mult.Mai multe chestii de cazare sau ..... Ar trebui sa incerci o parte din el si atunci ai sa iti faci o parere despre cat de bun sa slab e ghidul respectiv.In zona Bucovina chiar lumea a trecut destul de mult pe acolo.Anul asta ar fi mai multi oameni prin zona tinutului de sus si a tinutului secuiesc.Nu spun ca nu merg si altii prin alte zone,dar in pagina de facebook momentan cam despre asta se discuta.Descarca ghidul de acum si vezi cum ti se pare.In rest mai cauti cazari prin alte zone daca cele din ghid nu sunt de ajuns.

#8
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Am facut peste 300km de VT de la Poiana Stampei (Suceava) pana la Rares (Harghita) in trei etape "anuale", doua de cate 6 zile si una de 4.
Anul asta vrem sa mai facem inca o etapa de 6 zile plecand de unde am ramas anul trecut (Rares).

Merita ca experienta. Ajungi in locuri surprinzatoare si intalnesti oameni extraordinari.
Fara VT n-as fi ajuns niciodata in spectaculoasa Poiana a lui Galan unde Dl si Dna Galan te asteapta cu palinca, carne la garnita si pastai murate.
Nici in Jeica, un sat unguresc aproape parasit unde dormi la casa parohiala a unei biserici vechi si mananci peste drum la Dna Ilona, care desi are peste 80 de ani iti gateste bunatati unguresti.
Si nici in multe alte locuri.
Nici n-as fi descoperit ca hulitii nostri conationali maghiari au un spirit al ospetiei mult mai dezvoltat decat al romanilor. In toate satele preponderent maghiare, destul de depopulate, am intalnit multe persoane care sa ne-au imbiat cu un pahar de palinca, cu o bere rece sau cu apa proaspata din fantana. Multi nu vorbesc romaneste pt ca nu stiu, traind in comunitati destul de izolate, dar isi vor gasi destule cuvinte ca sa se intereseze ce faci pe la ei, sa iti povesteasca ce fac si sa te previna ca "e destul urs aici".

Daca vei merge iti recomand sa iti iei cat mai putin echipament.
Noi am reusit la ultima etapa sa reducem bagajul pt 6 zile la un rucsac de 10kg si unul de 6 si cred ca inca mai putem sa mai reducem din ce caram.

Piesa cea mai importanta sunt incaltarile.
Chiar daca nu ai diferente spectaculoase de nivel trebuie sa poti sa stai in ele 15-35km pe teren variat timp de mai multe zile consecutiv.
Eu prefer bocancii de munte. Chiar daca nu se aeriseste piciorul prea grozav in ei, ma simt mult mai bine in ei dupa 40,000 de pasi decat in pantofi usori.

Si un rucsac care sa distribuie bine greutatea face excursia mai placuta.

In rest maxim 3 tricouri, 3 chiloti, 3 ciorapi, un polar subtire, o pelerina subtire, o preche de papuci usori, o palarie si un pantalon de schimb.

Mai caram si bete si cate un izopen pt relaxarea de la sfarsitul zilei.

Si plasturi + leucoplast, potriviti pt orice tip de besica / rosatura - sunt greu de evitat.

Mancare nu are rost sa cari mai mult decat ce mananci la pranz, daca nu ai un sat pe la mijlocul traseului. Si apa, in functie de cum e zona in care mergi in ziua respectiva.

Noi mai caram mereu si un spray antiurs (pt linistea consoartei), o baterie externa, parazapezi, folie de supravietuire, o frontala si un briceag, dar nu le-am folosit niciodata.

#9
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
La sfarasit de Septembrie  planul e sa incep traseul de la Putna si sa vad daca reusesc sa mentin 5 zile pe traseu, daca vremea e ok nu vad de ce nu as reusi.

Planul era sa aterizez la Cluj (vin din UK) dar trenul ar fi vreo 11 ore... asa ca din ce vad ar fi mai ok sa aterizez la Suceava.
Vad ca este un tren din Suceava pana la Putna dar are careva idee daca ar fi microbuze in caz ca nu o sa am avion la timp sa prind trenul?

E careva care a facut Putna-Sucevita? M-ar tenta sa nu pierd timpul si cum ajung in Putna sa incep traseul, dar asta ar insemna undeva pe ora 13.00 si nush care ar fi sansele sa ajung la Sucevita inca pe ceva lumina...

#10
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Intr-un final prin Septembrie am reusit sa fac o mica bucatica din Via Transilvanica, cel mai greu a fost sa ne decidem (eu si partenera) ce bucata sa facem si dupa multe decizii si razgandiri am fixat planul pe o bucatica din Terra Dacica.
Planul a fost sa incepem din Sebes si sa terminam la Sarmisegetuza Regie dar la final am realizat ca am fost mult prea optimisti si ne-am oprit traseul in satul Romosel.
Chiar daca nu ne-am atins obiectivul a fost o experienta extraordinara, peisaje superbe si oameni fantastici. In total am facut vreo 90km la pas cu o noapte dormita in cort.
Cea mai grea parte a fost caldura si prima zi cu traseul Sebes - Pianu de Sus a fost 95% sub un soare ce te topea, motiv pt care a trebuit sa caram mai multa apa, ceea ce a insemnat rucsaci mai grei... chiar si asa am ajuns spre finalul zilei aproape fara apa, dar am dat peste niste oameni fantastici ce ne-au dat un bidon de apa... paraul care era mentionat sa gasim pe traseu era secat din pacate...
Desi prima noapte am dormit-o in cort teama (recunosc exagerata) de urs m-a facut sa am un somn foarte agitat si cu multe treziri, astfel urmatoarele nopti am gasit mereu motive sa dormim la o cazare.
Astfel de drumetii in doi te fac sa realizezi ca discutiile nu sunt numai despre munca sau de greutatile vietii sau mai stiu eu ce alte chestii ce intervin in viata mondena, realizezi ca discutiile se muta spre pasiuni, amintiri, filosofie etc si desi fizic esti incarcat psihic te eliberezi!
Cumva  corpurile noastre au avut si un reset fizic: multa apa si efort si mancare doar un strict necesar, fiind surprinsi cat de putin am simtit nevoia sa mancam serios mancare, in general fructe gasite pe traseu sau cumparate de pe la magazinul satului.
Nu o s-o mai lungesc ca ar fi prea multe de zis in cele 4-5 zile pe traseu. din pacate  a trebuit sa abandonam traseul in satul Romosel de aici urma sa fie cea mai grea urcare de pe tot traseul Via Transilvanica, trebuia sa urcam Ciungu Mare si nu e neaparat cu nu am vrut sa o facem dar eram constienti ca nu am fi ajuns la o asezare omeneasca unde sa dormim linistiti si teama de a dormi in cort inconjurati de ursi (dupa cum ziceam din nush ce motive mintea ajungea numai la ursi) desi nu am vazut ursi am vazut urme proaspete de urs pe traseu, dar dupa cum ziceam am decis sa nu riscam si sa terminam traseul...
In concluzie o astfel de experienta o recomand tuturor si cu siguranta vom reveni.
Doar cateva poze, panorama este orasul Cugir, un oras de care am fost surprins in mod placut... in schimb Orastie din pacate e un oras trist (de aici am luat trenul spre Brasov).
Attached File  PXL_20230910_164205981.jpg   254.56K   10 downloadsAttached File  PXL_20230911_140433467.jpg   509.88K   10 downloadsAttached File  PXL_20230913_063357413.jpg   499.94K   12 downloadsAttached File  PXL_20230913_063526518.PANO.jpg   271.04K   12 downloadsAttached File  PXL_20230913_072606537.jpg   584.29K   12 downloadsAttached File  PXL_20230913_072804352.jpg   553.85K   10 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate