Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Masina adusa de samsar, fara numere. Cum sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Salut,
Incerc sa expun problema cat mai scurt. Sotia vrea o masina mica second, buget 5000 EUR, an 2010 sau mai noua, cu anumite criterii de ale ei, si nu sunt prea multe oferte pe piata care sa se incadreze.

Am gasit una pe Autovit relativ aproape de noi (~30 km), ne-am dus s-o vedem, omul e samsar bineinteles, masina e proaspat adusa de afara - Austria, daca conteaza - si nu are nici un fel de numere, deci tot ce am putut face sa dam cateva ture in curtea unde isi stocheaza masinile. Omul zice ca nu vrea sa scoata numere rosii ca il costa mult asigurarea.

Masina pare OK asa, dar eu as vrea s-o verific inainte sa cumparam ceva, ca asa mi se pare normal.
Ideal la un service, tester, ridicat pe stand, tot ce trebe, si mers pe drum cu ea.

Momentan optiunile mele sunt asa, din cate inteleg:
- sa iau un mecanic cu mine la fata locului, sa puna un tester, sa asculte motorul, sa se uite la ce se poate, dar posibiltate de ridicat sa vada pe sub ea nu este acolo.
- sa platesc platforma din banii mei s-o duc la un service, sa presupunem ca samsarul ar fi de acord. Eu stau in Cluj si as aduce-o in service aici, distanta ar fi vreo 60 km dus-intors (sau sa zicem numai 30 daca cumpar masina si n-o mai duc inapoi). Nici cu optiunea asta, nici cu prima, n-am cum sa merg cu ea legal pe un drum.
- platesc eu primul set de numere rosii si asigurare pe o luna (vreo 5-600 RON?) testez masina pe drum, o duc la verificari pe roti, dar daca ceva nu-i ok, teapa, am facut un cadou la samsar.
- ii zic ca fara sa incercam masina pe drum nu putem merge mai departe. Daca scoate numere rosii bine, daca nu, hai pa. Eu tind catre asta, dar nevasta e disperata sa aiba odata masina.

Cum se procedeaza in cazurile astea? Plus ca era stirea asta la un moment dat: https://www.kanald.r...-decis-20175663
iar asta din cum mi-a explicat pasii a zis ca eu ma duc la RAR, de fapt eu ma ocup de tot. Mai e legal asa? Incearca el o smechereala? Sau, in articol zice de firme, el daca e samsar pe persoana fizica, nu se aplica?

Multumesc anticipat de sfaturi. Scuze daca am pus intrebari prostesti, n-am mai cumparat masina adusa de afara, nici de la samsari.

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Mai, nu s-au terminat masinile din tara asta.
Eu nu as cumpara masina "adusa" fara RAR.
Mai cautati.

#3
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Majoritatea samsarilor iti vor face contract intre tine si austriac, german, etc,adica va semna in fals. Daca e vreo problema... adio masina, adio bani. Risti?

#4
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Am mai auzit de treaba asta, deci asta-i smecheria? El de fapt nu va exista in acte. Iar eu voi avea niste acte din care ar iesi ca eu personal am cumparat masina in Austria?

#5
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Nu e nicio smechereala. Probabil in contract figureaza austriacul si samsarul, tu va trebui sa faci contract intre tine si samsar. Daca masina e in regula si samsarul are toate actele (contract cu austriacul, CI austriac, talonul austriac) si te hotaresti sa cumperi masina, va trebui sa te duci tu cu ea la RAR sa faci inspectia tehnica si CI-ul romanesc. Acum depinde de situatie, dar la unele RAR-uri timpul de asteptare pentru aceasta operatiune poate fi si de citeva luni.
Bineinteles exista riscul ca masina sa fie furata si sa descopere la RAR. In aceast situatie e bine sa ai doi-trei amici care frecventeaza des gym-ul. Daca samsarul n-are contract cu autriacul recomand sa nu te bagi.

Edited by fezo, 20 June 2022 - 20:52.


#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
nu poti vinde pe persoana fizica sute de masini, ca vine fiscul, iti zice ca faci comert si te pune sa platesti taxe.
asa, masina e cumparata de tine direct de la austriac, el nu e implicat deloc.

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 katti, on 20 iunie 2022 - 20:26, said:

Salut,
Incerc sa expun problema cat mai scurt. Sotia vrea o masina mica second, buget 5000 EUR, an 2010 sau mai noua, cu anumite criterii de ale ei, si nu sunt prea multe oferte pe piata care sa se incadreze.

Am gasit una pe Autovit relativ aproape de noi (~30 km), ne-am dus s-o vedem, omul e samsar bineinteles, masina e proaspat adusa de afara - Austria, daca conteaza - si nu are nici un fel de numere, deci tot ce am putut face sa dam cateva ture in curtea unde isi stocheaza masinile. Omul zice ca nu vrea sa scoata numere rosii ca il costa mult asigurarea.

Masina pare OK asa, dar eu as vrea s-o verific inainte sa cumparam ceva, ca asa mi se pare normal.
Ideal la un service, tester, ridicat pe stand, tot ce trebe, si mers pe drum cu ea.

Momentan optiunile mele sunt asa, din cate inteleg:
- sa iau un mecanic cu mine la fata locului, sa puna un tester, sa asculte motorul, sa se uite la ce se poate, dar posibiltate de ridicat sa vada pe sub ea nu este acolo.
- sa platesc platforma din banii mei s-o duc la un service, sa presupunem ca samsarul ar fi de acord. Eu stau in Cluj si as aduce-o in service aici, distanta ar fi vreo 60 km dus-intors (sau sa zicem numai 30 daca cumpar masina si n-o mai duc inapoi). Nici cu optiunea asta, nici cu prima, n-am cum sa merg cu ea legal pe un drum.
- platesc eu primul set de numere rosii si asigurare pe o luna (vreo 5-600 RON?) testez masina pe drum, o duc la verificari pe roti, dar daca ceva nu-i ok, teapa, am facut un cadou la samsar.
- ii zic ca fara sa incercam masina pe drum nu putem merge mai departe. Daca scoate numere rosii bine, daca nu, hai pa. Eu tind catre asta, dar nevasta e disperata sa aiba odata masina.

Cum se procedeaza in cazurile astea? Plus ca era stirea asta la un moment dat: https://www.kanald.r...-decis-20175663
iar asta din cum mi-a explicat pasii a zis ca eu ma duc la RAR, de fapt eu ma ocup de tot. Mai e legal asa? Incearca el o smechereala? Sau, in articol zice de firme, el daca e samsar pe persoana fizica, nu se aplica?

Multumesc anticipat de sfaturi. Scuze daca am pus intrebari prostesti, n-am mai cumparat masina adusa de afara, nici de la samsari.

tldr. nevasta e problema din ce ai spus. rezolva asta prima oara.

#8
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

 fezo, on 20 iunie 2022 - 20:47, said:

Nu e nicio smechereala. Probabil in contract figureaza austriacul si samsarul, tu va trebui sa faci contract intre tine si samsar. Daca masina e in regula si samsarul are toate actele (contract cu austriacul, CI austriac, talonul austriac) si te hotaresti sa cumperi masina, va trebui sa te duci tu cu ea la RAR sa faci inspectia tehnica si CI-ul romanesc. Acum depinde de situatie, dar la unele RAR-uri timpul de asteptare pentru aceasta operatiune poate fi si de citeva luni.
Bineinteles exista riscul ca masina sa fie furata si sa descopere la RAR. In aceast situatie e bine sa ai doi-trei amici care frecventeaza des gym-ul
Ca sa o vanda unui român, samsarul ar trebui sa o inscrie la taxe si impozite si apoi sa scoata certificat fiscal. Cum, mai toti sunt panarame de oameni, asa ceva nu se intâmpla decat f rar.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu stiu de ce iti bati capul. Lasa sotia sa isi rezolve singura "criteriile".

Edited by pasilla, 20 June 2022 - 21:04.


#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
E usor de zis, greu de facut :)
Adica ciorba calda e cel mai nesemnificativ lucru pe care-l va pierde, zic...

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
intreaba-l cum faceti cu fiscalul. daca iti spune ca iti da pe numele lui (in fine, ca merge cu tine la taxe si impozite pt avizare), mergi mai departe. daca o da la intors, inchide telefonul si cauta altceva.

#12
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Daca nu are RAR pot fi "n" motive pentru care sa nu-l iei niciodata si ramai cu o bucata de fier...

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce fiscal?
Va face un contract fals intre austriac si coleg, cum fac toti samsarii de altfel, si s-a ferit de orice obligatie de orice fel.
De cele mai multe ori nu sunt probleme. Dar uneori sunt. Si cand sunt, sunt mari. Furt, frauda asigurari si asa mai departe. E drept ca si masina e relativ ieftina si nu sunt "sanse" prea mari de chestii din astea dar nù stii niciodata.

Cred ca cel mai usor iti faci o idee despre situatie daca mai are si alte masini si daca si alea sunt tot asa sau nu. Daca restul au nr rosii, uita de masina asta.

Edited by underb, 20 June 2022 - 21:34.


#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

 katti, on 20 iunie 2022 - 20:26, said:

- ii zic ca fara sa incercam masina pe drum nu putem merge mai departe. Daca scoate numere rosii bine, daca nu, hai pa. Eu tind catre asta, dar nevasta e disperata sa aiba odata masina.
Asta e varianta castigatoare... calmeaza nevasta ca are nevoie de rabdare sau buget mai mare :-)

Intreaba-l pe samsar daca nu are numere de Probe. Daca e samsar mare o sa aiba; asa poti sa iesi pe drum cu orice masina si o testezi. Sau sa ti-o transporte - ca doar are platforma 100% - si ii platesti carburantul pana la service-ul tau. Intreaba-l de acte si specifica-i ca tu nu vrei sa faci fals si sa "cumperi" masina de la austriac. Daca da din colt in colt (gen "boss lasa ca facem sa fie bine...") lasa-l in pace si cauta mai departe!

#15
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 foxbat, on 20 iunie 2022 - 20:50, said:

tldr. nevasta e problema din ce ai spus. rezolva asta prima oara.

 pasilla, on 20 iunie 2022 - 21:04, said:

Nu stiu de ce iti bati capul. Lasa sotia sa isi rezolve singura "criteriile".

Speram la raspunsuri mai constructive totusi :P
Ideea ca ea sa aiba masina ei nu e rea, ca n-as mai fi eu taximetristul familiei. Ea nu vrea sa conduca masina mea, si sincer, sunt de acord.
Acuma criteriile sunt: masina mica de oras, cu 4 usi (pentru copii), automata neaparat, eu am mai zis sa fie pe benzina, preferabil euro5, de aici si criteriul cu anul. Nu cred ca e ceva extrem. Daca se poate, sa nu fie neagra. Cam atat. Vrea prea mult pentru 5K? Nu cred. Eu doar incerc sa ajut sa nu cumpere vreo prostie. Acuma o sa mai pun criteriul ca nu ne bagam la samsari dubiosi si mai cautam.

Masina in cauza e o Corsa D din 2011, 1.2 easytronik, 140K la bord, eu zic ca-s probabil reali.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 katti, on 20 iunie 2022 - 21:49, said:

Acuma o sa mai pun criteriul ca nu ne bagam la samsari dubiosi si mai cautam.
Decizie buna, daca e luata de comun acord.

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

 strongsss, on 20 iunie 2022 - 20:49, said:

nu poti vinde pe persoana fizica sute de masini, ca vine fiscul, iti zice ca faci comert si te pune sa platesti taxe.
asa, masina e cumparata de tine direct de la austriac, el nu e implicat deloc.
Se poate ca samsarul sa nu fie implicat? Din moment ce a plecat cu masina din Austria, inseamna ca exista un contract pe numele lui, nu? Mai departe acest contract va fi "uitat"?

#18
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 underb, on 20 iunie 2022 - 21:33, said:

Cred ca cel mai usor iti faci o idee despre situatie daca mai are si alte masini si daca si alea sunt tot asa sau nu. Daca restul au nr rosii, uita de masina asta.

Nu avea nici o masina numar pe ea din curtea aia, si erau vreo 10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate