Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Pompa fântână alimentata cu panouri fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015
Vă salut.
Se dă: fântână cu luciu de apa la adâncimea de ceva 6-7 m, debit modest. Am nevoie ca din această fântână să scot apa cu o pompa alimentată cu panouri fotovoltaice, apa pe care sa o mut într-o baltă din care voi iriga o dată la 2 zile cu o motopompa de putere și debit adecvată.
Întrebarea mea este: de ce echipamente am nevoie? Cât mai simplu, cât mai ieftin, să facă treabă. 🙂
Mulțumesc anticipat.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.google.c...mpa fotovoltaic

#3
Calin1987

Calin1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 10.02.2015

View Postarg, on 29 iunie 2022 - 18:37, said:


Mulțumesc pentru ajutor, dar eu voiam să știu mai multe detalii: dacă ați folosit, dacă trebuie sa fiu atent la anumite componente, dacă merită să iau o firmă în defavoarea alteia, dacă merită să fac un efort pentru un echipament anume, etc.

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,347
  • Înscris: 30.11.2005
Reluati problema  aici :
https://forum.softpe...668-casa-verde/

Ce  pompa electrica aveti sau  intentionati sa  folositi (caracteristici  complete) . De  aici  se  pleaca  cu  calculul . Caci daca  pompa  este  de 1-1.5 kW , va  trebui  un  sistem  care sa  sustina pe  iesire  minim 3kW . Costa , binisor.
Dar in   sectiunea  din  linkul de mai sus , sunt userii  care  chiar 'jongleaza' cu  ele ...  Posted Image

Edited by scub, 29 June 2022 - 20:51.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Iata aici un kit cu putere de 3 Kva: https://pedavo.ro/pr...BCABEgIDb_D_BwE

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Postscub, on 29 iunie 2022 - 20:51, said:

Caci daca  pompa  este  de 1-1.5 kW , va  trebui  un  sistem  care sa  sustina pe  iesire  minim 3kW.

Eu ma folosesc de o pompa de 550W, adancime puţ 10 metri, debit cam 3 mc/h. Pentru cata gradina am eu (400 mp) este suficient... Dar sunt interesat si eu sa o alimentez de la panouri...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate