Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Comedia religiei

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
769 replies to this topic

#37
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Excluzand faptul ca religia indeamna la bunatate, e cea mai odioasa crima din istoria omenirii cel mai odios regim.

#38
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 25 iunie 2022 - 11:46, said:

Oamenii religioși nu sunt retardați, doar că au fost îndoctrinați, de asta se comportă irațional și cred lucruri absurde.
Mai ales adepții ateismului și evoluționismului.
Ăștia ajung să creadă că viața a apărut dintr-o ciorbă de pietre care s-a gătit singură iar omul a evoluat dintr-un animal ciudat inventat de niște șarlatani.

Însă asta e trist, nu amuzant! :nonobad:

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostConstantinDriga, on 25 iunie 2022 - 11:09, said:


Inca o data, daca tu atata ai inteles din Jurnalul fericirii.. este clar, nu este de tine. :) Poate ar fi mai bine sa citesti alte carti, cele de filosofie te depasesc. :)

#40
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,473
  • Înscris: 19.03.2022

View Postsandel1, on 25 iunie 2022 - 11:16, said:

Eu sunt unul dintre ei, și este foarte bine. La fel și la deces, aleg cuptorul cu ochii închiși. Posted Image
Era ceva daca alegeai sa intri in cuptorul incins cat esti in viata. Asa sa alegi ca dupa ce nu esti in viata inseamna igienizare.
Nici eu nu as suporta sa iti puta hoitul si sa poluezi panza freatica . Posted Image

Am stat odata de vorba cu un tanar ateu, tanar in sensul ca era sub 50 ani, albise de tot in cap, si imi spunea ca are o frica teribila de vesnicia mortii, si asta i-a scos peri albi.
Ei bine eu am aproape 55 ani si am foarte putine fire albe. Speranta in divinitate e miraculoasa pentru linistea sufleteasca. Posted Image

#41
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 25 iunie 2022 - 11:50, said:

Mai ales adepții ateismului și evoluționismului.
Ăștia ajung să creadă că viața a apărut dintr-o ciorbă de pietre care s-a gătit singură iar omul a evoluat dintr-un animal ciudat inventat de niște șarlatani.
Însă asta e trist, nu amuzant! Posted Image
Ție îți vine să crezi că mai există oameni care cred că trăim într-o lume bântuită de draci invizibili? Știu că pare ceva rupt din evul mediu, dar e adevărat.

View PostPaco_ste1, on 25 iunie 2022 - 11:54, said:

Am stat odata de vorba cu un tanar ateu, tanar in sensul ca era sub 50 ani, albise de tot in cap, si imi spunea ca are o frica teribila de vesnicia mortii, si asta i-a scos peri albi.
Ei bine eu am aproape 55 ani si am foarte putine fire albe. Speranta in divinitate e miraculoasa pentru linistea sufleteasca. Posted Image
Trebuie să aleg între lobotomie și păr alb? Cred că știu ce aleg. :lol:

Edited by horny_hornet, 25 June 2022 - 12:00.


#42
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 25 iunie 2022 - 11:50, said:

Mai ales adepții ateismului și evoluționismului.
Ăștia ajung să creadă că viața a apărut dintr-o ciorbă de pietre care s-a gătit singură iar omul a evoluat dintr-un animal ciudat inventat de niște șarlatani.

Însă asta e trist, nu amuzant! Posted Image
Lasa ca nici cu basmul vostru nu imi e rusine. Adica pe Adam il face din noroi si sufla peste si prinde viata. Hai sa fim seriosi. Sa nu mai vorbim cum a facut-o pe Eva. Ce nu o mai gasit noroi? O trebuit sa ii ia chipurile o coasta lui Adam? Ia facut operatie, sau pur si simplu ia rupt-o? Asta-i poveste? Si Ion Creanga o scris basme mai cu sens.

#43
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 25 iunie 2022 - 12:03, said:

Ție îți vine să crezi că mai există oameni care cred că trăim într-o lume bântuită de draci invizibili?
Cel mai trist mi se pare că încă mai există oameni care cred că pe vremuri au fost niște... animăluțe ciudate și diforme.
Pe care nimeni nu le-a văzut niciodată și nu nici există nicio dovadă că ar fi existat pe acest pământ.  

Mda, interesante credințe mai pot avea unii... Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 25 June 2022 - 12:09.


#44
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostPaco_ste1, on 25 iunie 2022 - 11:54, said:

Era ceva daca alegeai sa intri in cuptorul incins cat esti in viata. Asa sa alegi ca dupa ce nu esti in viata inseamna igienizare.
Nici eu nu as suporta sa iti puta hoitul si sa poluezi panza freatica . Posted Image

Am stat odata de vorba cu un tanar ateu, tanar in sensul ca era sub 50 ani, albise de tot in cap, si imi spunea ca are o frica teribila de vesnicia mortii, si asta i-a scos peri albi.
Ei bine eu am aproape 55 ani si am foarte putine fire albe. Speranta in divinitate e miraculoasa pentru linistea sufleteasca. Posted Image
Chiar serios?

View PostSfantul Jakob, on 25 iunie 2022 - 12:08, said:

Cel mai trist mi se pare că încă mai există oameni care cred că pe vremuri au fost niște... animăluțe ciudate și diforme.
Pe care nimeni nu le-a văzut niciodată și nu nici există nicio dovadă că ar fi existat pe acest pământ.  

Mda, interesante credințe mai pot avea unii... Posted Image
Istoria voastra ii la fel

#45
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnico99900, on 25 iunie 2022 - 12:13, said:

Istoria voastra ii la fel
Ce-ți scapă ție e că broscologiștii atei pretind că basmele lor sunt... științifice.
Pe când dincoace e vorba de credință.

#46
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 25 iunie 2022 - 12:20, said:

Ce-ți scapă ție e că broscologiștii atei pretind că basmele lor sunt... științifice.
Pe când dincoace e vorba de credință.
ADN-ul și fosilele ne arată tot ce e nevoie să știm. E de-a dreptul amuzant că credincioșii cred că din Adam și Eva au apărut albii, negrii, mongoloizii, pigmeii și toți ceilalți, fără evoluție. E ca gluma aia: cel mai mare miracol al lui Isus e să fie un bărbat alb în orientul mijlociu.

#47
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 25 iunie 2022 - 12:30, said:

ADN-ul și fosilele ne arată tot ce e nevoie să știm.
Doar disperarea poate genera astfel de reacții! Posted Image

Oamenii normali au nevoie să cerceteze mult mai multe. Totul.

#48
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am un câine care are 5 degete la picioarele din spate. Chiar și atât ar trebui să-i pună pe gânduri pe pupătorii de oase putrezite.

#49
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
religia a fost creata de profitori, pentru a domina masele de oameni, religie care a ramas la bazele dominatiei si a terorii pana a expirat. acum e doar o forma de intretinere a sperantei sufletesti.

#50
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzyppster, on 25 iunie 2022 - 13:22, said:

religia a fost creata de profitori, pentru a domina masele de oameni
Știm că aceasta este definiția standard cu care șarlatanii încearcă să îndoctrineze guguștiucii.
Dar avem oare un cât de palid motiv să credem că în ea ar fi măcar și o fărâmă de adevăr?

#51
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View PostSfantul Jakob, on 25 iunie 2022 - 13:08, said:

Doar disperarea poate genera astfel de reacții! Posted Image

Oamenii normali au nevoie să cerceteze mult mai multe. Totul.
"Crede și nu cerceta" Hai că ți-am dat la temelie.Posted Image

#52
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 25 iunie 2022 - 12:20, said:


Ce-ți scapă ție e că broscologiștii atei pretind că basmele lor sunt... științifice.
Pe când dincoace e vorba de credință.
Ce-ți scăpa ție @penticostale îi că viața mea nu depinde de broscologi (cum zici tu ,în cazul meu). Mi-e pur și simplu indiferent cum a apărut viața pe pământ.

#53
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View PostConstantinDriga, on 25 iunie 2022 - 11:23, said:

Cam greu de subminat ceva ce exista de peste 5000 de ani. Nici un imperiu nu s-a apropiat de varsta asta. Dar... succes.

Iar omenirea de cand exista? Dar Pamantul? Universul?
Aia 5 mii ai vostri par cam ridicoli, ce zici?
Succes?

View PostPaco_ste1, on 25 iunie 2022 - 11:54, said:

Ei bine eu am aproape 55 ani si am foarte putine fire albe. Speranta in divinitate e miraculoasa pentru linistea sufleteasca. Posted Image

Eu de cand ma stiu mi se rupe de divinitate, rad si fac bancuri de d-zeu si gizas si ii dispretuiesc sincer pe "credinciosi".
Si am mai multi ani ca tine si n-am nici un fir alb.
Explica asta!

#54
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnico99900, on 25 iunie 2022 - 13:55, said:

Mi-e pur și simplu indiferent cum a apărut viața pe pământ.
O, asta nu este o abordare științifică, Nico!
Nu trebuie să te lași pe tânjală și biruit de nepăsare și indiferență!

Ține-te strâns de îndemnul biblic - Cercetați toate lucrurile! 1 Tesaloniceni 5:21

View Postdanaciu, on 25 iunie 2022 - 14:09, said:

Aia 5 mii ai vostri par cam ridicoli, ce zici?
ăia 5 mii de catraliarde de ani ai voștri par puțin cam mai dihai! :yes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate