Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Comedia religiei

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
769 replies to this topic

#757
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Ăsta da proroc! I-a zis Duhul sfânt: Claudiu, pleacă acasă în momentul ăsta!

Posted Image

E în dulap! Du-te acum!

#758
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Am sa incerc sa sterg linkul, cu ajutorul unui moderator, fiindca imi pare rau de baiatul din dulap. Poate s-a si pocait de-atunci. Cel care filmeaza si se aude reprezenta tragicomicul situatiei. Preacurviile au loc tot timpul - si nu ma refer la cele din Biserica penticostala. Personajele ca cel ce filmeaza sunt rare. Sper, in naivitatea mea.

#759
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Am editat.

Și bine ai făcut că ai cerut! :thumbup:

#760
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Nu-ti mai multumesc ca as exagera cu ele.Posted Image

#761
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

View Postheartu, on 24 iunie 2023 - 12:55, said:

Această scenă este opera unor antisemiți, care prin dialoguri și dramatism manipulează marea majoritate a spectatorilor neinstruiți și novici în problemele religioase și spirituale, întorcându-i împotriva Creatorului...

Datele prezentate sunt incomplete și scoase din context, amăgitoare și incitante...

Finalul însă este "magistral", de ce i-a părăsit Iehova pe evrei... păi e simplu, pentru că a făcut un alt legământ cu un alt popor (sau neamurile)... nu?! Posted Image..
Da, putem sa fim de acord cu acest argument.

Nu e nici o problema, pune-le in context si arata ca sunt folosite in mod tendentios.

Prezinta versetul biblic in care YHWH face aceasta afirmatie sau o face printr-un prooroc al sau.

#762
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Era o afirmație sarcastică, ce legământ să facă YHVH cu neamurile?! :facepalm:

#763
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajheartu, pe 21 februarie 2024 - 23:27, a scris:

Era o afirmație sarcastică, ce legământ să facă YHVH cu neamurile?! Posted image
isus evreul le-a spus "vi se va lasa casa pustie" . . . .   iar in al doilea razboi mondial cand nazistii i-au macelarit, a aratat clar ca Dumezeu le-a dat cu "flit".
Legamantul e al lui Dumnezeu, cu orice fiinta omeneasca de pe pamant, si cine o crede va fi mantuit.
Stiu ca tu nu crezi in mantuirea prin credinta. Dar asta e o alta problema a celui ce se bizuie pe sine, ca va fi mantuit prin pazirea legii.

Edited by Paco_ste1, 22 February 2024 - 09:43.


#764
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 Paco_ste1, on 22 februarie 2024 - 09:42, said:

a) isus evreul le-a spus "vi se va lasa casa pustie" . . . .  

b) iar in al doilea razboi mondial cand nazistii i-au macelarit, a aratat clar ca Dumezeu le-a dat cu "flit".

c) Legamantul e al lui Dumnezeu, cu orice fiinta omeneasca de pe pamant, si cine o crede va fi mantuit.

d) Stiu ca tu nu crezi in mantuirea prin credinta. Dar asta e o alta problema a celui ce se bizuie pe sine, ca va fi mantuit prin pazirea legii.

a) Isus galileanul a zis multe, unele l-au contrazis pe Dumnezeul VT, altele nu s-au împlinit...

b) Păi evreii au mai fost "măcelăriți" de-a lungul istoriei, de egipteni, asirieni, babilonieni, romani etc... dar asta nu înseamnă că Iehova a rupt legământul cu ei, pur și simplu au fost pedepse din partea Celui Sfânt, nu poți fi într-un legământ cu Cel Sfânt și să-ți faci de cap cu idolii neamurilor... vezi Ieremia 31, cu cine face Iehova noul legământ...

c) Unde scrie?! Că în Biblie doar de Israel dau...

d) Nu există "mântuire prin credință", o prostie mai mare ca asta nu am auzit... așa ceva n-o să vezi scris în VT...

#765
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-7eee5f9caa70fa5c7b7ae2e94690d8ab-lq - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#766
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
NTR:
Luca 20:
Pilda viticultorilor
(Mt. 21:33-46; Mc. 12:1-12)
9 Apoi a început să spună poporului următoarea pildă:
‒ Un om a plantat o vie, a arendat-o unor viticultori și a plecat într-o călătorie pentru un timp îndelungat. 10 La vremea potrivită a trimis un sclav la viticultori, ca să-i dea din rodul viei.
Viticultorii însă l-au bătut și l-au trimis înapoi cu mâinile goale. 11 Stăpânul a trimis un alt sclav, dar și pe acela l-au bătut și, după ce l-au umilit, l-au trimis înapoi cu mâinile goale. 12 A mai trimis un al treilea, dar și pe acesta l-au rănit și l-au alungat.
13 Atunci stăpânul viei a zis: „Ce să fac? Îl voi trimite pe fiul meu preaiubit. Poate că pe acesta îl vor respecta!“. 14 Dar viticultorii, când l-au văzut, și-au zis unii altora: „Acesta este moștenitorul! Să-l omorâm, pentru ca moștenirea să fie a noastră!“. 15 Și l-au scos afară din vie și l-au omorât.
Așadar, ce le va face stăpânul viei? 16 El va veni și-i va nimici pe viticultorii aceia, iar via o va da altora.
Când au auzit ei aceste cuvinte, au zis:
‒ Să nu se întâmple așa!
17 Dar El, uitându-Se la ei, a zis:
‒ Atunci ce înseamnă cuvântul acesta care a fost scris:
„Piatra pe care au respins-o zidarii
a devenit Piatra din capul unghiului“?
18 Oricine cade peste piatra aceea va fi zdrobit, iar pe acela peste care cade ea, îl va spulbera.
19 Chiar în ceasul acela, cărturarii și conducătorii preoților au căutat să pună mâna pe El, dar le-a fost frică de popor. Căci știau că împotriva lor spusese această pildă.


Un foarte probabil dialog:

ISUS: Așadar, ce le va face stăpânul viei? El va veni și-i va nimici pe viticultorii aceia, iar via o va da altora.
FARISEII: Să nu se întâmple așa!
ISUS: Ce să nu se întâmple așa? :dontgetit:
FARISEII: Ce ai zis Tu, cu viticultorii aceia și cu via
ISUS: De ce? V-ați speriat? De ce v-ați speriat?
FARISEII: Noi prefigurăm în parabola Ta pe viticultorii aceia! Posted image
ISUS: N-am zis asta. De ce vă grăbiți cu concluziile? Lăsați-mă să termin de spus parabola... Chiar vreți să prefigurați pe acei viticultori hoți și criminali? Bine, atunci sunteți voi acei viticultori! Dacă asta vreți...:habarnam:

#767
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajheartu, pe 22 februarie 2024 - 22:21, a scris:

a) Isus galileanul a zis multe, unele l-au contrazis pe Dumnezeul VT, altele nu s-au împlinit...

b) Păi evreii au mai fost "măcelăriți" de-a lungul istoriei, de egipteni, asirieni, babilonieni, romani etc... dar asta nu înseamnă că Iehova a rupt legământul cu ei, pur și simplu au fost pedepse din partea Celui Sfânt, nu poți fi într-un legământ cu Cel Sfânt și să-ți faci de cap cu idolii neamurilor... vezi Ieremia 31, cu cine face Iehova noul legământ...

c) Unde scrie?! Că în Biblie doar de Israel dau...

d) Nu există "mântuire prin credință", o prostie mai mare ca asta nu am auzit... așa ceva n-o să vezi scris în VT...
a)  asa o fi dar ce a spus important s-a consemnat. Eu nu stiu la ce te referi cand zici ca l-a contrazis pe dumnezeul din VT.

b)Tu asa zici ca pedepseste pe Dumnezeu ? Poate ne zici si pentru care motiv i-a dat pe mana nazistilor.

c) Zice clar ca face un legamant. Tu trebuie sa intelegi ca legamantul e doar cu persoane, cu fiecare persoana pamanteasca.
Stiu ca tu nu crezi asta,

d) In VT spune despre credinta. Altfel nu l-ai crede nici pe Moise cand spune "Dumnezeu va va ridica dintre fratii vostrii un profet ca mine ".
E prin credinta ce spune Moise.
Dar nu intelegi nici ce inseamna mantuire prin credinta. Eu sunt convins ca nu intelegi nici termenul mantuire.

Edited by Paco_ste1, 03 March 2024 - 18:15.


#768
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/3WJcZ1j/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A trebuit ca Isus să-l apuce pe Petru, care striga disperat: ”Doamne, salvează-mă”...
Petru se îneca...:ermm:...

Dar...
Iată-l în altă situație, pe același Petru, executând un plonjon în mare:

[ https://i.ibb.co/5YcbmS5/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

hmmm.... aici Petru nu mai era în pericol de înec, dimpotrivă, se aruncă în mare, fără probleme....

Păi dacă sari din barcă în mare ca să înoți până la mal, înseamnă că știi bine să înoți!

[ https://media2.giphy.com/media/v1.Y2lkPTc5MGI3NjExcjA3anF6ZzQzdmEycnF1azNsYWI1bGk0dzM5Nnh6bjduamJybWg2YyZlcD12MV9pbnRlcm5hbF9naWZfYnlfaWQmY3Q9Zw/07rPXFYQCxhs0ESJUf/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

”Doamne salvează-mă”...:unsure:...
Păi, înțeleg că nu mai poți merge pe mare, dar nici să înoți nu mai știi?

#769
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
E o diferență între a înota și a merge pe apă, când mergi pe apă și te scufunzi dintr-o dată, uiți de înot... :)

#770
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Probabil că vorbești din experiență...:unsure:...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate