Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Experiente legata de functionarea Tefal Cook4Me

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004
Preambul: teoretic, multicooker-ul Tefal Cook4Me are 4 moduri de gatire:

1. fierbere la cca 75 de grade (posare)
2. fierbere inabusita la cca 90 de grade ("simmer")
3. rumenire (cca 160 de grade)
4. gatire la presiune

In mai 2022 am achizitionat un astfel de aparat, si a devenit destul de repede evident ca fierberea inabusita nu functioneaza corespunzator (aplicatii: scaderea lichidelor, gemuri, orez cu lapte). Aparatul nu era capabil sa aduca temperatura lichidului la nivelul specificat in manual.

In iunie am restituit produsul vanzatorului si am achizitionat imediat altul. Al doilea avea aceiasi problema, astfel incat, pentru a elimina orice neintelegere din partea mea, l-am trimis in service. Dupa doua saptamani a venit constatarea - produs nereparabil. Am solicitat inlocuirea.

Al treilea produs a fost livrat acum o saptamana si are aceiasi problema. Il voi trimite si pe acesta in service.

Intrebare pentru utilizatori: va merge fierberea inabusita ? Respectiv, la 90 de grade, ar trebui ca apa sa faca mici bule.
In termeni de retete, va iese orezul cu lapte? Mie imi iese o zeama de lapte cu orez incomplet facut.

Daca va merge, cand ati achizitionat produsul ?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.tefal.ro...lapte/r/1652503

Aici vad ca zice sa gatesti orezul la presiune si apoi sa adaugi laptele si sa lasi la inabusit (simmer = clocotit incet de fapt).

#3
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

 AlexEn, on 11 iulie 2022 - 12:52, said:

https://www.tefal.ro...lapte/r/1652503

Aici vad ca zice sa gatesti orezul la presiune si apoi sa adaugi laptele si sa lasi la inabusit (simmer = clocotit incet de fapt).

Corect. Am urmat reteta. Presiunea merge, simmer-ul nu.
Apreciez feedback-ul, insa ai produsul ?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am produsul dar nu asta era ideea.
Daca esti deja la al 3-lea produs cu aceeasi problema s-ar putea sa nu mai fie de la produs.

#5
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

 AlexEn, on 11 iulie 2022 - 13:06, said:

Nu am produsul dar nu asta era ideea.
Daca esti deja la al 3-lea produs cu aceeasi problema s-ar putea sa nu mai fie de la produs.

Ce e neclar din paragraful:

Quote

In iunie am restituit produsul vanzatorului si am achizitionat imediat altul. Al doilea avea aceiasi problema, astfel incat, pentru a elimina orice neintelegere din partea mea, l-am trimis in service. Dupa doua saptamani a venit constatarea - produs nereparabil. Am solicitat inlocuirea.
?
Ca sa fie si mai clar, produsul 2 a ramas in service.

#6
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Ma indoiesc ca cei de la service s-au stresat prea tare sa testeze/repare ceva. Am trei multicookere Tefal (dar nu modelul indicat), si la toate se poate face orice, cu minim de efort. Sculele acestea sunt o minunatie, cauta retete pe net sau cele din manual, cu programele indicate sau cele DYI.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Multicookerul asta de care zici pare o jucarie.
Mergi pe unul adevarat.
https://www.emag.ro/...u/pd/D2NK1SMBM/

Sau minim cu functie de oala sub presiune, daca nu vrei si grill.

#8
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

 nick_blaster, on 11 iulie 2022 - 13:59, said:

Ma indoiesc ca cei de la service s-au stresat prea tare sa testeze/repare ceva. Am trei multicookere Tefal (dar nu modelul indicat), si la toate se poate face orice, cu minim de efort. Sculele acestea sunt o minunatie, cauta retete pe net sau cele din manual, cu programele indicate sau cele DYI.

Prin urmare:

1. nu ai produsul asta, insa alea trei pe care le ai merg ok
2. cei de la service sunt lenesi

Iti dai seama cat ma ajuta asta ?

Ca sa intelegi mai bine: cele 4 moduri de gatit indicate de mine sunt singurele pe care le stie aparatul. Nu exista optiuni de tipul "plus 10 grade, ca asa mi se pare mie si se poate regla". In cazul meu, dupa 20 de minute de tinut apa la "simmer", poti baga degetul in ea.

Gatitul la presiune merge. Retetele care presupun doar rumenire si gatit la presiune merg (pilaful iese f bune, cu efort minim)

Programele care prespupun fierbere (inabusita / lenta) nu merg, pentru ca aparatul nu poate sa ajunga si sa mentina temperatura aia. De exemplu orezul cu lapte - daca temperatura e prea mica, orezul nu se leaga cu laptele iar daca temperatura e prea mare, laptele da in foc / face bulbuci si mizerie. Orice reteta care are nevoie de o fierbere inabusita, in cazu meu, nu poate fi dusa la capat.

 maccip, on 11 iulie 2022 - 14:17, said:

Multicookerul asta de care zici pare o jucarie.
Mergi pe unul adevarat.
https://www.emag.ro/...u/pd/D2NK1SMBM/

Sau minim cu functie de oala sub presiune, daca nu vrei si grill.

Nu este o optiune.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai n-o fi o optiune, insa daca ai avut mai multe si n-ai fost multumit de niciunul, trebuie sa-ti reasezi optiunile.
Ia Crockpot. Il am si pe asta, insa dupa ce am cumparat Ninja, sta cam degeaba. E insa foarte bun, nu mi-a facut nicio figura.

Sau poate gresesti tu ceva. Orezul cu lapte mi se pare ceva basic. Face nevasta-mea la copii foarte des. Nu cred ca foloseste presiune, insa nu sunt 100% sigur.

#10
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ceri sa ti se restituie banii si-ti cumperi un aparat compatibil cu utilizatorul.

#11
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

 maccip, on 11 iulie 2022 - 14:24, said:

Pai n-o fi o optiune, insa daca ai avut mai multe si n-ai fost multumit de niciunul, trebuie sa-ti reasezi optiunile.
Ia Crockpot. Il am si pe asta, insa dupa ce am cumparat Ninja, sta cam degeaba. E insa foarte bun, nu mi-a facut nicio figura.

Sau poate gresesti tu ceva. Orezul cu lapte mi se pare ceva basic. Face nevasta-mea la copii foarte des. Nu cred ca foloseste presiune, insa nu sunt 100% sigur.

M-am dus pe Tefal:
1. pentru ca are un sistem de afisare a retelor si a timpilor de gatire. Retetele nu sunt prea reprezentative pentru bucataria locala, insa timpii de gatire sunt f. utili
2. are retea de service si gasesti relativ usor consumabile de schimb

Ninja are un scor dublu. Daca banii nu ar reprezenta o problema, as lua un Instant Pot, pentru ca are cuva de otel si se spala la MSV.

La al doilea produs, m-am gandit ca PEBCAK - de aia l-am trimis in service. Service-ul mi-a dat dreptate.

Teoretic, Tefalul prepara reteta de orez cu lapte astfel: 1) apa si orez la presiune, 2) se adauga lapte si se fierbe inabusit pana il absoarbe orezul. 1 merge, 2 nu (ramane o zeama de lapte cu orez). Dupa 20 de minute de "fierbere inabusita" in Tefal, am pus amestecul intr-o oala si l-am fiert inabusit pe aragaz (si a iesit).

Am ajuns sa verific Tefal-ul cu un termometru. Programul care ar trebui sa duca apa la 90 de grade nu trece de 75.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Retetele sunt aceleasi la toate cookerele, daca au functiile respective. Si oricum, trebuie ajustat timpul. Ca nu pui niciodata cantitatea aia si nu-ti place neaparat cum gateste bucataria anglosaxofona.
Cel mai bun cooker e ala caruia poti sa-i reglezi manual temperatura.
Nevasta-mea face la Ninja retetele de le facea la Crockpot fara nicio problema.
Mi-a dat si carte de retete la Ninja, dar cel mai util e tabelul(orientativ) cu timpii de preparare pentru diverse chestii (legume, carne, cartofi, etc..) Ma refer la timpii de preparare pe noile functii (grill, air-fry, steam-grill, etc). Functiile vechi nu s-au modificat, insa la asta ai posibilitatea de a regla temperatura pe mai multe programe. La crockpot aveai doar in trepte (Low, Medium, High, etc..)
Foarte utila functia asta manuala. Programele alea dedicate pentru orez, pui,peste, porc etc sunt niste vrajeli. Butoane in plus degeaba.
La fel si la grillul Tefal. Il folosim doar pe manual. Programele lui fac totul mai crud. Adica weldonul il face cel mult medium. La fel si la legume, peste, etc.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 maccip, on 11 iulie 2022 - 15:07, said:

Cel mai bun cooker e ala caruia poti sa-i reglezi manual temperatura.
De acord. Ar trebui sa aibe precizie minim +/- 1 grad cu afisaj digital al temperaturii si pret de oala electrica, nu de avion.

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Temperatura nu are cum sa aiba precizia asta. Aceasta precizie se poate atinge la echilibru termic, nu intr-o oala unde senzorul nici macar nu e pus il continutul oalei.
Precizie de 1 grad e de fapt foarte ridicata oricum, destul de dificil de atins si la echilibru termic.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 citro, on 11 iulie 2022 - 14:50, said:

Teoretic, Tefalul prepara reteta de orez cu lapte astfel: 1) apa si orez la presiune, 2) se adauga lapte si se fierbe inabusit pana il absoarbe orezul. 1 merge, 2 nu (ramane o zeama de lapte cu orez). Dupa 20 de minute de "fierbere inabusita" in Tefal, am pus amestecul intr-o oala si l-am fiert inabusit pe aragaz (si a iesit).
20 de minute de la adaugarea laptelui ?

 citro, on 11 iulie 2022 - 14:50, said:

Am ajuns sa verific Tefal-ul cu un termometru. Programul care ar trebui sa duca apa la 90 de grade nu trece de 75.
Cata apa si cat ai asteptat ?

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
.

Edited by Fane, 11 July 2022 - 18:11.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 maccip, on 11 iulie 2022 - 14:17, said:

Multicookerul asta de care zici pare o jucarie.
E multi țepper nu multi cooker :)

#18
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

 pasilla, on 11 iulie 2022 - 16:06, said:

20 de minute de la adaugarea laptelui ?


Cata apa si cat ai asteptat ?

1. 20 de minute in plus fata de fierberea cuprinsa in programul cooker-ului (10 minute pentru portia minima). Laptele a fost adaugat la temperatura camerei.

2. 4-5 cani de apa (cca 1L), timp de 20 de minute. Ar fi trebuit sa ajunga pe la 90 de grade, dar nu a trecut de 75 (a atins 75 cam in 5 minute si acolo s-a oprit). Programul de fierbere la 75 de grade tot pe acolo ajunge. La mana apa se simte la fel de calda (neplacut de fierbinte, dar nu te opareste daca tii degetul cateva secunde). Programul de "rumenire" duce apa in clocot puternic.

La primele doua aparate am verificat ambele lucruri. La al treilea am testat doar capacitatea de a incalzi apa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate