Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Anvelope all season

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Adrian8891

Adrian8891

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2022
Bună ziua!
Mă puteti lămuri, va rog frumos, in legătură cu anvelopele all season.

Am citit pe net ca daca circuli pe timp de iarna cu anvelopele all season, risti sa primesti amenda, dar pe site la RAR scrie ca anvelopele all season inca se mai pot utiliza si pe timp de iarna.

Se mai pot folosi anvelopele all season pe timp de iarna?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
daca ajungi sa-ti iei informatiile din stirile din Romania, mai ales de pe siteurile alea care spun ”nu o sa-ti vina sa crezi, 1 miliard de oameni nu o sa mai circule”.
aici ai dezmintirea de la RAR, oficiala: https://www.rarom.ro/?p=11930

iar parera mea este ca mai ales la iernile care le avem, eu recomand all season, fiindca efectiv sunt mai bune atat la aderenta cat si la franare in 99% din timp, in 90% din tara. Ba chiar as pune ca anvelopele de iarna sunt periculoase, fiindca si le pun oamenii pe masini, sunt temperaturi ridicate, carosabil curat, sa zicem in Martie si uite asa apar accidente, ca se opreste ala cu 10 metrii mai incolo.
In ultima vreme vad porsche-uri cu dalea chinezesti, Audi S4 cu chinezesti si de iarna. mai bine ar lua un all season mai de calitate si ar fi ok. efectiv oamenii aia isi risca viata si risca viata altora. Daca as trai intr-o zona montana cum e Brasovul de exemplu, as lua dedicate de iarna, ca na, acolo chiar ninge. daca vrei comparatii intre ele, ai pe tyrereviews atat testele lor cat si testele altora.

Edited by bobitad, 02 July 2022 - 18:17.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
https://www.rarom.ro/?p=11930

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Un set de anvelope ieftine de vara = 200 pe anvelopa.
Un set de anvelope ieftine de iarna = 200 pe anvelopa.

Un set the anvelope din TOP 3 All Season = 400 pe anvelopa.

#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,618
  • Înscris: 01.09.2006

 Adrian8891, on 02 iulie 2022 - 14:57, said:

Am citit pe net ca daca circuli pe timp de iarna cu anvelopele all season, risti sa primesti amenda, dar pe site la RAR scrie ca anvelopele all season inca se mai pot utiliza si pe timp de iarna.
Pai si daca din aceste 2 surse ("de pe net" si de la RAR) nu ai reusit sa iti dai seama care e adevarul, cu ce te-ar ajuta inca o opinie "de pe net" de ai ajuns sa intrebi pe un forum?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai bine seturi dedicate vara iarna

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Adrian8891, on 02 iulie 2022 - 14:57, said:

Bună ziua!
Mă puteti lămuri, va rog frumos, in legătură cu anvelopele all season.

Am citit pe net ca daca circuli pe timp de iarna cu anvelopele all season, risti sa primesti amenda, dar pe site la RAR scrie ca anvelopele all season inca se mai pot utiliza si pe timp de iarna.
Este o minciuna.
Atat timp cat acele anvelope all season au pe ele inscriptiile M+S, sau M/S, sau / si acel fulg de nea, sunt acceptate ca anvelope de iarna.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
daca nu stai in varf de munte unde ai nevoie de anvelope de iarna bune, si nu ai cine stie ce masina super sport si iti place sa mergi la extrem, all season sunt perfecte. doar ia  unele de calitate. scapi de multe batai de cap.

#9
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
All Season si nu mai schimbi seturile de cauciucuri de doua ori pe an cu pericolul sa-ti strice senzorii sau janta, si nu mai platesti hotelul.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ontopic, legea cere marcaj M+S. Marcaj prezent pe 99.9% dintre anvelopele A/S.

Offtopic, daca mergi foarte putin si mai mult in oras de iti crapa cauciucurile inainte sa le tocesti
sau mergi foarte mult si ai lua la fiecare inceput de iarna gume noi, se potrivesc perfect A/S.

Merg si in alte scenarii dar ori nu castigi mare lucru ori mai mult pierzi decat castigi. Si nu ma refer in primul rand la bani.

Dau si eu comanda azi de un set A/S care cel mai probabil vor ajunge la remat odata cu masina :)

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAdrian8891, on 02 iulie 2022 - 14:57, said:

Se mai pot folosi anvelopele all season pe timp de iarna?


Tu ti-ai facut cont pe SoftPedia doar ca sa intrebi stupizenia asta ? Scuze, dar mi se pare cam tras de par....

Si da, raspunsul este Da.

#12
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,101
  • Înscris: 29.01.2008
Pe mașina fiului meu am Debica Navigator 3.Sunt ok și la 10 grade, și la 30. Pentru iarnă au și inscripția M+S cerută de RAR (care înseamnă că producătorul afirmă că e corespunzătoare în condiții de iarnă) și simbolul cu muntele și fulgul (adică a fost testată și corespunde în condițiile de iarnă).

Edited by alin2pas, 04 July 2022 - 20:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate