Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Diferența calității a combustibilului — Europa <-> România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
benzina Rompetrol/95 octane/serpentine/rampe/Romania/ viteza 2-3/~6000 - 8500rpm sustinut -> nici o transpiratie

benzina Total sau Eni/95 octane/serpentine/rampe/sudul Frantei/viteza 2-3/~6000 - 8500rpm sustinut -> fluctuatii ~300 rpm, in reprize. zona costiera, umiditate mare ce se acumuleaza in tancuri. pret France-like. calitate? who gives a sore fuck!

Albany/State of Georgia/91 octane, echivalent cu 95 octane Europe/65 mile/h/automata - pare-brise, masina, tremura cu frisoane.

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Masutatsu-Oyama, on 28 iunie 2022 - 16:15, said:

benzina Rompetrol/95 octane/serpentine/rampe/Romania/ viteza 2-3/~6000 - 8500rpm sustinut -> nici o transpiratie

benzina Total sau Eni/95 octane/serpentine/rampe/sudul Frantei/viteza 2-3/~6000 - 8500rpm sustinut -> fluctuatii ~300 rpm, in reprize. zona costiera, umiditate mare ce se acumuleaza in tancuri. pret France-like. calitate? who gives a sore fuck!

Albany/State of Georgia/91 octane, echivalent cu 95 octane Europe/65 mile/h/automata - pare-brise, masina, tremura cu frisoane.


Asta-i ca si cand ai spune ceva de genul: Am fost in Romania in aprilie, a fost bine, cand am fost in Franta in iulie am transpirat ca naiba iar in SUA in decembrie am inghetat.

#21
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
alimentat astazi in France/zona Biarritz/statie Total/95 octane. deja la ~5000 rpm motorul “muge” nenatural. trist, aveam senzatia ca condensarea prezenta in anumite benzine, in Europa, este de buna calitate. m-am inselat.

#22
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 giuliani, on 28 iunie 2022 - 13:11, said:




Da, probabil in Romania s-a inventat o noua unitate de masura a volumului insa din lipsa de inspiratie se numeste tot litru :) Asa, cam ca dolarul american si ala canadian.
Teoria conspiratiei depaseste orice imaginatie la noi in tara.
Se cheama furt la pompa, Romania n-a inventat asta, dar cred ca poate scoate brevet ca n-a scos nimeni pana acum.
Dar e ok cat timp nu-i poti dovedi.
Eu i-am dovedit o data la Luk acu vreo 3 ani, am ridicat furtunu fara sa alimentez si hatz...a sarit la 1 leu si ceva asa "gratis". N-am alimentat, am pus furtunu inapoi si m-am dus la casa, si-o cerut scuze aia ca cica se poate intampla de la caldura...era cald, dar nu mai cald decat la alte benzinarii...


#23
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 Masutatsu-Oyama, on 13 iulie 2022 - 14:42, said:

alimentat astazi in France/zona Biarritz/statie Total/95 octane. deja la ~5000 rpm motorul “muge” nenatural.


alimentat pe teritoriul spaniol, inland: ~40L/~52L tank. “muget” disparut.

#24
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

 Trexman, on 28 iunie 2022 - 10:48, said:


Sursa de care mă voi folosi este de pe site-ul mihaivasilescublog.ro ( [b][url="https://mihaivasilescublog.ro/"]

Ce îl califică pe acel individ să facă analize ?

I am citit și eu niste articole, e un trăncănitor(blogger) de duzină, luăm lumină de la el acum ?

Altă greutate ar fi avut informația de la un Titi Aur, de exemplu.

Sau, mai simplu, colectarea de eșantioane din diverse stații din toate țările și testarea lor Intr un laborator autorizat.

Nu e rocket science, testarea cifrei octanice/cetanice e ceva banal.

Personal, cred că mănâncă rahat și caută vizualizări.
Am băgat motorină pe unde am apucat, prin toată Europa și nu am simțit diferență.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,533
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă ar fi reale aceste diferențe, cu siguranță am vedea și buletine de analize care să arate acest lucru. Pentru că nu-u ceva greu de făcut și cu siguranță ar avea audienta serioasa orice blogger care ar putea demonstra asta.

#26
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu poate cineva sa schimbe titlul topicului ca sa para ca-i scris in limba romana?

#27
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
alimentat astazi in area Huelva/Spania/Oceanul Atlantic. motorul “urla” precum un leu in rut.
m-am obisnuit. probabil si motorul.

Edited by Masutatsu-Oyama, 15 July 2022 - 15:37.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 Octavian___, on 13 iulie 2022 - 16:17, said:


Se cheama furt la pompa, Romania n-a inventat asta, dar cred ca poate scoate brevet ca n-a scos nimeni pana acum.
Dar e ok cat timp nu-i poti dovedi.
Eu i-am dovedit o data la Luk acu vreo 3 ani, am ridicat furtunu fara sa alimentez si hatz...a sarit la 1 leu si ceva asa "gratis". N-am alimentat, am pus furtunu inapoi si m-am dus la casa, si-o cerut scuze aia ca cica se poate intampla de la caldura...era cald, dar nu mai cald decat la alte benzinarii...
mai erau taximetre la care sarea pretul cand semnaliza soferul, sau cand schimba postul de radio ori umbla la volum. Alta preocupare n-avea taximetristul decat sa piscălească la radio, de parca era MC/DJ de meserie nu sa invarta de covrig.

Edited by tfmercedez, 16 July 2022 - 15:15.


#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Dacă nu a luat și un tomberon de benzina acasă, degeaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate