Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Phishing? Aveti (1) colet care va asteapta la depozitul nostru...

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Azi am primit un SMS clasificat de telefon ca SPAM.
Am reusit sa-i fac o copie, pe care am pus-o in poza atasata.
Mi se pare cam dubios, in conditiile in care eu fac multe comenzi online si era cat pe ce sa deschid linkul din continut.

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da e dubios

#3
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Mie imi apare automat FAN Courier, Cargus, etc, la SMS-urile primite de la firmele astea. Doar curierii te suna de pe numere de mobil, in rest, am primit doar SMS-uri identificate automat de telefon ca fiind de la un serviciu cunoscut (eMag, DIGI, etc).

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,536
  • Înscris: 16.03.2007
e scam.

am deschis eu link-ul pentru tine, ti-am programat "livrarea" pe 23 intre orele 8:30-18..

Attached File  Screenshot 2022-07-21 at 15.21.47.png   401.73K   204 downloads

Edited by laffin, 21 July 2022 - 14:28.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Am inceput si eu sa primesc tot felul de mailuri cu colete pierdute pentru DHL. S-ar putea sa fie o noua moda.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
http://egomaw.com/ cere numar de telefon sa te dezabonezi de la ceva cica, lol. L-am raportat pentru phishing.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
IPS :D - culorile preluate de la UPS - facut sa semene...

Posibil sa fie phishing, dar mai mult exista risc de virusi sau troieni.

Primesc zilnic mailuri de la DHL si alti curieri cu virusi/troieni in atasamente. Toate se duc in spam evident, ca am pus filtre la client.

Si-au dat seama ca foarte multi romani comanda online si din cateva zeci de mii de mailuri zilnic se mai gaseste un fraier sa puna botul...

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
e phishing clar, se vede in print screen-ul de mai sus ca vor 9 lei pt taxe vamale. macar nu-s lacomi, poate sper ca asa le pica mai multi.

#9
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Este vorba de marile depozite care nu mai doresc sa pastreze coletele uitate si nepreluate din depozitul lor. Poti avea incredere. Eu acum vreo 20 de ani am primit 100 de milioane de dolari de la o printesa nigeriana care a trebuit sa scape de banii astia deoarece avea audit de la ministerul lor de finante si am ajuns astfel un om bogat.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postborn2lose, on 21 iulie 2022 - 15:18, said:

e phishing clar, se vede in print screen-ul de mai sus ca vor 9 lei pt taxe vamale. macar nu-s lacomi, poate sper ca asa le pica mai multi.
haha, putea sa fie si 1 leu, important era sa-ti bagi datele cardului sa platesti acea taxa "simbolica" :)

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Nici nu ma lasa sa-l deschid. Ce antivirus ai ?
Vad ca are 5 pagini scam in romana.
Attached File  Screenshot_3.png   66.06K   59 downloads

Edited by Leo2006, 21 July 2022 - 17:18.


#12
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Am primit un telefon de acest gen in a doua zi de craciun, un colet care urmeaza ai fi livrat, dar cereau o suma mare.
au sunat de pe doua numere, le am copiate si puse la pastrare, dar cred ca sunt cartele prepaid folosite o singura data.

Probabil numere de telefon provin din baze de date furate si vandute ilicit, informatii din diverse conturi google, pe platforme e.commerce, informatii care le introducem cu mana noastra in sistem.
Accesul contului google din android e o vulnerabilitate, din pacate te obliga, alfel nu poti instala aplicatii, pe android ruleaza o droaie de malware, din windws l-am setat sa nu dea acces.

In cazul asta se pare ca s-a sunat la nimereala fara vreo legatura cu activitatea mea pe net, sau cu o legatura vaga, deorece au zis de un produs care nu l-am comandat niciodata in viata mea, nici pe internet nici altfel.

Acasa am linux si am putut verifica fara nici un fel de problema integritatea informatiilor, s-a dovedit neprofesionista ,dar stressanta au stressat sotia, chestii din astea pot duce la divort.
pe sistemul de acasa n-am telefoane sau parole salvate.

fishing se poate face si fara aplicatii malware care sa ruleze pe sitemele domestice, le iau de pe serverele unde ai spatiu privat virtual.

Doresc sa impiedic astfel de apeluri fara insa a ma limita exclusiv la numerele din agenda, am pus o aplicatie

https://play.google....&hl=en_US&gl=US

dar daca nu exista informatii pe net nu ajuta cu nimic.

Doresc sfaturi in legatura cu aplicatii usor de utlizat care sa ajute in asfel de situatii.

Numerele curierilor, pot fi bagate in agenda?

Numerele de pe care curierii suna clientii sunt publice?

Exista vreo aplicatie care poate recunoaste si filtra numerele curierilor de fake?

Aplicatia instalata de mine nu a recunoscut un numar real de curier, dar pentru alti apelanti a generat un profil complet, in unele cazuri cu fotografie

Edited by stdalionutpwr, 29 December 2022 - 21:36.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Nu exista un serviciu de detectare spam la operator pentru apelurile vocale si nici o aplicatie nu e perfecta. Din cate am cunostinta, apelurile de la curieri sunt reale,coletele exista dar au valoare foarte mica si cu o plata ramburs ridicata. Banuiesc ca cine face asa ceva a lucrat in curierat si a obtinut toate informatiile direct de pe teren in perioada lucrata. Dupa link-ul din google store banuiesc ca locuiesti in State. Poate acolo aplicatia sa fie cat de cat functionala dar pentru Romania nu cred ca au o baza de date credibila.

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Posteiffel, on 21 iulie 2022 - 14:59, said:

IPS :D - culorile preluate de la UPS - facut sa semene...

Posibil sa fie phishing, dar mai mult exista risc de virusi sau troieni.

Primesc zilnic mailuri de la DHL si alti curieri cu virusi/troieni in atasamente. Toate se duc in spam evident, ca am pus filtre la client.

Si-au dat seama ca foarte multi romani comanda online si din cateva zeci de mii de mailuri zilnic se mai gaseste un fraier sa puna botul...
Eu rar primesc, pe SMS/mail, nu știu ce faceți voi... Eu nu bag mail-ul și nr. tel chiar oriunde.

View Poststdalionutpwr, on 29 decembrie 2022 - 21:26, said:

Am primit un telefon de acest gen in a doua zi de craciun, un colet care urmeaza ai fi livrat, dar cereau o suma mare.
au sunat de pe doua numere, le am copiate si puse la pastrare, dar cred ca sunt cartele prepaid folosite o singura data.

Probabil numere de telefon provin din baze de date furate si vandute ilicit, informatii din diverse conturi google, pe platforme e.commerce, informatii care le introducem cu mana noastra in sistem.
Accesul contului google din android e o vulnerabilitate, din pacate te obliga, alfel nu poti instala aplicatii, pe android ruleaza o droaie de malware, din windws l-am setat sa nu dea acces.

In cazul asta se pare ca s-a sunat la nimereala fara vreo legatura cu activitatea mea pe net, sau cu o legatura vaga, deorece au zis de un produs care nu l-am comandat niciodata in viata mea, nici pe internet nici altfel.

Acasa am linux si am putut verifica fara nici un fel de problema integritatea informatiilor, s-a dovedit neprofesionista ,dar stressanta au stressat sotia, chestii din astea pot duce la divort.
pe sistemul de acasa n-am telefoane sau parole salvate.

fishing se poate face si fara aplicatii malware care sa ruleze pe sitemele domestice, le iau de pe serverele unde ai spatiu privat virtual.

Doresc sa impiedic astfel de apeluri fara insa a ma limita exclusiv la numerele din agenda, am pus o aplicatie

https://play.google....&hl=en_US&gl=US

dar daca nu exista informatii pe net nu ajuta cu nimic.

Doresc sfaturi in legatura cu aplicatii usor de utlizat care sa ajute in asfel de situatii.

Numerele curierilor, pot fi bagate in agenda?

Numerele de pe care curierii suna clientii sunt publice?

Exista vreo aplicatie care poate recunoaste si filtra numerele curierilor de fake?

Aplicatia instalata de mine nu a recunoscut un numar real de curier, dar pentru alti apelanti a generat un profil complet, in unele cazuri cu fotografie
Eu am numerele curierilor, vreo 3-4 firme din zona mea, în agendă. Sunt aceeași curieri, de ceva ani.

#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Apropo, știu că subiectul este inactiv, dar tot primesc de aproximativ 1 lună încoace, mail-uri scam de la o țeapă în numele curieratului DPD, în care mi se spune că am un colet care așteaptă în depozit, bla bla bla... și să dau click pe link și alte mizerii. Evident că nu am dat click pe ceva din mail-urile alea care am observat că au ajuns direct în căsuța SPAM din Gmail. Primesc și câte 2-3 mail-uri pe zi, uneori, de la ăștia.

Ce e de făcut să nu mă mai agaseze? E posibil să fi văzut că am deschis doar mail-ul să văd despre ce este vorba, fără să dau click pe ceva de acolo și să observe că e o adresă de email activă sau ceva? Mersi.

Edited by Vlad_22, 15 June 2023 - 17:27.


#16
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
La fel si eu, de vreo luna primesc 2-3 buc/zi de la DPD, link-ul e fara noima blablabla.ru sau .de. Am reportat si eu pe fiecare ca phishing si block, dar reapar altele noi cu alte link-uri.

Edited by xew, 15 June 2023 - 22:37.


#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Îmi vine să-i sfărâm, dacă îi prind, nu alta...

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In afara de filtre pe clientul de mail nu aveti ce face.
Adresele si IP-urile de pe care vin se schimba zilnic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate