Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Nelămurire RAR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AlexandraPoloboc

AlexandraPoloboc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2022
Buna ziua, scuzați deranjul, însă am nevoie, va rog, de niște lămuriri  !
Se dă următoarea situație : am cumpărat o mașină, urmând in scurt timp sa facem actele. Până sa fac actele, am rămas fără certificat (luat de poliție pt expirare itp, nu mi-am dat seama) și acum trebuie sa efectuez RAR-ul pt redobândire certificat. Nelămuririle mele sunt următoarele :
1) pot face eu RAR-ul pentru redobândire certificat dacă nu sunt (încă) proprietar al mașinii, însă am cartea in original?
2) proprietarul mi-a vândut-o cu folii la care nu am găsit omologare nici in carte nici acea foaie separată, și cu jante de dimensiunea 205/50/17, care nici astea nu sunt specificate in carte, mențiunea lui fiind, citez: “ eu când am cumpărat-o din Germania, așa am luat-o, și foliile și jantele sunt originale din fabrica, chiar dacă nu sunt trecute in carte….când am făcut RAR-ul de am înscris-o pe România, cei de la RAR nu m-au întrebat nimic de ele”.
Totuși, eu as vrea sa o pun in regula și as dori sa știu dacă in momentul in care fac RAR-ul pt redobândire certificat as putea totodata sa omologhez foliile și jantele care sunt deja pe masina…
Va mulțumesc anticipat, și scuzați deranjul !

#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Dacă ai cumpărat-o, ai contracul de vânzare-cumpărare și în baza lui poți face verificarea la RAR pentru redobândire certificat. În realitate, nu vei redobândi acel certificat ci vei fi obligat să o transcrii și vei obține certificatul direct pe numele tău.
Pentru folii nu ai cum să obții omologare atât timp cât nu ai documente că au fost montate de o firmă autorizată și să ai butonii cu mențiunile specificate de rar.
Pentru roți îți trebuie adeverință de la reprezentanță că fac parte din pachetul omologat de producător la lansarea modelului.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Nu te sinchisi sa raspunzi la asa minciuni,in Germania spre deosebire de noi nu merge smecheria, pun ca ”merge si asa”,la ce a descris acolo initiatorul nu are cum sa vina o masina  cu asa diferente mari

Edited by ceanu1980, 17 June 2022 - 10:41.


#4
AlexandraPoloboc

AlexandraPoloboc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2022
Am înțeles referitor la certificat. Va mulțumesc!
Referitor la jante și folii, nu am mințit…așa mi s-a spus, am cerut o părere, sunt nestiutoare…
Și am întrebat dacă se poate pt că el mi-a zis inițial ca la folii nu are foaie, butoni, timbru sau cum se cheamă pt ca are gravat in laser pe sticla geamului direct: niște coduri, tempered, DOT 27, ,43 R-001025,saint-gobain sekurit,eurodatacar,seria mașinii, 03 59 560 560,Semnul de la GM (e vb de un Opel Vectra C gts), și mai scrie  transp 70% min.,E1.(nu-mi da voie sa pun poza)
La jante însă, in carte sunt trecute 2 dimensiuni, respectiv : 195/65/15 și 215/55/16, iar pe capacul de la rezervorul mașinii am următoarele valori : 195/65/15 , 205/55/16 , 215/55/16 , 215/50/17, 225/45/17, 225/45/18.
Iar pe masina sunt puse 205/50/17.

#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Ce este gravat pe geamuri nu are legatura cu foliile.
Alea-s adnotarile ce le gasesti pe orice geam ... (felul, firma, data fabricatiei, transparenta, etc).
Pentru roti, cand mergi la RAR roaga-i sa-ti treaca mai multe dimensiuni in carte.
Nu ai nevoie de nimic de la reprezentanta, RAR are (aproape) toate dimensiunile uzuale pentru fiecare model de masina in parte.
Cateodata iti trec aceste dimensiuni la cerere, cateodata le trec din oficiu.

#6
AlexandraPoloboc

AlexandraPoloboc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2022
Am înțeles! Mulțumesc foarte frumos pt lămuriri și scuze pt deranj, timp și nervi pierduți cu mine 😅!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postshymano, on 17 iunie 2022 - 12:32, said:

Ce este gravat pe geamuri nu are legatura cu foliile.
Alea-s adnotarile ce le gasesti pe orice geam ... (felul, firma, data fabricatiei, transparenta, etc).
Pentru roti, cand mergi la RAR roaga-i sa-ti treaca mai multe dimensiuni in carte.
Nu ai nevoie de nimic de la reprezentanta, RAR are (aproape) toate dimensiunile uzuale pentru fiecare model de masina in parte.
Cateodata iti trec aceste dimensiuni la cerere, cateodata le trec din oficiu.
Ca sa faca omologari de dimensiuni noi de cauciucuri,costa la RAR.
https://www.rarom.ro/?p=667
Nu cred ca vrea initiatorul.

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Cere sa-i treaca si alte dimensiuni, nu sa faca omologare.
Daca pentru masina respectiva nu sunt deja trecute si dimensiunile pe care le are acum, asta e, schimba anvelopele.
Dar cel putin ii trece si alte dimensiuni in carte ...
Trebuie sa fii nebun sa omologhezi tu dimensiuni noi, atipice; pe langa faptul ca te va costa si omologarea, si pretul anvelopelor atipice va fi mult mai mare.
Ea vrea doar sa ii treaca si alte dimensiuni in carte; daca are noroc, vor fi trecute si cele actuale.
Daca nu, asta e, cumpara alte anvelope.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate