Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Indrumare exercitii fizice

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Ravenscar17, on 12 iulie 2022 - 16:22, said:

Partea de sus o poti dezvolta, la picioare nu prea.Stiu stiu ce zic baietii poti,NU POTI! Daca nu ai facut sport cand erai mic sa alergi fotball ceva la picioare e greu de pus muschi,cam imposibil.

Nu e adevarat. Stiu ca nu o sa ma crezi, asta e.

#20
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 vinciun, on 12 iulie 2022 - 19:28, said:

Nu e adevarat. Stiu ca nu o sa ma crezi, asta e.

Da da te cred.

#21
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Eu zic sa-ti faci un plan de viata dpdv profesional. Fara originalitati aici, vezi ce se cauta si daca se suprapune peste ce poti face si esti ok ca sa faci, incepi un plan (invatat, angajat). Caci acum e un timp extrem de valoros, caci vei avea dificultati mari sa te primeasca cineva daca inaintezi in varsta si mai ales daca ai avut o perioada lunga de stat pe tusa (fara lucru).
Apoi timpul trece si femeia imbatraneste.. E o problema imensa, poate cea mai mare problema..
Asa ca dicumenteaza-te si fati un plan de cariera.

Cat despre tras de fiare.. Daca planul tau e ca sportul sa-ti faca pofta de mancare si sa-ti revii.. atunci eu zic ca nu-i musai sa-ti faci planuri de antrenament precum culturistii. Adica miscarea-ti va face pofta de mancare. Sala ar fi buna eventual daca iti faci macar un prieten cu care sa aveti un program acolo, adica sa simti o responsabilitate sa vii acolo in ziua x la ora x, altfel daca mergi doar ca sa ai parte de greutati.. nu-i necesar pt ce-ti trebuie.
Eu am pus sufiecienti muschi in 4luni, de-acasa, insa.. am mancat de-am rupt (dupa antrenament neaparat ceva cu proteina..carne, oua - daca nu-i seara, macar si-o fasole sau orice leguma cu proteine.. soia, etc), si am avut mare grija la somn..ca daca noaptea ar fi nedormita, degeaba am facut..caci in timpul somnului cresti, iar daca adormi abia cand rasare soarele.. nu cred ca-i ok pt corp (e un ritm circadian).
Dar in final, si daca o sa ai muschi, ce? Nu valoreaza 2lei, si ti-i si pierzi imediat daca nu mai mananci cum trebuie/antrenezi. Deci mai degraba ti-ar fi de folos o miscare/antrenament cat sa-ti faca pofta de mancare.
Fa flotari la paralele intre 2 mese sau unde poti, nu poti face niciuna..fa flotari normale pana ai sa poti, apoi iti poti atarna de gat cate-o stica de apa de 1-2-5-10kg cand faci flotarile la paralele. N-ai nevoie decat de flotari + tractiuni (o bara undeva, eventual la tocul de usa dar fa sa-ti fie comoda prinderea) + genuflexiuni (aici iar daca faci prea multe, iei o sticla de 5kg in brate sau/si in rucsac).

E crucial sa ai o poveste de progress, exact ca nivelurile de la un joc pe calculator (si-n afaceri e tot cu nivelurile astea pe care ai entusismul sa le depasesti). Adica sa te miri si tu pe tine ca ai facut cu 2-3 repetari in plus sau ai adaugat o greutate in plus. Doar povestea asta de progres te tine sa continui, Eventual poti sa-ti faci si poze.. eu imi facusem un jurnal.. facusem si-un topic https://forum.softpe...u-transformari/
Dar, iarasi ti-ar fi de folos si strict sa-ti faca niste foame si sa te ambitioneze sa mananci si eventual sa te culci mai devreme. (bine ar fi pe la 12 deja dormi). si deci sa nu-ti bati capul sa inveti programe de culturism.. caci Youtuberii abia asteapta sa-ti irosesti cativa ani sa le vezi videoclipurile lor..

Edited by bursucelu_viesel, 12 July 2022 - 21:53.


#22
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 k1du95, on 11 iulie 2022 - 20:46, said:

Salut oameni buni, ideea e ca eu de cativa ani am stagnat si m-am tot dus din rau in mai rau.. am ajuns sa nu ma mai simt bine si sa imi urasc corpul.
Am 26 ani, 1.86m si doar 60kg. Am sanse la varsta asta sa ma mai dezvolt ? Vreau sa incep serios si puternic sa fac sala acasa, deoarece bineinteles nu ma simt bine in pielea mea sa ma duc la sala.
Voiam sa va cer parerea in legatura cu echipamentul.
Sa merg pe un aparat multifunctional ? sau gantere, bara piept etc ? + o bicicleta fitness sau eliptica.
Mersi.

ca sa te dezvolti tu ai nevoie de mai multa mancare, nu de bicicleta si bara de piept

Edited by takillya, 13 July 2022 - 07:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate