Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 

Folosire fantana a satului cu pompa

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Xavier_em, on 18 iunie 2022 - 11:31, said:

Salutare,

Am nevoie de apa pe timpul verii si nu exista fantana momentan. Apa ar curge gravitational.


Acea apa care curge  din acea fantana unde se duce ?
Daca se pierde si se duce pe sant la vale, de ce toti din satul acela sunt tampiti ?


Din punctul meu de vedere faci un bine comunitatii utilizand acea apa care este data degeaba la gunoi
Acum , din punct de vedere legal aeste cam greu sa faci demersurile sa te racordezi la acea apa.
Daca stii ce inseamna cum sa umbli cu primarul poate gasesti o solutie..

Ar fi mare pacat ca atata apa sa se iroseasca in loc sa fie folosita.

#20
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Nu curge apa din fantana, nu se risipeste nimic. Inteleg ca fantana este situata  mai sus decat casa initiatorului, si numai bine i-ar curge lin pana in curte, fara investitie in pompa si hidrofor

oare de ce nu s-or fi gandit la varianta asta si oamenii aia care nu au bani sa isi faca o fantana in curte, si cara apa de la fantana cu galeata sau cu bidoanele??! Posted Image

Edited by irina2014, 18 June 2022 - 17:39.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

 _Smiley_, on 18 iunie 2022 - 15:53, said:


serios?
el vrea sa instaleze cumva o teava pe 80m de teren public, si tu crezi ca nu-i nici o problema de legalitate?
am inteles ca sunt 80 de metri pana la fantana, nu reiese de nicaieri ca ar fi 80m teren public
acum, daca pe astia 80 de metri se pot racorda si vecinii  ar beneficia si ei de "teava" ?

#22
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 MarianG, on 18 iunie 2022 - 17:42, said:

am inteles ca sunt 80 de metri pana la fantana, nu reiese de nicaieri ca ar fi 80m teren public
acum, daca pe astia 80 de metri se pot racorda si vecinii  ar beneficia si ei de "teava" ?
Nu conteaza cine sunt si cum... Se face un viaduct si fiecare beneficiaza.
Trece prin curtea fiecaruia si cine are nevoie de aapa pote lua gratis
Ai apa care curge gratis in sant si sa nu o folosesti e deja absurd.

Edited by keta, 18 June 2022 - 17:51.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018
Apa din fantana de regula este mult sub nivelul solului.numai izvorul da pe afara.ce este acolo mai exact?

#24
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 EMPP, on 18 iunie 2022 - 18:04, said:

Apa din fantana de regula este mult sub nivelul solului.numai izvorul da pe afara.ce este acolo mai exact?
Si eu am vrut sa intreb , dar am lasat asa cum a fost pusa problema, desi daca este o anumita diferenta de nivel poate merge si sifonarea.

Edited by keta, 18 June 2022 - 18:11.


#25
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 09.01.2009

 Xavier_em, on 18 iunie 2022 - 11:31, said:

Salutare,

Am nevoie de apa pe timpul verii si nu exista fantana momentan.
Deoarece inca nu putem face fantana, exista cam la 80m de proprietate, pe strada, o fantana comuna, a satului. Apa ar curge gravitational, cred ca nu va fi nevoie de pompa sau hidrofor (aici ramane de vazut la fata locului).

Intrebarea mea este daca ma pot "racorda" cu o teava de pehd pe care sa o introduc in fantana, temporar. Ar trebui clar sa vorbesc cu vecinii si eventual si primarul, nu? Sa nu fie disensiuni. Sau este complet ilegal ce vreau eu ? Ce parere aveti ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UIdCpjjBdu0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite  poti sa iti sapi  tu  propria  fantana.Si iesi muult mai  ieftin.Te  costa  doar  foreza,teava  de  pvc  si niste  prelungitoare.Intr-o  zi nu ai ce  face.

Edited by cotizo_dacul, 18 June 2022 - 22:34.


#26
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,793
  • Înscris: 06.09.2004
absolut. daca are de sapat 50-60 de metri, mai face si la 3-4 vecini pana la sfarsitul zilei, daca o face acum vara cand e ziua mai lunga.

#27
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.04.2007
Am sapat cu o foreza de genul, dar mai mare (vreo 40cm).
Primii metri prin pamant, a rezultat o gaura perfect cilindrica, entuziasm mare.
Cand a ajuns la balastru, s-a terminat joaca.Se surpa la greu.
Proiect abandonat!

#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Multi vorbesc de pe youtube,putini vorbesc din experienta....

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,075
  • Înscris: 24.02.2006

 MarianG, on 18 iunie 2022 - 17:42, said:

am inteles ca sunt 80 de metri pana la fantana, nu reiese de nicaieri ca ar fi 80m teren public
atunci mai citeste o data, poate intelegi altceva...

 Xavier_em, on 18 iunie 2022 - 11:31, said:

.....exista cam la 80m de proprietate, pe strada, o fantana comuna, a satului.....


#30
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 09.01.2009

 Melteanu, on 19 iunie 2022 - 07:37, said:

Multi vorbesc de pe youtube,putini vorbesc din experienta....
Am  pe cineva la tara   care  si-a  forat    asa  pt o pompa  de irigatii.Nu vorbesc  de pe youtoube.Si pompa este  functionala si in ziua de azi ,are mai mult de 10  ani.O foloseste pt irigat  in gradina.

#31
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Cine tot insista ca e nesimtire nu stie despre ce vorbesc.
E un sat rasfirat, in jurul fantanii mai e o casa dupa care mai sunt cateva gospodarii cu apa lor(case mai moderne). Doar 1-2 oameni mai iau apa de acolo.
In primul rand as vorbi cu toti din apropiere, sa nu fie problema ca m-am dus direct sa trag apa de acolo.

Problema pentru care voiam sa fac asta este ca am incercat sa sap o fantana si au dat de piatra de care nu au trecut. Ar fi o solutie temporara pana as fac un put adevarat cu sapa mecanizata, insa nu puteam sa bag prea multi bani acum deoarece nu sunt inca proprietar.
Ca nevoi as fi folosit apa pentru dus, spalat vase, rufe etc, nicidecum pentru a uda in gradina.

#32
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 22.08.2012
La tara am si fantana proprie (care cam seaca vara) si fantana publica la vreo...80 m.
Sa ia oricine din zona cu galetile, mi se pare ok si normal.
Sa-si traga teava din ea mi se pare de porc.
Sa ai apa moca in teava si sa-mi spui ca nu uzi vara cu ea (mai ales ca urmeaza o luna, doua de seceta) nu mi se pare un pic neadevarat.

#33
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 Xavier_em, on 22 iunie 2022 - 09:11, said:

.....

sapi pana dai de apa, schimbi locul, incerci pana reusesti.

Am avut si eu mai multe incercari, pe bani, toate. O vecina a dat de huma si a tb sa vina cineva cu o chestie din aia care sparge asflatul, la lopata nu se putea, dar a reusit , are apa, nu seaca etc. La noi in zona (langa Campina), se fac fantani fie manual, fie cu instalatie din aceea la 80-100 eur/ml. Varianta intermediara de forare mecanica nu merge, sunt bolovani de marime medie, nu trece de straturile astea.
Daca nu reuseam la lopata, as fi facut cu 100 eur/ml, nu as fi avut de ales.  Am si bazin de colectare apa de ploaie, nu mare, 1 mc.

Fantana comunala e la 30m de mine.

Daca retin bine, promisiunea ta de vanzare e pe 2 ani...

Edited by irina2014, 26 June 2022 - 17:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate