Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Recomandare aspirator cu sau fara sac, sa traga par de pisica si sa nu se infunde des

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 30.11.2021
Am si eu nevoie de o recomandare pentru un aspirator.

In urma cu cativa ani am cumparat o porcarie de Heinner, o porcarie, se infunda filtrul de la praf, de la par, de la orice, si are o chestie de se activeaza, un fel de protectie, face ca aspiratorul sa nu mai traga.
Si de la minunea "fara sac" am ajuns la minunea la a curata/spala filtre dupa fiecare utilizare. Si mai nou nici dupa ce curat filtrul nu mai merge bine, se activeaza pluta aia, ce naiba este, cum se simte ca trage greu aspiratorul, o dunga/arc se activeaza si scade puterea aspiratorului.
Deci este o porcarie de aspirator.
https://www.emag.ro/...d/pd/DRTGF2BBM/

Inainte de asta am avut un Samsung cu sac de l-am folosit 10 ani si inca mergea, doar ca am zis ca fac o afacere buna ca o sa cumpar aspirator fara sac, asa ca pe ala l-am dat cadou.
Si am mai avut un daewoo tot cu sac, nici de ala nu eram prea multumit dar fata de porcaria de la heinner era intr-o alta liga.

Asa ca nu ma intereseaza ce recomandati, cu sac, fara sac, sa nu fie nevoie sa-l curat prea des sau sa aiba ceva filtre complicate si scumpe.

Daca se poate sa traga si parul de pisica, am 2 pisici si mai intra prin holuri.

Daca va pot ajuta cu orice alta informatie va ascult cu placere.
Buget? 250-500 de lei, ma intereseaza sa fie cat mai ieftin ca am parchet si gresie in toate camerele, practic asipratorul o sa traga praful dupa ceva covorase micute si dintr-un hol unde este pus mocheta, pana o sa fie pusa gresie si acolo.

Edited by MindArchitect, 18 June 2022 - 07:32.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Treci la nivelul următor. Ia un aspirator robot.

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 30.11.2021
Nu am ce face cu el si am si usi de termopan. Intre cele 2 holuri este tot asa usa de termopan, stau la curte, nu am ce face cu asa ceva.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Un aspirator Miele nu se infunda niciodata. Nici ala cu sac, nici ala fara sac.
Insa costa de vreo 4 ori mai mult.

Eu am avut timp de 13-15 ani unul cu sac de la Miele pe care i l-am dat soacra-mii (ca avea o panarama fara vlaga). Si de vreo 2-3 ani am varianta fara sac, care e la fel de buna, doar ca e ceva mai mare.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,976
  • Înscris: 30.11.2021
Nu am ce face cu aspirator prea scump ca o sa pun gresie si in cel de al doilea hol si atunci or sa ramana cateva covoare de 1.2/1.5 metri pe 70-80 cm pe care nu se intra incaltat.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
Din 2018 am https://altex.ro/asp...SPRC-L384GB-2A/
E ok, n-am spalat niciun filtru nu s-a rupt nimic pana acum.

Nu mai e disponibil dar ca idee, sac textil, tub metalic...
Urmasul pare a fi Daewoo RC-410Y, il cauti tu nu mai dau linkuri.

Edited by sirgoofy, 18 June 2022 - 08:20.


#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
dupa cum s-a recomandat mai sus Miele. Ia-l pe cel mai ieftin si tot o sa se vada diferenta. Vezi https://altex.ro/asp.../ASPC1POWERMAN/ posibil sa gasesti si mai ieftin. Am un model similar mai vechi si sunt foarte mutumit. Al meu desi asambla in China e construit solid, nu foarte zgomotos si are sac lucru pe care-l prefer decat sa golesti tu sacul. Sacul ajunge suficient de mult (in jur de 7-8 luni la un apartament de 3 camere fara covoare aspirat saptamanal).

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
are pisica, nu poate aspira doar saptamanal.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,525
  • Înscris: 05.06.2009
Sfatul meu este sa mergi într-un magazin (Altex de exemplu), sa te uiți la modelele expuse, sa ceri părerea unui consultant. Astfel ai ocazia sa examinezi produsele, sa soliciți și o proba de funcționare, ca să verifici nivelul de zgomot și puterea de aspirare.

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006

 MindArchitect, on 18 iunie 2022 - 08:09, said:

Nu am ce face cu aspirator prea scump ca o sa pun gresie si in cel de al doilea hol si atunci or sa ramana cateva covoare de 1.2/1.5 metri pe 70-80 cm pe care nu se intra incaltat.
Cum nu ai ce face cu el?
Tocmai tu ai expus destule pretentii: sa nu fie porcarie, sa traga par de pisica, sa nu se infunde, sa nu aiba filtre nu stiu de care.
Un aspirator bun ese mai mult.

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Aspirator pentru par de caine sua  pisica care sa nu miroasa ca dracu dupa cateva folosiri ieftin nu exista daca vrei unul bun c-am asa ceva, sau Miele varianta pentru par de animale.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#12
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Incearca un Karcher, cu sac, cred ca WD3 este suficient pentru tine, am folosit unul pentru a face curatenie intr-un garaj in care se taiase travertin si marmura, rezultatul fiind un strat gros de praf foarte fin. 5 filtre mai tarziu, aspiratorul era ca nou.  Ideea este ca sacii se infunda destul de greu, sunt de hartie si sunt ieftini, in jur de 12-13 lei bucata. Am si o pisica acasa, acolo este folosit un Karcher WD4, care-si face treaba zilnic, si nu cred ca se consuma mai mult de doi saci pe luna.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista ce vrei tu
La banii aia nu gasesti decat aspiratoare anemice - max. 700 W - care nu prea "trag" parul de animale
Doar Dyson are aspiratoare de 600-700 W care sunt foarte OK dar costa peste 2000 lei
Eu am luat un BOSCH vertical cu perie ProAnimal care a costat "doar" 1500 lei

Edited by Naijax, 18 June 2022 - 12:16.


#14
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
la ce specificatie ma uit, daca vreau putere mare de aspirare? la Wati?

#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
eu am un philips care are si perie/talpa de aspirat  speciala pt dusumele/parchet (are si normala pt covoare) - nici eu nu am covoare ,doar niste presuri. Am mai multe pisici in casa :), plus 1 caine, nu am avut pb niciodata cu el (aspiratorul)

nu e relevant ce model e, pt ca e vechi, are vreo 8 ani.

am incercat si vertical, l-am dat dupa cateva incercari, nu strange parul, il face cocoloase si il impinge, nu il aspira

#16
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Eu am o ieftineala din asta: https://altex.ro/asp.../cpd/ASPVO4501/ , e si pe Emag. Nu am covor, insa am presuri la usa pe care imi sta cainele. Aspira foarte bine, zic eu si plusul il consta in faptul ca are un cap cu perie rotativa care ia parul de pe mochete. Am folosit peria si pentru cuvertura de pat :). Are putere reglabila si trage foarte bine.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Un aspirator indestructibil este cel din poză.
A trecut prin el o tonă de moloz, de la renovări periodice, încă rezistă.

Tocmai acum a aspirat femeia cu el, și este de acord și ea, că nu a mai văzut așa robustețe la un aspirator.
Foarte silențios, are o pîslă groasă în interior, pentru atenuarea zgomotului, am văzut cînd l-am făcut bucăți, să scot molozul din el  🤭

Daaar... nu știu dacă se mai produce.

L.E. Am avut cîine, trăgea părul de animal perfect.

Attached Files


Edited by crisstonne, 18 June 2022 - 14:05.


#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,815
  • Înscris: 30.08.2006
Cauti un aspirator fara sac tip ciclon. Alea bune capteaza praful si parul de animale intr-un vartej fara sa se lipeasca de filtru. In plus se curata foarte usor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate