Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Mad God - dementa totala

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Wtf did I just saw ?!?!?

Greu de digerat, tineti copii departe, dar e o capodopera din toate pdpv:

https://www.imdb.com/title/tt15090124/

#2
corneliu88

corneliu88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.06.2022
Mad God, sau daca cancerul ar fi un film.
Pentru cine e curios sa vada (mai mult pentru virtuozitatea animatorului) recomand viteza x2, n-are rost sa pierdeti mai mult timp decat este necesar.

Filmul se recomanda a fi o viziune miltoniana a unei lumi stapanita de beligeranti, savanti nebuni si monstri.
De aici incolo, probabil, stiti la ce sa va asteptati:
- razboiul e rau (mkay?)
- occidentul e rau (mkay?)
- crestinismul e rau (mkay?)

Printre simbolurile care mi-au ramas in minte (fiindca povestea - daca a existat vreuna- nu am reusit sa o discern):

- Turnul din Babel
- Leviticul (Vechiul Testament)
- Conditia omului redus la stadiul de insecta in regimurile totalitare (vream sa zic comunism, dar autorul a absolvit Berkley, asa ca nu mai sunt atat de sigur ca a vrut sa critice comunismul)
- Praduirea mumiilor din Egiptul antic (probabil si colonialismul, ca vine la pachet)
- Vaticanul
- Al doilea razboi mondial si bomba atomica
- Ciuma bubonica
- Cocosatul de la Notre Dame (ori are o obsesie cu simbolurile occidentale, ori incerca sa plasese actiunea intr-o anumita perioada istorica, ca parca am simtit si impartirea in episoade istorice... Oricum nu mai ma uit si a doua oara, cineva mai odihnit si mai interesat decat mine este rugat sa analizeze si sa ne lumineze si pe noi)
- Fenomenul UFO
- Luptele de gladiatori din Roma antica
- Antifa
- Monolitul din Odiseea Spatiala (Kubrik) si "copilul stelelor"

Pacat de talentul lui de animator ca ne-a pus mizeria asta pe ecrane, in loc de ceva mai frumos.

4/10.

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Dude, cind pui prea mult patos in trashuirea a ceva, mai mult ii faci reclama. Pe mine unul m-ai facut curios (daca-l gasesc).

Nu vad de ce ai termina de vazut ceva ce nu-ti place: asta e cea mai concreta forma de a exprima faptul ca ceva nu-ti place: te ridici si pleci, sau schimbi canalul, sau stop Shift+Delet (nu stam la discuti). De-aia nu-mi plac filmele cu twist-uri la sfirsit, adica ma uit degeaba la o ora jumate de film, ca sa ma fac destept in ultimele 5 minute.

#4
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Animatie stop’n go, adica filmat cadru cu cadru papusi miscate/ mutate fara cuvinte rostite.
E un film facut in 30 de ani, sa nu ai rabdare 1 ora si douzeci si de minute, sa recomanzi uitatul pe ff unde pierzi sunetul , caracterizeaza perfect fast/consumatorul zilelor noastre.

Mie mi-amintit  de ‘Triplets of belleville’ animatie franceza ce ducea grotesque-ul pe culmi nebanuite, doar ca aici avem teme mult mai grele…

#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
filmul asta o sa devina o capodopera cu atatea critici. nu e cu nimic mai diferit de nightmare before christmas sau robot chicken.

#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Gasit si vazut (pina la capat) mai in viteza, asa, 1,5x e cam ceea ce trebuie. Nu e vreo lumina a stop-motion-ului, (cum e Coraline si citeva de la Ghibli) dar arata posibilitatile genului (bine, nu daca-s facute in 30 de ani), acuma in era CGI-ului. Filmul asta nu putea fi facut altfel, si ar fi bine daca multi realizatori de-astia, suprarealisti, ar alege modalitatea asta de exprimare: nici desene animate, nici live action.

#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
m-am uitat la trailer. ma depaseste complet genul asta de imagini. nu ma voi uita si nu voi considera o capodopera pe care am ratat-o :))

#8
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Capodoperă??? Eu spun pas. Suficient trailerul ca să îmi dau seama că nu e chiar deloc ceea ce aștept de la un film chiar și dacă e animație. Dacă e cineva care ia de reclamă faptul că îl consider o porcărie... asta e.

#9
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Uff,  pune mintea si explica Goya, la atelierul de pictura la Casa Pionierului   :)   -  la copii si prescolari .

#10
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Vazut DOAR trailerul - un film prost de'a lu Murgiu ar fi mai ok de vazut! :)

#11
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
cum la noi arta de prost gust e foarte apreciata, vezi cartoful de paie din Bucuresti infipt intr-o scobitoare de beton, acest film ar fi vazut ca un film artistic genial. partea impresionanta, pe langa mizeria de film, e ca a fost creat intre 1987-2020.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate