Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Motorina Bulgaria vs Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postreborn_21, on 19 iunie 2022 - 23:58, said:

La un drum de Bulgaria, in 2012, am scos cam 4,8 cu 1.9 TDI fara sa fac nimic special. Ori in Ro nu am cum sa scot consum asa de mic, fara sa ma straduies sa obtin asa ceva.

Iti zic eu ce ai facut special in Bulgaria... cam ce fac toti romanii cand ies din tara: ai respectat limitele de viteza.
De aia consum mai bun, ca nu ai rupt cu 100 in localitate si 150 in afara ca in Romania unde nu exista politie. Nici accelerari bruste la semafoare, nici plecari cu scart...

#20
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Postioppo, on 20 iunie 2022 - 08:34, said:

Iti zic eu ce ai facut special in Bulgaria... cam ce fac toti romanii cand ies din tara: ai respectat limitele de viteza.
De aia consum mai bun, ca nu ai rupt cu 100 in localitate si 150 in afara ca in Romania unde nu exista politie. Nici accelerari bruste la semafoare, nici plecari cu scart...
cum ai ajuns la concluzia ca are relevanta cum a mers el prin bulgaria? el a facut plinul cand a intrat in Romania

#21
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postioppo, on 20 iunie 2022 - 08:34, said:

Iti zic eu ce ai facut special in Bulgaria... cam ce fac toti romanii cand ies din tara: ai respectat limitele de viteza.
De aia consum mai bun, ca nu ai rupt cu 100 in localitate si 150 in afara ca in Romania unde nu exista politie. Nici accelerari bruste la semafoare, nici plecari cu scart...
Si ai respectat limitele de viteza,linia continua,etc,de frica amenzilor la bulgari,nu din corectitudine...

#22
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
si eu care ma chinui sa tin consumul in 8.5 la benzinar.
ON Topic..si daca ai anvelopele mai dezumflate o sa ti consume mai mult.. si daca directia vantului este invers directiei tale de inaintare..si bineinteles..respectarea limitelor de viteza la vecini..influenteaza toate astea consumul. Oricum...la 6-7 litri diferenta la atatia km..nici nu mi as bate capul.

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMelteanu, on 20 iunie 2022 - 09:16, said:

Si ai respectat limitele de viteza,linia continua,etc,de frica amenzilor la bulgari,nu din corectitudine...

La bulgari era miere cu politistii, asta in 2014.
Mergea sa-i manjesti cu €20 la viteza.
De cand am revenit in tara (anul trecut), n-am mai intercat

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrealnick, on 20 iunie 2022 - 09:36, said:

si eu care ma chinui sa tin consumul in 8.5 la benzinar.
Asa e, daca e benzinar mare e normal, daca e benzinar modern in 3 cillindri si nu freci AC-ul o sa vezi ca ajungi la 6l fara efort prea mare si mergand in tempomat cu 130.

#25
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postandreic, on 20 iunie 2022 - 09:48, said:

Asa e, daca e benzinar mare e normal, daca e benzinar modern in 3 cillindri si nu freci AC-ul o sa vezi ca ajungi la 6l fara efort prea mare si mergand in tempomat cu 130.
Pe care autostrazi mergi cu tempomat la 130 cind toti ne taram pe nationale si in orase,ca asta avem?

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
A1 de ex asa merg la tara de regula, nu merg vinerea ca e nebunie, de obicei sambata cand e relativ lejer.

Edited by andreic, 20 June 2022 - 09:53.


#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postandreic, on 20 iunie 2022 - 09:52, said:

A1 de ex asa merg la tara de regula, nu merg vinerea ca e nebunie, de obicei sambata cand e relativ lejer.
Simbata e odata pe saptamina barbate.Ce e relevant,odata pe saptamina sau de mai multe ori sau chiar zilnic?

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Asta e altceva, daca faci zilnic normal ca o sa ai parte si de aglomeratii, eu merg ocazional cu familia nu-mi place sa stau tot timpul pe drumuri.

#29
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

View Postandreic, on 20 iunie 2022 - 09:48, said:

Asa e, daca e benzinar mare e normal, daca e benzinar modern in 3 cillindri si nu freci AC-ul o sa vezi ca ajungi la 6l fara efort prea mare si mergand in tempomat cu 130.
Pe autostrada la 110/h as putea obtine un 6.5 - 7 in conditii ideale. Dar cand faci 900 km intr o zi..il dai naibii de consum si pui tempomatul la 139 Kmh acolo unde se poate. Teoretic si a mea in treapta 6 la 80 la ora consuma 5.5 ..dar stric turbina Posted Image

#30
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postioppo, on 20 iunie 2022 - 08:34, said:

Iti zic eu ce ai facut special in Bulgaria...

Pai nu m-am grabit deloc, ca aveam timp suficient ca sa ajung la hotel, iar pe drum am cam fost singur si am cam mers constant cu 80-90km/h. Nu prea pot spune ca am respectat peste tot limitele de viteza, dar nici nu am am ajuns la 100km/h. Sate nu au prea fost, pe traseul ales de mine, asa ca aproape tot drumul l-am facut cu o viteza constanta si relativ mica, ca nu ma incurcat nimeni.
In Ro de cum ai intrat, dai de nebunie: aglomeratie mare, soferi nervosi si/sau grabiti, slalomuri si depasiri si te trezesti ca intri si tu in "ritm" cu traficul si te comporti la fel. Cam greu sa mergi incet si relaxat cind toata "coloana" merge tare.

#31
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postrobert23mg, on 20 iunie 2022 - 09:13, said:

cum ai ajuns la concluzia ca are relevanta cum a mers el prin bulgaria? el a facut plinul cand a intrat in Romania

Mai citeste o data ce a scris - la ce am dat eu reply. Hai ca nu e greu.

#32
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postreborn_21, on 20 iunie 2022 - 10:25, said:

Pai nu m-am grabit deloc, ca aveam timp suficient ca sa ajung la hotel, iar pe drum am cam fost singur si am cam mers constant cu 80-90km/h. Nu prea pot spune ca am respectat peste tot limitele de viteza, dar nici nu am am ajuns la 100km/h. Sate nu au prea fost, pe traseul ales de mine, asa ca aproape tot drumul l-am facut cu o viteza constanta si relativ mica, ca nu ma incurcat nimeni.
In Ro de cum ai intrat, dai de nebunie: aglomeratie mare, soferi nervosi si/sau grabiti, slalomuri si depasiri si te trezesti ca intri si tu in "ritm" cu traficul si te comporti la fel. Cam greu sa mergi incet si relaxat cind toata "coloana" merge tare.
Pai aia e capcana,ca faci ce fac toti romanii,disperi in trafic.Si acea disperare se vede in consumuri,uzuri,stress,etc...

#33
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postrealnick, on 20 iunie 2022 - 10:09, said:

.... Teoretic si a mea in treapta 6 la 80 la ora consuma 5.5 ..dar stric turbina Posted Image

Mult domnu', mult. :D

Luna asta nevasta-mea a atins de nevoie recordul ei personal (ca a uitat sa bage motorina) si de la Cimpeni la Alba venind constat cu 60km/h a scos consum de 3,4

#34
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

View Postreborn_21, on 20 iunie 2022 - 10:32, said:

Mult domnu', mult. Posted Image

Luna asta nevasta-mea a atins de nevoie recordul ei personal (ca a uitat sa bage motorina) si de la Cimpeni la Alba venind constat cu 60km/h a scos consum de 3,4
mi s -a intamplat si mie o data..cam de la Cernavoda la Ovidiu..am mers aplecat spre volan ca la bicicleta :)) . Oricum...cred ca rezerva rezervorului are necesar pentru 60-70 km mers normal.(gen 3-5L) in afara localitatii

#35
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Am scos si eu acu vreo 2 luni pe traseul Suceava - Bucuresti 4,5l/100.
Duster 1.5Dci, 120 afara, 90 in localiate, dar cu un MARE vant din spate.

#36
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
Toate mașinile de clasă mica și medie scot consum bun la drum întins dacă merg cu sub 100 kmh. Iar în ziua de azi și benzinarele scot consumuri foarte apropiate de diesel, maxim 1 litru diferență păstrând vitezele legale.
Diesel-ul deja nu mai rentează la mașinile mici. Un motor de un litru cu turbină, scoate consumuri aproape la fel ca unul diesel la drum lung, iar în oraș dacă beneficiază de start stop, va face consumuri bune și acolo. Nu de proști au scos unii producători motoarele diesel de pe mașinile mici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate