Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

folosire eficienta a aerului conditionat.

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

View Postech, on 06 august 2022 - 08:52, said:

Deci tu zici  ...
Cu mine vorbesti?!
Daca da, iti raspund ca eu zic alte lucruri iar daca tu asta ai inteles, e de no comment faza...Posted Image

#74
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,831
  • Înscris: 01.09.2006
Eu zic ca fix asta ai spus. Ce altceva ar putea sa insemne ce ai scris aici?

View PostAroundYou, on 06 august 2022 - 08:36, said:

cand raportul dintre pierderile de temperatura ale spatiului si capacitatea oferita de aparat este depasit, compresorul se va opri dupa niste formule deasemeni predefinite, niste pattern-uri care dicteaza cam in felul urmator controlul termostatului aparatului:
- Compressor is OFF when Intake Air Temperature - Internal Setting Temperature > +"X"°C continue for "y" minutes.


#75
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,527
  • Înscris: 20.10.2006

View Posttheionutzradu1991, on 30 iulie 2022 - 13:44, said:

Vara racesti de la 35 la 25 sa zicem ,diferenta 10c
Iarna incalzesti de la 0c la 20c , in caz fericit, diferenta de 20c.

Era ceva nustiu ce cum pierderea de caldura este influentata de izolatia si diferenta de temperatura!
Iarna ai castig de la gatit, electronice/electrocasnice si numarul de persoane din casa, vara ai de pierdut!
Norocul tau ca ai nevoie de (doar) 10 grade diferenta vara, eu cam pe dos, vara diferenta mai mare de grade decat iarna. Vara de la peste 35 sau 40 cat are fatada blocului la cel mult 20 sunt 20 de grade diferenta. Iarna daca afara pe timp de zi sunt cel putin 5-10 grade temperatura nu scade natural in camera sub 16-17 grade deci nema nevoie de incalzire.

#76
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
ech@
Tu poti zice ce vrei si intelegi tot ce si cat vrei.

Eu insa am spus exact ceea ce am spus si fix asa sta treaba in functionarea aparatelor de aer conditionat inv...

Ca tu ai inteles alte lucruri, nu este problema mea. Spusele mele de mai sus, nu inseamna deloc ca

View Postech, on 06 august 2022 - 08:52, said:

"dacă un AC vede ca nu face fata și nu poate sa răcească suficient de mult aerul interior, atunci se oprește complet și nu mai răcește nici măcar atât cât ar putea"

Voi da dovada de rabdare si iti voi "traduce" partea urmatoare:

View PostAroundYou, on 06 august 2022 - 08:36, said:

cand raportul dintre pierderile de temperatura ale spatiului si capacitatea oferita de aparat este depasit, compresorul se va opri dupa niste formule deasemeni predefinite, niste pattern-uri care dicteaza cam in felul urmator controlul termostatului aparatului:
- Compressor is OFF when Intake Air Temperature - Internal Setting Temperature > +"X"°C continue for "y" minutes.
Odata ce temperatura ajunge catre nivelul setat, AC-ul inverter va functiona in continuare, modulandu-si puterea (atat cat ii permite softul, mai bun sau mai prost) in incercarea de a mentine acea temperatura.... Daca pierderile din spatiul in care functioneaza sunt mai mici decat minimul de capacitate pe care il poate oferi un aparat anume la un moment dat si in anumite conditii, este inevitabil compresorul sa se opreasca... Cand se va opri insa???? In ce moment? O va face in functie de pattern-urile acelea predefinite de care vorbeam, presetari ce pot fi diferite, asa cum spuneam, de la marca la marca, chiar si de la model la model (in cadrul aceleiasi marci).

PS: Lucruri ca cele scrise in engleza (mai sus) le poate gasi oricine in manuale de service ale producatorilor seriosi de ac.

Edited by AroundYou, 06 August 2022 - 11:13.


#77
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
@lunacrystal
Stai la bloc, avantaj mare iarna, dezavantaj vara.
Iarna pierzi caldura prin fatada blocului dar daca esti bine situat intre niste vecini mai caldurosi castigi caldura prin alti pereti.

Dezavantaj mare vara la bloc e si cu inertia termica, sa se raceasca peretii blocului le trebuie probabil ... zile.
Aici in cuca macaii cum e recent 15c noaptea si 33 ziua (la umbra) daca ai curaj sa dormi cu usile deschise poti raci natural pana la 20C in fiecare noapte, si scapi doar cu vreo 12 ore de racire pe zi.
Aici ma refer la standardele mele de maxim 23c noaptea, in schimb iarna dorm lejer la 18c.

Bine, io sunt caz aparte, am izolatie naturala in tesut adipos.

In fine, sa fie ontopic.
Daca noaptea sunt sub 18c spre dimineata poti recupera destul de bine la racire daca se creeaza un fel de "airflow", usi deschise/geamuri.

#78
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,831
  • Înscris: 01.09.2006

View PostAroundYou, on 06 august 2022 - 11:12, said:

Odata ce temperatura ajunge catre nivelul setat, AC-ul inverter va functiona in continuare, modulandu-si puterea (atat cat ii permite softul, mai bun sau mai prost) in incercarea de a mentine acea temperatura.... Daca pierderile din spatiul in care functioneaza sunt mai mici decat minimul de capacitate pe care il poate oferi un aparat anume la un moment dat si in anumite conditii, este inevitabil compresorul sa se opreasca... Cand se va opri insa???? In ce moment? O va face in functie de pattern-urile acelea predefinite de care vorbeam, presetari ce pot fi diferite, asa cum spuneam, de la marca la marca, chiar si de la model la model (in cadrul aceleiasi marci).
Asta e altceva. Ca principiu e ok.
Dar textul pus de tine este o aberatie. Nu se poate opri compresorul atunci cand temperatura e mai mare decat o anumita temperatura atunci cand AC-ul este pe racire, cum este cazul nostru.
Tu ai copiat acel text fara sa tii cont de context, ca aici vorbeam de racire. Si ai copiat acel text fix de acolo de unde se vorbea despre incalzire cu AC. De aici lipsa de logica.

Uite si putin context:

Cooling Operation

Compressor is OFF when Intake Air Temperature - Internal Setting Temperature < -1.5°C continue for 3 minutes.

Heating Operation

Compressor is OFF when Intake Air Temperature - Internal Setting Temperature > +2.0°C continue for 3 minutes.


Dar nu inteleg de ce nici atunci cand iti atrage cineva atentia ca nu are logica ce scrii, tu tot insisti. Din aroganta?

#79
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
ech@
Ai dreptate, nu am fost atent cand am facut copy la text ca am luat pattern-ul valabil pt incalzire fara sa mai schimb acolo un semn. Ca nah, ma grabeam sa pun un text si mi-am copiat integral textul cu care tot eu vorbeam pe topicul de incalzire, in loc sa deschid manualul de service al aparatului meu, manual de 198 de pagini in care sa caut ... ori al oricarui alt aparat de unde sa preiau un text de acest gen...
Deci si pt Truta@, corectie, la semnul ala.

Dar, ca tot vorbeai de arogante, daca tot cunosti "fenomenul" (si deci dandu-ti seama unde fusese greseala mea, acel ">" in loc de "<" ) puteai simplu sa ma corectezi si atat nu sa te apuci sa persiflezi. Eu am facut o simpla greseala, un semn intr-un text care, da, in context schimba datele problemei, nu am aberat ca multi altii despre diverse, inclusiv pe acest topic... M-ai "atacat", dandu-ti seama de greseala, exact din aroganta...de aia de care ma acuzi tu pe mine.

#80
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,831
  • Înscris: 01.09.2006
Parca esti de la Politia Gandirii.
Nu, nu mi-am dat seama initial de unde provine greseala, ci mi se parea ca doar nu are nicio logica.
De-abia dupa ce ai spus ca ai luat textul din manual m-am apucat sa caut ce e cu acel text si am gasit ca era pentru incalzire.
Da, poate ar fi trebuit sa banuiesc, ca prea era pe dos decat era logic sa fie.
Si nu eu te-am "atacat" pe tine, ca am spus doar ca nu are sens ce scrii acolo. Nu aveam ce argumente sa aduc in plus la ceva care mi se parea fara logica, dar ti-am explicat cat de aberant suna.
Tu m-ai "atacat" pe mine spunand ca nu inteleg eu ce scrii tu, ca e de no comment faza cu ce am inteles eu. Aici tu aveai ce explica, ceea ce ai si facut intr-un final printr-o reformulare a textului copiat, reformulare care avea si logica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate