Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Nelamurire numar carte funciara

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011
Buna seara,

Am achizitionat un teren anul trecut, am primit de la fostul proprietar o copie dupa cartea funciara inainte sa finalizam tranzactia, am verificat originalitatea la un notar,verificat terenul cu un cadastrist, mi-a trimis poze din satelit cu terenul in cauza si datorita formei iregulate a terenului nu exista nici o indoiala in mintea mea ca acela este. L-am verificat si pe eterea inainte sa il cumpar, am vazut clar nr de carte funciara ca este corect. Am finalizat tranzactia si am inregistrat CV la primarie.

In seara aceasta, curios fiind de terenul de langa mine cat de mare este, am intrat pe eterra si am introdus nr cartii funciare. Nu a generat nici un rezultat. Am zis ok, site de rahat, neupdatat, hai ca il caut manual pe harta. Am gasit terenul meu si constat ca are un alt nr de carte funciara. Dau sa comand online cartea funciara, imi cere numar cadastral. Am doar nr. de carte funciara care mi-l arata eterra nu si numarul cadastral sa finalizez comanda. Al meu de pe fosta carte funciara nu este in sistem si nu pot efectua tranzactia online.

Intreb acuma, mi sa vandut un alt teren decat ce am vazut la fata locului sau s-a schimbat nr. cartii funciare in momentul in care am efectuat tranzactia? Nu gasesc nici pe internet informatii despre acest lucru.

O sa merg cat pot de urgent la un cadastrist sa verific dar am nevoie de un raspuns de la voi pana ajung la un cadastrist sa ma pot calma un pic.

Multumesc anticipat

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,949
  • Înscris: 15.04.2019
Cel putin pentru Bucuresti se poate depune online o Cerere privind identificarea numărului de carte funciară și a numărului cadastral/topografic al/ale imobilului/imobilelor după numele/denumirea proprietarului: https://ocpib.ro/formulare/
Nu stiu daca e valabil si pentru terenuri.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Exista un numar de  Carte Funciara in format vechi si unul in format nou. Dar cand e cazul se cam precizeaza amandoua. Cand ai cumparat, de la notar ar fi trebuit sa primesti si o incheiere de la OCPI (nu odata cu contractul ci putin mai tarziu, dupa ce se intabuleaza tranzactia) si un extras de informare cu noua situatie; acolo, daca e cazul, sunt trecute ambele numere. Pe Imobile eTerra apare doar cel nou.

Pentru a cere extras de informare online, treci acel numar (nou) de Carte Funciara si la ‘Numar CF’ si la ‘Numar cadastral’. Daca CF e mai recenta, extrasul ar trebui sa contina si schita terenului cu coordonatele punctelor de contur. CF deschise suficient de demult nu contin.

Pe Imobile eTerra clic-ul pe terenuri sa iti afiseze informatiile merge prost. Ca browser foloseste doar Chrome acutalizat la zi. Tin minte ca in Firefox dupa ce faceam scroll/zoom pe harta nu mai identifica parcelele corect. Si indiferent de browser, daca dai clic pe o zona care nu are CF in format electronic (fara acel galben de deasupra) iti afiseaza aiurea informatii de la alta parcela, cea pe care ai dat clic inainte.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
LE: Am incercat chiar acum si vad ca Imobile eTerra functioneaza ceva mai bine in Firefox si se incurca mult mai des in Chrome. Deci invers decat tineam minte. Oricum, nu prea inspira incredere.

#5
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.10.2017
Daca in zona s-au facut lucrari pentru cadastru sistematic atunci din aceasta cauza s-a schimbat nr imobilului/ cartii funciare. Altfel, nu prea se poate schimba nr de carte funciara. In general, nr de carte funciara si nr cadastral ar trebui sa fie identice. Un inginer autorizat va poate lamuri, el avand acces si la istoricul cartii funciare in sistemul eterra.

Edited by realwalle, 20 June 2022 - 07:01.


#6
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011
Update: Am fost la un burou de cadastru si am scos un extras de carte funciara. S-a modificat numarul cartii funciare datorita finalizarii inregistrarii sistematice. A fost doamna draguta si mi-a printat si o poza din satelit cu terenul sa nu existe niciun dubiu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate