Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Acumulator carucior electric

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Buna ziua all forumisti! Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Mea culpa! Avem on carucior electric tip scuter. Mai exact Scuter Electric BME 4024. Achizitionat ptr o persoana cu probleme de tromboza. O ajuta foarte mult de diferite deplasari necesare. Este achizitionat anul trecut. Are un acumulator in fisa tehnica de 20 Ah. Are un an de utilizare nu prea intensiva. A cam inceput sa nu mai aibe autonomia de miscare mentionata si scade si puterea. Am contactat furnizorul si nu-mi poate da un sfat tehnic. Nu au service ! Va solicit ajutorul vostru. Pot pune un acumulator mai puternic. De maxim cati Ah? Pretul nu este o problema.Doresc ceva de top. Poate afecta motorul? Va multumesc anticipat ptr sfatul vostru! Am totala incredere! Pot sa dau orice data tehnica suplimentara la acest mijloc de transport nedorit de nimeni.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu poti pune o poza cu acumulatorul ?

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Da, poti pune un acumulator mai puternic daca iti permite spatiul acumulatorului. Atentie, acumulatorul sa aiba mai multi Ah, nu mai multi volti.
In rest nu e nici o problema.

Edited by tehnics, 17 June 2022 - 12:09.


#4
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
@paslla Nu ma descurc cu foto. Varsta!
@tehnics Trebuie sa aiba acelesi dimensiuni cu cel de acum. Cred ca este obligatoriu. Dar cat de puternic poate sa fie?

Incerc sa am acces la actualul acuumulator. Fac foto si incerc sa o pun aici

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 Mama_ranitilor, on 17 iunie 2022 - 12:29, said:

@tehnics Trebuie sa aiba acelesi dimensiuni cu cel de acum. Cred ca este obligatoriu. Dar cat de puternic poate sa fie?
Cat de puternic gasesti sa se potriveasca in acel spatiu....am zis, cu cati mai multi Ah, cu atat mai bine

#6
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
tehnics Multumesc! Am accesat lacasul bateriilor. Sunt doua bucati. Dimensiunea lor este: L-150mm, l-100mm. I-100mm. Le-am facut poze. Am facut foto si la eticheta tehnica de pe caroserie. Incerc de pe tel sa le pun. Acum sunt pe P.C. Cum procedez sa le pun de pe tel. Szuze, va rog sa ma acceptati.! Nu prea le am cu tehnologia telefonuli.

Incerc sa pun foto

Offfff! Le am in galeria tel. Cum fac să le pun aici? Ce tastez, ce accesez, pe ce apăs? Dacă 8ntru in galerie este cred mai simplu

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
In josul paginii, apesi pe "versiunea standard". Apoi, tot in josul paginii, in dreapta, ai "Mai multe optiuni de raspuns". Choose file/alegi poza/ataseaza fisier/adauga in mesaj.

E migalos si sunt multi pasi de urmat. Mai usor e sa atasezi pozele de pe calculator, numai sa gasesti o modalitate de a le descarca in calculator.

PS: sper ca ai facut o poza si cu eticheta de pe acumulator.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Stii ca acumulatorii bricolati din elementi pot sa iti dea foc la casa, da?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine vorbeste de acumulatori bricolati ?

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Trebuie baterie tractiune deep cycle, adica sa suporte descarcari profunde fara a afecta celulele .
Daca banii nu sunt o problema iacata si printre cele mai tari din Lume
https://www.acu-shop...onnenschein-gf/

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 pasilla, on 17 iunie 2022 - 14:04, said:

Cine vorbeste de acumulatori bricolati ?

Pai cum altfel? Daca producatorul nu are service in Romania de ce ar avea piese de schimb?

#12
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
va atsez foto, multumesc

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 abac, on 17 iunie 2022 - 14:14, said:

Pai cum altfel? Daca producatorul nu are service in Romania de ce ar avea piese de schimb?
Acumulatorii sunt consumabile si vin in marimi standard. Nu e nimic special de bricolat.

Edited by tehnics, 17 June 2022 - 14:38.


#14
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

 Mama_ranitilor, on 17 iunie 2022 - 14:30, said:

va atsez foto, multumesc

Cu durere in suflet te anunt ca nu ai reusit sa atasezi nimic. Sigur ai urmat intocmai sfaturile colegilor?

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 tehnics, on 17 iunie 2022 - 14:30, said:

Acumulatorii sunt consumabile si vin in marimi standard. Nu e nimic special de bricolat.

De cele mai multe ori vin in carcase proprietare cu circuite de incarcare proprietare, tocmai ca sa genereze venituri aftersales. Vezi acumulatorii de biciclete electrice proprietari pentru fiecare firma in parte.

Edited by abac, 17 June 2022 - 14:45.


#16
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006
Mare atentie, acumulatorii este doua bucati :) , trebuie vazut ce si cum. Ori sunt legati in serie ori in paralel, habar n-am ce-or fi facut prietenii cu ochii oblici pe acolo.

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Urcati pozele in google photos, le grupati, faceti album acolo, dati pe share, scoateti link de acolo si il puneti aici in topic.
La 20A se mai gasesc si cu tehnlogie LiFePo4, precum acesta, dar sunt si limitarile fizice de a incapea in acel spatiu si trebuie alt circuit de incarcare. Dar importanta e tensiunea, desi ma astept sa fie de 12V.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 17 iunie 2022 - 14:12, said:

Trebuie baterie tractiune deep cycle, adica sa suporte descarcari profunde fara a afecta celulele .
Daca banii nu sunt o problema iacata si printre cele mai tari din Lume
Poate sa vada la Caranda baterii de tractiune,pe site-ul lor.Sunt mult mai ieftine, tine cu casa si cu buzunarul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate