Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cand renuntam la dumnezeu sa-l ierte?

  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Prin toate tarile vestice prin care m-am perindat, la mort se spune doar condoleante, "putere familiei" si alte chestii lipsite de misticism.

Nu e nimeni cu dumnezu in gura, nici sa-l ierte, nici sa-l odihneasca, nici odihna vesnica, pentru ca ce sa vezi, mortul nu mai exista, deci nu are ce sa mai odihneasca, etc.

Daca procentul de atei este in crestere vertiginoasa in Romania iar cel de religiosi este in picaj, de ce mai folosim sintagme dumnezeiesti? Doar ca sa la mentinem puterea la pramatii gen Daniel si Teodosie?

Edited by abac, 18 June 2022 - 16:29.


#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Mare.mare grija.nu e gluma cu majuscula.
Dumnezeu sa te lumineze.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 abac, on 18 iunie 2022 - 16:29, said:


Doar ca sa la mentinem puterea la pramatii gen Daniel si Teodosie?
Ai un pic de răbdare...

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 abac, on 18 iunie 2022 - 16:29, said:

Prin toate tarile vestice prin care m-am perindat, la mort se spune doar condoleante, "putere familiei" si alte chestii lipsite…
Nu-i cultura locului, alea sunt țări protestante sau catolice, nu ortodoxe.
Acolo nu se spunea așa nici acum 100 de ani…

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 abac, on 18 iunie 2022 - 16:29, said:

Prin toate tarile vestice prin care m-am perindat, la mort se spune doar condoleante, "putere familiei" si alte chestii lipsite de misticism.
Nu e nimeni cu dumnezu in gura,

tocmai pentru ca la ei , neexistind o ..."religie nationala" ca la loi, ci mai multe, ca sa nu interfereze cu cutumele respectivelor confesiuni, evita trimiterea la cele sfinte ... probabil, este o presupunere bazata strict pe logica, nicidecum pe cunoasterea situatiei "din tari straine" ;)

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Renunti cand vrei. Nu te obliga nimeni.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Din același motiv pentru care ne ducem cu toții cel puțin de 3 ori în viață la biserică - botez(uri), cununii, înmormântări. Inerție, presiunea exercitată de colectivitate. În general de bătrâni - care încearcă să-și "aranjeze" viitorul - și alte persoane mai... labile intelectual. Am văzut multe migrări către biserică ale cunoscuților pe măsura înaintarii in varsta. Nu-i înțelepțire, e frică. Puțini scapă de asta.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bre, dar ce treabă are topicul cu aria asta?  Posted Image

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
N-a inteles. este In memoriam "Dumnezeu sa-l ierte". a fost o expresie buna, dar nu mai este printre noi....

#10
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Dar de ce sa renuntam nene? Doar ca sa facem loc pramatiilor new age?


Gen postul e naspa, poftim am inventat veganismul.
Mataniile o prostie, uite yogaa.
Rugaciune nuuu, uite puterea meditatiei.
Asa a vrut Dumnezeu ca stie mai bine.... nuuu, adevarata e puterea gandirii pozitive.

Practic, doar repackaging.


Si daca tot suntem la capitolul acesta. Un om care a facut toate relele din lume. Nu merita si o rasplata pe masura?
In timp ce unul care a indurat multe nedreptati, nu ar merita tihna macar pe lumea cealalta?



E un mod de a ne aminti reciproc sa nu exageram cu nedreptatile. Si nu vad nimic rau in asta.
Indiferent daca crezi in viata de apoi, sau nu.

#11
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
E doar o chestiune culturală; oamenii folosesc expresiile alea din inerție. Nu putem măsura credința cuiva în baza unor expresii care, până la urmă, au o conotație simbolică.
Biserica, pe de altă parte, la nivel instituțional, oricum are putere, aproape oriunde în lume. Capii bisericii nu sunt altceva decât tot...oameni.

Edited by glassofwine, 18 June 2022 - 17:04.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Te convertesti la islam
Dupa aia poti sa spui - ALLAH sa-l ierte
Case closed Posted Image

#13
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
un moderator connoisseur ar trebui sa puna capat aberatiilor debitate mai sus, respectivul minte precum respira. toate Natiunile crestine Mediteraneene/Nord-Mediteraneene folosesc curent astfel de expresii, respectiv Portughezi, Spanioli, Italieni si Francezi iar prin Natiuni Mediteraneene/Nord-Mediteraneene inteleg neamurile care au adus cutitul, lingura si furculita in mlastinile din Nord.

deci, la care anume “Vest” face referire respectivul? chiftelele ikea?

#14
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Oare cand o sa renuntam sa mai remodelam LUMEA? Ca de incercat tot incercati dar de iesit se vede cu ochiul liber ce VA IESE! Si avem o tara decenta cu oameni decenti, Si am ramas si fara oameni, si fara tara, si FARA DECENTA si fara Dumnezeu!

#15
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
@abac Poate mai studiezi să înveți ce înseamnă o sintagmă.
În rest pentru populația noastră românească numai de bine, probabil nu vor deveni niciodată un POPOR, uită-te la catolicii maghiari dacă te interesează. Sunt la ani-lumină civilizație de noi. A rămas totul curat după pelerinajul a 350 000 oameni. Nu vreau să mă gândesc dacă ar fi fost românii mei acolo!

Attached Files



#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Da, dar avem ...popi.  pqwbfddcgghhhj

 P-I-G, on 18 iunie 2022 - 17:05, said:

Oare cand o sa renuntam sa mai remodelam LUMEA? Ca de incercat tot incercati dar de iesit se vede cu ochiul liber ce VA IESE! Si avem o tara decenta cu oameni decenti, Si am ramas si fara oameni, si fara tara, si FARA DECENTA si fara Dumnezeu!


#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Sidorin, on 18 iunie 2022 - 17:10, said:

@abac Poate mai studiezi să înveți ce înseamnă o sintagmă.
În rest pentru populația noastră românească numai de bine, probabil nu vor deveni niciodată un POPOR, uită-te la catolicii maghiari dacă te interesează. Sunt la ani-lumină civilizație de noi. A rămas totul curat după pelerinajul a 350 000 oameni.
Dă-mi voie să Posted Image

Edited by ericmario, 18 June 2022 - 17:14.


#18
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Îți dau voie Erich, dar lucrurile ăstea rămîn! Să știi că m-am certat cu colegii maghiari atunci când noi am fost nedreptățiți!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate