Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cadrul legal in care poti lucra pentru o companie din alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Cristi1d0

Cristi1d0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.12.2013
Din punct de vedere legal cum poti lucra din Romania pentru o firma din strainatate?

Din cate inteleg se poate doar ca si contractor, deci PFA sau SRL. Gresesc?

Daca astea sunt singurele doua optiuni, PFA chiar e o optiune? Pare un pic la limita, adica nu duce destul de mult a activitate dependenta?

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,601
  • Înscris: 13.03.2005
Cine te oprește să mai tai, din când în când, câte o factura și la alta firmă, să nu apară  activitate dependenta?

PFA este o opțiune.

#3
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Eu am facut un pfa cu norma si e ok. Dar sumele care le incasez depasesc cu mult norma stabilita pe codul caen, si mi-e frica sa nu ma trezesc ca bugetake astia pe cap anul viitor sa imi ceara bani pe sumele reale.

Edited by krtyna, 18 June 2022 - 15:31.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Cristi1d0, on 18 iunie 2022 - 13:35, said:

.... PFA chiar e o optiune? Pare un pic la limita, adica nu duce destul de mult a activitate dependenta?

pai...e activitate dependenta sau nu?
gasesti in codul fiscal conditiile pentru activitate dependenta, ar trebui sa fie usor sa-ti dai seama daca te incadrezi sau nu.


@krtyna: ce inseamna "depasesc cu mult"?
limita pentru 2022 este de 492.040 lei (peste suma asta esti obligat sa treci la impozitare in sistem real)

#5
Cristi1d0

Cristi1d0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.12.2013

 wertyck, on 18 iunie 2022 - 15:29, said:

Cine te oprește să mai tai, din când în când, câte o factura și la alta firmă, să nu apară  activitate dependenta?

PFA este o opțiune.

Si asta e o optiune, dar trebuie gasita firma aia si taiat factura aia cu un motiv pana la urma, nu? Adica daca ma iau astia la verificat chiar trebuie sa existe un serviciu prestat, ca doar n-am taiat factura aia pe ochi frumosi. La prima vedere, si ideea de microintreprindere pare OK din punct de vedere taxe.

 krtyna, on 18 iunie 2022 - 15:30, said:

Eu am facut un pfa cu norma si e ok. Dar sumele care le incasez depasesc cu mult norma stabilita pe codul caen, si mi-e frica sa nu ma trezesc ca bugetake astia pe cap anul viitor sa imi ceara bani pe sumele reale.

Eu inteleg ca daca in anul curent depasesti acel venit maxim, de anul viitor esti incadrat la sistem real.

 _Smiley_, on 18 iunie 2022 - 15:57, said:

pai...e activitate dependenta sau nu?
gasesti in codul fiscal conditiile pentru activitate dependenta, ar trebui sa fie usor sa-ti dai seama daca te incadrezi sau nu.

Pai daca ne uitam aici http://www.aiconsult...-codului-fiscal

Quote

a) Beneficiarul de venit se află într-o relaţie de subordonare faţă de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit şi respectă condiţiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuţiile ce îi revin şi modul de îndeplinire a acestora, locul desfăşurării activităţii, programul de lucru.

Asta deja pare putin la limita. Ai niste atributii si la respecti? Ai. Le indeplinesti intr-un mod anume? Probabil ca da, ca firma aia pentru care esti contractor o sa aiba niste standarde, proceduri, etc. Locul din care desfasori activitatea si programul de lucru sunt, intr-adevar, la latitudinea ta.

Quote

b) În prestarea activităţii, beneficiarul de venit foloseşte exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spaţii cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecţie, unelte de muncă sau altele asemenea şi contribuie cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu.

Si aici e un pic de gray area. Mai ales daca firma respectiva iti ofera, sa zicem, niste device-uri (laptop, telefon de munca, etc). Sigur, e doar partial indeplinit criteriul, dar depinde cum te uiti la problema.

Edited by Cristi1d0, 18 June 2022 - 16:03.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Nu cred ca poate pretinde ANAF ca ai o activitate dependenta cand clientul e o firma straina! E cu totul alta situatie decat cand clientul e o firma romaneasca ... faptul ca nu te angajezi la o firma straina nu aduce pagube (incasari mai mici) statului roman (dimpotriva, macar incaseaza taxe pe PFA), pe cand faptul ca nu te angajezi la o firma romaneasca si lucrezi pe PFA aduce incasari mai mici statului roman.

Nu vad nici o problema in a lucra ca si PFA/micro pentru un client strain ... pentru statul roman e export si aduce beneficii la buget. Chestia cu dependenta a fost inventata in special pentru IT, unde in loc sa se plateasca salarii mari se alegea varianta PFA.

Edited by utopium, 18 June 2022 - 16:36.


#7
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,457
  • Înscris: 15.11.2003
Eu platesc 1% pe venit folosind SRL unde m-am angajat cu ce salariu am vrut eu si platesc taxele aferente
Asa beneficiezi si de pensie, sanatate, etc
Apoi 5% la dividende cand ai nevoie de banii din profit sifaci bilant intermediar (nu neaparat sf anului)
Dezavantaj : te costa contabilul niste bani, nu multi comparand cu cat faci lucrand doar cu straini

Edited by radu103, 18 June 2022 - 16:40.


#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,892
  • Înscris: 14.08.2007
Stiu, si eu am lucrat asa, dar nu lucram pentru Romania ... deci nu o faceam ca sa evit o angajare cu taxe mai mari.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Cristi1d0, on 18 iunie 2022 - 16:03, said:

Pai daca ne uitam aici .....

mda. ti se spune sa cauti ceva in codul fiscal, asa ca gasesti un site obscur (si, cred eu, cu informatii vechi si depasite) si te bazezi pe el :))

Anaf-ul are pe site ultima versiune a codului fiscal ( https://static.anaf....11022020.htm#A7 ), care spune asa:

Quote

3. activitate independentă - orice activitate desfășurată de către o persoană fizică în scopul obținerii de venituri, care îndeplinește cel puțin 4 dintre următoarele criterii:
3.1. persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului și a modului de desfășurare a activității, precum și a programului de lucru;
3.2. persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea pentru mai mulți clienți;
3.3. riscurile inerente activității sunt asumate de către persoana fizică ce desfășoară activitatea;
3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfășoară;
3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacității intelectuale și/sau a prestației fizice a acesteia, în funcție de specificul activității;
3.6. persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare și supraveghere a profesiei desfășurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea și exercitarea profesiei respective;
3.7. persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terțe persoane în condițiile legii;
ar trebui sa poti sa-ti dai seama daca te incadrezi la "activitate dependenta" sau nu

oricum, din ce inteleg eu, problema ta e ca stii ca va fi o activitate dependenta, dar ai vrea sa nu fie incadrata asa. in cazul asta, o problema este faptul ca periodic autoritatile mai restring un pic plasa, asa ca nu ai nici o garantie ca peste 1 an o sa te mai incadrezi la activitate independenta sau nu, din moment ce tu desfasori o activitate dependenta.

#10
Cristi1d0

Cristi1d0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.12.2013

 _Smiley_, on 18 iunie 2022 - 16:50, said:

mda. ti se spune sa cauti ceva in codul fiscal, asa ca gasesti un site obscur (si, cred eu, cu informatii vechi si depasite) si te bazezi pe el Posted Image)

Anaf-ul are pe site ultima versiune a codului fiscal ( https://static.anaf....11022020.htm#A7 ), care spune asa:

ar trebui sa poti sa-ti dai seama daca te incadrezi la "activitate dependenta" sau nu

oricum, din ce inteleg eu, problema ta e ca stii ca va fi o activitate dependenta, dar ai vrea sa nu fie incadrata asa. in cazul asta, o problema este faptul ca periodic autoritatile mai restring un pic plasa, asa ca nu ai nici o garantie ca peste 1 an o sa te mai incadrezi la activitate independenta sau nu, din moment ce tu desfasori o activitate dependenta.

Problema e ca nu stiu daca e activitate dependenta sau nu, nu am un caz concret de care sa ma leg, doar intrebari la nivel teoretic. In ultimul timp sunt contactat de tot mai multe firme din strainatate pe LinkedIn si de aia incep sa imi pun intrebarile astea. Chiar si din lista de mai sus, unele par la limita, dar asta depinde cum interpretezi ce scrie acolo si poate sunt eu prea paranoic:

3.1 - asta e ok
3.2 - si asta pare ok, dar presupun ca trebuie sa ai grija cum e formulat contractul cu oamenii aia
3.3 - pare evident ca se aplica
3.4 - daca aia imi trimit un laptop (ca multe firme nu prea accepta treaba asta cu "bring your own device"), nu inseamna ca ma folosesc (cel putin partial) de ceva ce nu e patrimoniul meu?
3.5 - nu vad ce ai putea face ca asta sa nu se aplice
3,6 - ???
3.7 - aceleasi mentiuni ca la 3.2

 radu103, on 18 iunie 2022 - 16:40, said:

Eu platesc 1% pe venit folosind SRL unde m-am angajat cu ce salariu am vrut eu si platesc taxele aferente
Asa beneficiezi si de pensie, sanatate, etc
Apoi 5% la dividende cand ai nevoie de banii din profit sifaci bilant intermediar (nu neaparat sf anului)
Dezavantaj : te costa contabilul niste bani, nu multi comparand cu cat faci lucrand doar cu straini

Nu ai si ca PFA contributii la sistemul de pensii si de sanatate?

Edited by Cristi1d0, 18 June 2022 - 17:18.


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,601
  • Înscris: 13.03.2005
Nu, daca ești PFA cu normă de venit...

Plătești acea norma, nu și separat sănătate și pensie.

#12
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,457
  • Înscris: 15.11.2003

 Cristi1d0, on 18 iunie 2022 - 17:15, said:

Nu ai si ca PFA contributii la sistemul de pensii si de sanatate?
Ai dar e mai ciudat. Ca angajat e mai clar sistemul, inclusiv cu pensia privata

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Cristi1d0, on 18 iunie 2022 - 17:15, said:

Problema e ca nu stiu daca e activitate dependenta sau nu....
punctual lucrurile pot sa difere, dar in general daca ti se spune "acceptam CIM/SRL/PFA" inseamna ca vei fi un angajat, deci activitate dependenta.
sau te poti gandi "daca de maine as deveni angajatul lor, ar trebui sa schimb ceva?". daca raspunsul este "nu", atunci e o activitate dependenta, deghizata in SRL/PFA.



 wertyck, on 18 iunie 2022 - 19:52, said:

Nu, daca ești PFA cu normă de venit...

Plătești acea norma, nu și separat sănătate și pensie.
nimic din ce ai spus tu nu este adevarat :)
- nu platesti norma :). statul considera ca acea valoare (norma de venit) este venitul tau (chiar daca tu incasezi mai mult sau mai putin), si vei plati impozit si contributii relativ la acea valoare (nu la cat ai incasat efectiv)
- platesti si sanatate, si pensie (exista niste scutiri, dar cu titulul de "exceptie")

#14
Cristi1d0

Cristi1d0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.12.2013

 _Smiley_, on 19 iunie 2022 - 08:00, said:

punctual lucrurile pot sa difere, dar in general daca ti se spune "acceptam CIM/SRL/PFA" inseamna ca vei fi un angajat, deci activitate dependenta.
sau te poti gandi "daca de maine as deveni angajatul lor, ar trebui sa schimb ceva?". daca raspunsul este "nu", atunci e o activitate dependenta, deghizata in SRL/PFA.

Fiind vorba de o firma din alta tara, fara sucursala in Romania, e imposibil sa imi spuna "acceptam CIM". Singurul motiv pentru care ma intereseaza lucrurile astea e posibilitatea de a lucra pentru cineva din alta tara. Daca e sa lucrez pentru o firma din Romania prefer CIM pentru ca ma scuteste pe mine de bataile astea de cap. Incerc sa imi fac o idee despre ce presupune din punct de vedere legal pentru mine sa stiu si ce vorbesc cu un eventual recruiter, si sa stiu si cum fac sa fie totul legal, ca nu vreau sa ma trezesc peste cativa ani ca am facut evaziune fiscala din prostie sau neglijenta.

Cat despre "daca de maine as deveni angajatul lor ce se schimba" - exact de asta mi se pare gray area. Practic, aia fiind din alta tara nu au cum sa ma angajeze normal, pot sa fiu doar contractor. Pentru asta mi-ar trebui ori PFA, ori SRL, dar PFA imi suna aproape ilegal, deci ramane SRL.

Edited by Cristi1d0, 19 June 2022 - 11:58.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
n-ai inteles intrebarea :)
daca ar putea sa te angajeze si ar face-o, s-ar schimba cu ceva munca ta? un contractor "adevarat" ar spune "da, s-ar schimba, pentru ca nu m-ar mai lasa sa lucrez cu altii, mi-ar cere sa incep la 9, etc". un angajat sub acoperire ar spune ca "nu, as face tot ce si cum fac acum".

oricum, nu e evaziune fiscala. daca ai vreun control si esti incadrat la "activitate dependenta", trebuie sa platesti (din ce stiu eu si retroactiv)  taxele ca si cum ai fi fost angajat.

#16
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Nu exista "activitate dependenta" atunci cand compania pentru care prestezi servicii este din alta tara.

Acea companie nu are legatura cu Romania, nu este inregistrata fiscal in Romania si nu te poate angaja, nici daca doreste. Singura modalitate legala de a colabora cu o companie din afara, continuand sa platesti taxe in Romania, este prin intermediul unui PFA/SRL. Alta varianta mai este sa te inregistrezi fiscal in statul respectiv, caz in care compania te poate angaja - dar asta presupune ca taxele/impozitele sa fie achitate in statul respectiv.


Problema apare cand compania este din Romania, iar tu prestezi servicii constante catre ea in calitate de PFA/SRL. O astfel de activitate poate fi considerata dependenta daca, tu ca PFA/SRL si compania, aveti o relatia mascata de angajat - angajator care conduce la plata unor taxe/impozite mai mici catre buget.




#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,457
  • Înscris: 15.11.2003
Tot timpul taxarea este legata de locul desfasurarii activitatii.
Daca lucrezi din Romania pentru o companie din afara atunci SRL micro in Ro este solutia sigura.
PS: Asta fac si firmele smechere, salariu de pe o firma din RO si PFA-ul il rotesc la contracte pe niste subsidiare din alte tari ptr facturile extra lunare.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 MrDerpson, on 05 iulie 2022 - 19:48, said:

Nu exista "activitate dependenta" atunci cand compania pentru care prestezi servicii este din alta tara.....

nu cred ca am vazut asa ceva prin codul fiscal, in sectiunea de reglementare a activitatilor independente :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate